Fixtures & Results
June
Female Fight Fixtures and Results
The most comprehensive list of female fights scheduled for June 2016 in the world.
275 fights / 41 countries
Including Boxing, MMA, Muay Thai and Submission Grappling. Updated daily, we’re sure there are more happening around world with the explosion of WMMA, and we will eagerly add them as we come across them! Feel free to contact us if you have info on any other fights, or if you feel we have made an error.
Jun 2
Thursday
MMA (Amateur)
Chytana Bye vs Katheryn Bassignana
OFC 114: Humbled, Omaha Design Center, Omaha, Nebraska, United States
Bout Cancelled
Flyweight (125lbs), 3x3.
—————————————————————
Jun 3
Friday
Boxing
Alicia Napoleon vs Latashia Burton
Resorts World Casino, Queens, New York, United States
Alicia Napoleon / TKO R8
8x2. Alicia Napoleon defeats Latashia Burton via TKO at 1:43 of round 8.
—————————————————————
Boxing
Latondria Jones vs Latoya Burton
Seminole Hard Rock Hotel and Casino, Hollywood, Florida, United States
Latondria Jones / PTS
Super Welterweight, 4x2. Latondria Jones defeats Latoya Burton via points.
—————————————————————
Boxing
Katarina Vistica vs Anica Tomas
Sport Hall Ljubuski, Ljubuski, Bosnia And Herzegovina
Lightweight, 4x2.
—————————————————————
Boxing
Emporium Function Centre, Bankstown, New South Wales, Australia
Lauryn Eagle / UD
Super Featherweight, 8x2. Lauryn Eagle defeats Lee Dittmar via unanimous decision.
—————————————————————
Boxing
Seniesa Estrada vs Christina Fuentes
Belasco Theater, Los Angeles, California, United States
Seniesa Estrada / UD
6x2. Seniesa Estrada defeats Christina Fuentes via unanimous decision.
—————————————————————
MMA
Daiane Firmino vs Daiane Mixeli
Desafios dos Guerreiros
Daiane Firmino / TKO R1
Daiane Firmino defeats Daiane Mixeli via TKO in round 1.
—————————————————————
MMA
Montana Stewart vs Mellony Geugjes
SCC: Preserving the Arts, Guys and Dolls Ballroom, Fort Worth, Texas, United States
Montana Stewart / UD
Strawweight (115lbs), 3x5. Montana Stewart defeats Mellony Geugjes via unanimous decision.
—————————————————————
MMA
Shamrock FC: Explosion, St. Louis, Missouri, United States
Ronni Lawrence / UD
Flyweight (125lbs), 3x5. Ronni Lawrence defeats Susie Wyatt via unanimous decision.
—————————————————————
MMA
Katarzyna Lubońska vs Renáta Cseh-Lantos
PLMMA 68: Extreme Fight Cage 4, Hala MOSiR, Łomża, Poland
Katarzyna Lubońska / UD
(126lbs), 3x5. Katarzyna Lubońska defeats Renáta Cseh-Lantos via unanimous decision.
—————————————————————
MMA
Sadee Monserrate Williams vs Jenna Serio
Ring Of Combat 55, Tropicana, Atlantic City, New Jersey, United States
Jenna Serio / RNC R2
(110lbs), 3x4. Jenna Serio defeats Sadee Monserrate Williams via Rear-Naked Choke at 2:50 of round 2.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Tarah Knaresboro vs Brandi Kishner
More MMA Classic 9, Edwards Hospital Event Center, Romeoville, Illinois, United States
Tarah Knaresboro / Choke R1
Featherweight (145lbs), 3x3. Tarah Knaresboro defeats Brandi Kishner via Guillotine Choke at 2:04 of round 1.
—————————————————————
MMA (Amateur)
USFFC 27: High Voltage, TD Convention Center, Greenville, South Carolina, United States
Karen Thompson / TKO R2
(185lbs), 3x3. Karen Thompson defeats Lauren Kyle via TKO (Retirement) at 3:00 of round 2.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Miranda Maverick vs Jenna MaCallister
Ultimate Blue Corner Battles, Harrah’s Casino, Kansas City, Missouri, United States
Miranda Maverick† / UD
Flyweight (125lbs), 3x3. Miranda Maverick defeats Jenna MaCallister via unanimous decision to win the UBCB Flyweight Championship title.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Jessica Underwood vs Afara Alhajri
OFC 115: Irrefutable, Omaha Design Center, Omaha, Nebraska, United States
Jessica Underwood / RNC R2
Bantamweight (135lbs), 3x3. Jessica Underwood defeats Afara Alhajri via Rear-Naked Choke at 0:39 of round 2.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Marye Dalton vs Sheena Brandenburg
Shamrock FC: Explosion, St. Louis, Missouri, United States
Marye Dalton / TKO R2
Flyweight (125lbs), 3x3. Marye Dalton defeats Sheena Brandenburg via TKO in round 2.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Hanna Gujwan vs Natalia Jędrysiak
Night of Heroes 4: Sportowe Zagłębie vs. Reszta Świata, Hala MOSiR, Sosnowiec, Poland
Hanna Gujwan / KO R1
Strawweight (115lbs), 3x3. Hanna Gujwan defeats Natalia Jędrysiak via KO (Head Kick) at 0:47 of round 1.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Paulina Materka vs Paulina Borkowska
Night of Heroes 4: Sportowe Zagłębie vs. Reszta Świata, Hala MOSiR, Sosnowiec, Poland
Paulina Borkowska / TKO R3
(146lbs), 3x3. Paulina Borkowska defeats Paulina Materka via TKO (Punches) at 0:17 of round 3.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Joanna Stysło vs Natalia Jędrysiak
Night of Heroes 4: Sportowe Zagłębie vs. Reszta Świata, Hala MOSiR, Sosnowiec, Poland
Strawweight (115lbs), 3x3.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Kate MacDonald vs Gina Daniels
Prestige FC 7, Casman Centre, Fort McMurray, Alberta, Canada
Bantamweight (135lbs), 3x3.
—————————————————————
—————————————————————
Jun 4
Saturday
Boxing
Elizabeth Perez vs Gabriela Santos
Salon Primavera, Villa Flores, Chiapas, Mexico
Elizabeth Perez / TKO R1
Light Flyweight, 4x2. Elizabeth Perez defeats Gabriela Santos via TKO at 1:13 of rounf 1.
—————————————————————
Boxing
Aouatif Al Kallachi vs Katherine Quintana
Club Saga Heredia, Malaga, Andalucía, Spain
Draw
Bantamweight, 4x3. Aouatif Al Kallachi and Katherine Quintana fought to a Draw (Technical).
—————————————————————
Boxing
Salle Larrendart, Ondres, Landes, France
Ainara Mota / PTS
Featherweight, 4x2. Ainara Mota defeats Sandra Zekic via points.
—————————————————————
Boxing
Yesenia Gomez vs Clarisabel Nataren
Oasis Hotel Complex, Cancun, Quintana Roo, Mexico
Yesenia Gomez / KO R1
Flyweight, 4x2. Yesenia Gomez defeats Clarisabel Nataren via KO at 1:20 of round 1.
—————————————————————
Boxing
Oasis Hotel Complex, Cancun, Quintana Roo, Mexico
Irma Garcia / UD
Bantamweight, 10x2. Irma Garcia defeats Miriam Avila via unanimous decision.
—————————————————————
Boxing
Mayela Perez vs Oholibama Alvarez
Gimnasio Usos Múltiples UdeG, Guadalajara, Jalisco, Mexico
Mayela Perez / TKO R4
Super Flyweight, 6x2. Mayela Perez defeats Oholibama Alvarez via TKO in round 4.
—————————————————————
Boxing
Alondra Garcia vs Monserrat Alarcon
Gimnasio Usos Múltiples UdeG, Guadalajara, Jalisco, Mexico
Alondra Garcia† / MD
Light Flyweight, 10x2. Alondra Garcia defeats Monserrat Alarcon via majority decision to win the vacant WBC Youth female light flyweight title.
—————————————————————
Boxing
Amy Berezowski vs Jessica Martinez Castillo
Salón Zapata Vela, Iztacalco, Distrito Federal, Mexico
Jessica Martinez Castillo / TKO R3
4x2. Jessica Martinez Castillo defeats Amy Berezowski via TKO in round 3.
—————————————————————
Boxing
Roma, Lazio, Italy
Lightweight, 6x2.
—————————————————————
Boxing
Deanha Hobbs vs Tantip Chimpalee
Mansfield Tavern, Mansfield, Queensland, Australia
Deanha Hobbs / KO R1
Lightweight, 4x2. Deanha Hobbs defeats Tantip Chimpalee via KO in round 1.
—————————————————————
Boxing
Mansfield Tavern, Mansfield, Queensland, Australia
April Adams† / UD
Super Bantamweight, 6x2. April Adams defeats Julie Livet via unanimous decision to win the vacant Australia - Queensland State female super bantamweight title.
—————————————————————
Boxing
Cecilia Comunales vs Valeria Rodrigues dos Santos
Radisson Victoria Plaza, Montevideo, Uruguay
Cecilia Comunales† / TKO R8
Lightweight, 10x2. Cecilia Comunales defeats Valeria Rodrigues dos Santos via TKO at 0:49 of round 8 to win the vacant WBA World female lightweight title.
—————————————————————
Boxing
Sheena Kaine vs Christina Barry
Energy Centre, Cold Lake, Alberta, Canada
Sheena Kaine / MD
Lightweight, 4x2. Sheena Kaine defeats Christina Barry via majority decision.
—————————————————————
Boxing
Delfine Persoon vs Christina Linardatou
Sporthal Schiervelde, Roeselare, West-Vlaanderen, Belgium
Delfine Persoon† / UD
Lightweight, 10x2. Delfine Persoon defeats Christina Linardatou via unanimous decision to win the WBC World female lightweight title.
—————————————————————
K1
Lizzie Largilliere vs Rita Marrero
Enfusion Live 40, Gran Canaria, Spain
Lizzie Largilliere / Decision
54kg, 3x3. Lizzie Largilliere defeats Rita Marrero via Decision.
—————————————————————
K1
Victoria Lomax vs Yamila Sanchez
La Noche del Luchador 6, Benamocarra, Spain
Victoria Lomax / TKO R3
5x2, 58kg WKU Spanish title defense for Lomax. Victoria Lomax defeats Yamila Sanchez via TKO in round 3.
—————————————————————
MMA
Gisele Moreira vs Jessica Suelem
Floripa Fight Championship: The Big Challenge, Saul de Oliveira Gymnasium, Florianópolis, Santa Catarina, Brazil
Gisele Moreira† / TKO R1
Gisele Moreira defeats Jessica Suelem via TKO (Punches) at 4:55 of round 1 to win the 135 title.
—————————————————————
MMA
Marina Rodriguez vs Marcia Oliveira
Floripa Fight Championship: The Big Challenge, Saul de Oliveira Gymnasium, Florianópolis, Santa Catarina, Brazil
Marina Rodriguez† / TKO R1
Marina Rodriguez defeats Marcia Oliveira via TKO (Punches) at 1:42 of round 1 to win the 115 title.
—————————————————————
MMA
Silvania Monteiro vs Aline Furacao
Floripa Fight Championship: The Big Challenge, Saul de Oliveira Gymnasium, Florianópolis, Santa Catarina, Brazil
Silvania Monteiro† / RNC R1
Silvania Monteiro defeats Aline Furacao via Rear-Naked Choke at 4:00 of round 1 to win the 105 title.
—————————————————————
MMA
Jamie Milanowski vs Yumi Matsumoto
KOTC: Firefight, Soboba Casino, San Jacinto, California, United States
Jamie Milanowski / Armbar R2
Flyweight (125lbs), 3x5. Jamie Milanowski defeats Yumi Matsumoto via armbar at 2:38 in round 2.
—————————————————————
MMA
Maia Kahaunaele vs Kanako Murata
KOTC: Firefight, Soboba Casino, San Jacinto, California, United States
Kanako Murata / TKO R3
Flyweight (125lbs), 3x5. Kanako Murata defeats Maia Kahaunaele via TKO (Punches) at 3:43 in round 3.
—————————————————————
MMA
Christina Marks vs Lissette Neri
KOTC: Firefight, Soboba Casino, San Jacinto, California, United States
Christina Marks / TKO R2
Bantamweight (135lbs), 3x5. Christina Marks defeats Lissette Neri via TKO (Punches) at 2:22 of round 2.
—————————————————————
MMA
Mercedes Martinez vs Jamie Thorton
KOTC: Firefight, Soboba Casino, San Jacinto, California, United States
Jamie Thorton / Choke R1
Atomweight (105lbs), 3x5. Jamie Thorton defeats Mercedes Martinez via Schoolyard Choke at 4:39 in round 1.
—————————————————————
MMA
Vitória Ferreira vs Barbara Acioly
Brabos Combat 2, Ginásio Municipal de São Miguel dos Campos, Sao Miguel dos Campos, Alagoas, Brazil
Barbara Acioly / TKO R1
(126lbs), 3x5. Barbara Acioly defeats Vitória Ferreira via TKO at 4:48 of round 1.
—————————————————————
MMA
Aline Sattelmayer vs Aline Nery
NCE 5: Pop, CT New Corpore Fight, Rio de Janeiro, Rio de Janeiro, Brazil
Aline Nery / UD
Strawweight (115lbs), 3x5. Aline Nery defeats Aline Sattelmayer via unanimous decision.
—————————————————————
MMA
Bianca Reis vs Thaty Bergamaschi
NCE 5: Pop, CT New Corpore Fight, Rio de Janeiro, Rio de Janeiro, Brazil
Bianca Reis / Armbar R2
(106lbs), 3x5. Bianca Reis defeats Thaty Bergamaschi via armbar at 3:04 of round 2.
—————————————————————
MMA
Priscila Ferreira vs Marta Souza
Gladiator CF 21, Sociedade Cultural Abranches, Curitiba, Parana, Brazil
Marta Souza / UD
(126lbs), 3x5. Marta Souza defeats Priscila Ferreira via unanimous decision.
—————————————————————
MMA
Elodie Giorla vs Florence Hoarau
Octagon Fighting Club 15, Kik Center, Mons, Belgium
Elodie Giorla / Choke R1
(126lbs), 2x5. Elodie Giorla defeats Florence Hoarau via guillotine choke at 3:25 in round 1.
—————————————————————
MMA
Bestare Kicaj vs Raffaella Milner
SHOOTO KINGS 4: Battle Royale, Öschhalle, Öschweg, Germany
Bestare Kicaj / UD
Strawweight (115lbs), 3x5. Bestare Kicaj defeats Raffaella Milner via unanimous decision.
—————————————————————
MMA
Sayuri Yamaguchi vs Tanja Hoffmann
SHOOTO KINGS 4: Battle Royale, Öschhalle, Öschweg, Germany
Tanja Hoffmann / UD
Strawweight (115lbs), 3x5. Tanja Hoffmann defeats Sayuri Yamaguchi via unanimous decision.
—————————————————————
MMA
Audreylaura Boniface vs Sunisa Srisan
Full Metal Dojo 11: Sweep All the Legs, Insanity Nightclub, Bangkok, Thailand
Sunisa Srisan / TKO R2
(110lbs), 3x5. Sunisa Srisan defeats Audreylaura Boniface via TKO (Punches) at 1:33 of round 2.
—————————————————————
MMA
DEEP JEWELS 12, Shinjuku FACE, Tokyo, Japan
Yuko Kiryu / UD
Atomweight (105lbs), 2x5. Yuko Kiryu defeats Real Date via unanimous decision.
—————————————————————
MMA
DEEP JEWELS 12, Shinjuku FACE, Tokyo, Japan
Tomo Maesawa / TKO R1
Strawweight (115lbs), 2x5. Tomo Maesawa defeats Karei Date via TKO (Punches) at 2:03 of round 1.
—————————————————————
MMA
DEEP JEWELS 12, Shinjuku FACE, Tokyo, Japan
Mina Kurobe / TKO R1
Atomweight (105lbs), 2x5. Mina Kurobe defeats Renju Date via TKO (Punches) at 1:29 of round 1.
—————————————————————
MMA
DEEP JEWELS 12, Shinjuku FACE, Tokyo, Japan
Nori Date / UD
(119lbs), 2x5. Nori Date defeats Yuko Oya via unanimous decision.
—————————————————————
MMA
DEEP JEWELS 12, Shinjuku FACE, Tokyo, Japan
Saori Ishioka / Armbar R1
Atomweight (105lbs), 2x5. Saori Ishioka defeats Hana Date via armbar at 4:39 of round 1.
—————————————————————
MMA
Emi Tomimatsu vs Naho Sugiyama
DEEP JEWELS 12, Shinjuku FACE, Tokyo, Japan
Naho Sugiyama† / UD
Atomweight (105lbs), 3x5. Naho Sugiyama defeats Emi Tomimatsu via unanimous decision to win the DJ Vacant Atomweight Championship title.
—————————————————————
MMA
Jessica Penne vs Jéssica Andrade
UFC 199: Rockhold vs. Weidman 2, The Forum, Inglewood, California, United States
Jéssica Andrade / TKO R2
Strawweight (115lbs), 3x5. Jéssica Andrade defeats Jessica Penne via TKO (Punches) at 2:56 of round 2.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Asheena Tilbury vs Dee-Jay Ladouceur
Maple City Cagefighting 3: Amateur Fight Night, Chatham Banquet & Conference Centre, Chatham, Ontario, Canada
Asheena Tilbury / TKO R1
Bantamweight (135lbs), 3x3. Asheena Tilbury defeats Dee-Jay Ladouceur via TKO (Punches) at 1:42 of round 1.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Adrianna Bosacka vs Alena Gondášová
Slugfest 7, Trzemeszno, Poland
Adrianna Bosacka / UD
(134lbs), 3x3. Adrianna Bosacka defeats Alena Gondášová via unanimous decision.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Ewelina Woźniak vs Roksana Prucnal
Slugfest 7, Trzemeszno, Poland
Ewelina Woźniak / UD
(119lbs), 3x3. Ewelina Woźniak defeats Roksana Prucnal via unanimous decision.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Kinga Jędrusik vs Małgorzata Smaczniak
Slugfest 7, Trzemeszno, Poland
Małgorzata Smaczniak / SD
(126lbs), 3x4. Małgorzata Smaczniak defeats Kinga Jendrasik via split decision.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Bridgett Nielson vs Cheri Muraski
Kickdown 124, Stampede Bar & Grille, Aurora, Colorado, United States
Cheri Muraski† / UD
Flyweight (125lbs), 3x3. Cheri Muraski defeats Bridgett Nielson via unanimous decision to win the Kick Down Bantamweight Championship title.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Melissa Wang vs Cynthia Banuelos-Hernandez
CFC 1: Ground Zero, Modesto Center Plaza, Modesto, California, United States
Strawweight (115lbs), 3x2.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Lorene Arbuckle vs Jen Castillo
Laramar Fight Night 11, Laramar Ballroom, Fort Dodge, Iowa, United States
Lorene Arbuckle / UD
(130lbs), 3x3. Lorene Arbuckle defeats Jen Castillo via unanimous decision.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Ashley Samples vs Shannon Goughary
Valor Fights 34, TTU Hyder-Burks Agricultural Pavilion, Cookeville, Tennessee, United States
Ashley Samples† / UD
Strawweight (115lbs), 3x3. Ashley Samples defeats Shannon Goughary via unanimous decision to win the VF Strawweight Championship title.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Pollyana Miller vs Franciele Chumbinho
Gladiator CF 21, Sociedade Cultural Abranches, Curitiba, Parana, Brazil
Pollyana Miller / Submission R2
(99lbs), 3x3. Pollyana Miller defeats Franciele Chumbinho via submission in round 2.
—————————————————————
MMA (Amateur)
DEEP JEWELS 12, Shinjuku FACE, Tokyo, Japan
Karen Date / Hammerlock R2
Atomweight (105lbs), 2x3. Karen Date defeats Ayumi Misaka via Technical Submission (Hammerlock) at 2:56 of round 2.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Mali Rahimian vs Lupita Patino
Fierce FC 2: Justice, Carbon County Event Center, Price, Utah, United States
Mali Rahimian / Armbar R1
Strawweight (115lbs), 3x3. Mali Rahimian defeats Lupita Patino via armbar at 0:38 of round 1.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Chrisoula Koukouvetakis vs Magaly Sanchez
Fierce FC 2: Justice, Carbon County Event Center, Price, Utah, United States
Chrisoula Koukouvetakis / SD
Strawweight (115lbs), 3x3. Chrisoula Koukouvetakis defeats Magaly Sanchez via split decision.
—————————————————————
MMA (Amateur)
XCP: Barre Beatdown 12, Barre Auditorium, Barre, Vermont, United States
Flyweight (125lbs), 3x3.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Polly Beauchamp vs Manuela Marconnetto
Cage Warriors 76, Newport Centre, Newport, Wales
Polly Beauchamp / MD
(119lbs), 3x3. Polly Beauchamp defeats Manuela Marconnetto via majority decision.
—————————————————————
Muay Thai (Amateur)
Challenger 17: Onslaught, Deerfoot Inn and Casino, Calgary, Alberta, Canada
Bree Howling / UD
Bree Howling defeats Meghan White via unanimous decision.
—————————————————————
Muay Thai (Amateur)
Sarah Zientak vs Tracy Llewellyn
Challenger 17: Onslaught, Calgary, Alberta, Canada
Tracy Llewellyn defeats Sarah Zientak.
—————————————————————
Jun 5
Sunday
Boxing
Leonie Giebel vs Bojana Libiszewska
Grosse Freiheit 36, Hamburg, Germany
Leonie Giebel / UD
Super Featherweight, 4x2. Leonie Giebel defeats Bojana Libiszewska via unanimous decision.
—————————————————————
Boxing
Halima Vunjabei vs Jennifer Rukwalize
Chee Kwa Chee Pub, Bagamoyo, Tanzania
Halima Vunjabei / KO R3
Light Flyweight, 8x2. Halima Vunjabei defeats Jennifer Rukwalize via KO in round 3.
—————————————————————
Boxing
Chee Kwa Chee Pub, Bagamoyo, Tanzania
Joice Awino / KO R3
Lightweight, 4x2. Joice Awino defeats Sakina Abilah via KO in round 3.
—————————————————————
Boxing
Sportova hala MSO, Šturovo, Slovakia
Edina Kiss / TKO R4
Super Bantamweight, 10x2. Edina Kiss defeats Agnes Nick via TKO in round 4.
—————————————————————
Boxing
Claudia Ferenczi vs Julia Kiss
Sportova hala MSO, Šturovo, Slovakia
Claudia Ferenczi / UD
Flyweight, 4x2. Claudia Ferenczi defeats Julia Kiss via unanimous decision.
—————————————————————
Boxing
Grosse Freiheit 36, Hamburg, Germany
Lightweight, 6x2.
—————————————————————
MMA
Manjit Kolekar vs Bharati Dhondiyal
Real Cage Predator: Nashik, India
Manjeet Kolekar / RNC R3
Manjeet Kolekar defeats Bharati Dhondiyal via Rear-Naked Choke in round 3.
—————————————————————
MMA
MFC Fight Zone 84: Last Fighter Standing KZN Qualifiers, Durban, South Africa
Bunmi Ojewole / N/A
(145lbs). Fought under LFS rules, MMA record will be unchanged. Bunmi Ojewole defeats Fatima Asmal.
—————————————————————
Muay Thai
Anke Van Gestel vs Paola Cappucci
Battle in Brussels, Belgium
Anke Van Gestel / TKO (Doctor Stoppage) R1
62kg. Anke Van Gestel defeats Paola Cappucci via TKO (Doctor Stoppage) at 2:45 of round 1. Cappucci took a knee to the head and the fight was stopped due to a deep cut.
—————————————————————
Jun 6
Monday
Boxing
Korakuen Hall, Tokyo, Japan
Yuko Kuroki† / KO R8
Minimumweight, 10x2. Yuko Kuroki defeats Norj Guro via KO at 2:09 of round 8 to win the WBC World female minimumweight title.
—————————————————————
Boxing
Jun Yabuki vs Daorueng Saknarong
Korakuen Hall, Tokyo, Japan
Jun Yabuki / TKO R3
Flyweight, 4x2. Jun Yabuki defeats Daorueng Saknarong via TKO at 1:39 of round 3.
—————————————————————
MMA
RXF 23: Judgment Day, Romanian Xtreme Fighting, Sala Polivalenta
Diana Belbiţă / TKO R1
(132lbs), 3x5. Diana Belbiţă defeats Virak Furo via TKO (Elbows) at 2:08 of round 1.
—————————————————————
Jun 7
Tuesday
Boxing
Korakuen Hall, Tokyo, Japan
Chisa Naito / MD
Light Flyweight, 4x2. Chisa Naito defeats Atsuko Nitta via majority decision.
—————————————————————
Boxing
Korakuen Hall, Tokyo, Japan
Kimika Miyoshi / UD
Featherweight, 8x2. Kimika Miyoshi defeats Kai Johnson via unanimous decision to win the vacant OPBF female featherweight title.
—————————————————————
Jun 9
Thursday
MMA
Xiaomin Wang vs Helen Kolesnyk
WBK 15, Ningbo, China
Helen Kolesnyk / Choke R2
(143lbs), 3x5. Helen Kolesnyk defeats Xiaomin Wang via Choke in round 2.
—————————————————————
Jun 10
Friday
Boxing
Luna del Mar Torroba vs Irene Villablanca
Club Deportivo Anguilense, Anguil, La Pampa, Argentina
Luna del Mar Torroba / UD
Bantamweight, 4x2. Luna del Mar Torroba defeats Irene Villablanca via unanimous decision.
—————————————————————
Boxing
Micaela Joana Lagos vs Macarena Romina Castillo
Club Accion y Progreso, San Isidro, Buenos Aires, Argentina
Micaela Joana Lagos / TKO R1
Featherweight, 6x2. Micaela Joana Lagos defeats Macarena Romina Castillo via TKO in round 1.
—————————————————————
Boxing
Estrella Valverde vs Maria Hernandez
Gimnasio Olímpico Juan de la Barrera, Mexico City, Distrito Federal, Mexico
Estrella Valverde† / KO R4
Super Flyweight, 10x2. Estrella Valverde defeats Maria Hernandez via KO at 1:06 of round 4 to win the Mexico female super flyweight title.
—————————————————————
Boxing
Jacqueline Mucio vs Valeria Perez
Gimnasio Olímpico Juan de la Barrera, Mexico City, Distrito Federal, Mexico
Jacqueline Mucio / MD
Bantamweight, 4x3. Jacqueline Mucio defeats Valeria Perez via majority decision.
—————————————————————
Boxing
Stephanie Spehar vs Carolyn Biskup
Motor City Casino, Detroit, Michigan, United States
Carolyn Biskup / UD
Super Lightweight, 4x2. Carolyn Biskup defeats Stephanie Spehar via unanimous decision.
—————————————————————
Boxing
Nurshahidah Roslie vs Wondergirl Sithsaithong
Singapore Futsing Association commercial building, Jalan Besar, Singapore, Singapore
Nurshahidah Roslie† / KO R2
Super Featherweight, 8x2. Nurshahidah Roslie defeats Wondergirl Sithsaithong via KO at 1:43 of round 2 to win the vacant Universal Boxing Organization (UBO) InterContinental female super featherweight title.
—————————————————————
Boxing
Erika Hanawa vs Christine Latube
Manadaluyong Elementary School, Barangay Poblacion, Mandaluyong City, Metro Manila, Philippines
Erika Hanawa† / UD
Minimumweight, 6x2. Erika Hanawa defeats Christine Latube via unanimous decision to win the WBC-ASIA Female ATOMWEIGHT TITLE (102 LBS).
—————————————————————
Boxing
Lizbeth Crespo vs Vanesa del Valle Calderon
Gimnasio Municipal Nº 1, Puerto Madryn, Chubut, Argentina
Lizbeth Crespo† / TD R5
Featherweight, 10x2. Lizbeth Crespo defeats Vanesa del Valle Calderon via technical decision at 0:57 of round 5 to win the vacant Argentina (FAB) female featherweight title.
—————————————————————
Boxing
Grange Leisure Centre, Swindon, Wiltshire, England, United Kingdom
Kelly Morgan† / UD
Middleweight, 8x2. Kelly Morgan defeats Lisa Cielas via unanimous decision to win the vacant WBC Silver female middleweight title.
—————————————————————
MMA
Titan FC 39: Cavalcante vs. Healy, BankUnited Center, Coral Gables, Florida, United States
Carina Damm / UD
Bantamweight (135lbs), 3x5. Carina Damm defeats Sarah Alpar via unanimous decision.
—————————————————————
MMA
Tiffany Teo vs Lumindas Liezel Merasol
Singapore Fighting Championship 3: The Next Chapter, Singapore Futsing Association, Singapore
Tiffany Teo / RNC R1
Bantamweight (135lbs), 3x5. Tiffany Teo defeats Lumindas Liezel Merasol via Rear-Naked Choke at 1:53 of round 1.
—————————————————————
MMA
Monica Medina vs Summer Artherton
DCS 26: Battle Tested, Ralston Arena, Ralston, Nebraska, United States
Monica Medina / Choke R1
Flyweight (125lbs), 3x5. Monica Medina defeats Summer Artherton via Triangle Choke at 4:24 of round 1.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Julie Valles vs Selina Valdez-Montoya
RCWC: Fury On The Fairway 2, Southwind Country Club, Garden City, Kansas, United States
Julie Valles / Submission R1
Bantamweight (135lbs), 3x3. Julie Valles defeats Selina Valdez-Montoya via Submission (Guillotine) at 1:03 of round 1.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Cindy Benitez vs Jennifer Nunn
RCWC: Fury On The Fairway 2, Southwind Country Club, Garden City, Kansas, United States
Jennifer Nunn / UD
Featherweight (145lbs), 3x3. Jennifer Nunn defeats Cindy Benitez via unanimous decision.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Singapore Fighting Championship 3: The Next Chapter, Singapore Futsing Association, Singapore
Shi Yin Tan / Choke R2
Strawweight (115lbs), 3x3. Shi Yin Tan defeats Shannon Lim via Guillotine Choke at 1:49 of round 2.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Dayona Haden vs Stephanie Geltmacher
HD MMA 5, Remington Park Raceway & Casino, Oklahoma City, Oklahoma, United States
Stephanie Geltmacher / UD
Featherweight (145lbs), 3x3. Stephanie Geltmacher defeats Dayona Haden via unanimous decision.
—————————————————————
Jun 11
Saturday
Boxing
Coliseo Noel Cogollo, Sahagun, Colombia
Olga Julio / UD
Flyweight, 6x2. Olga Julio defeats Glenis Cardona via unanimous decision.
—————————————————————
Boxing
Florencia Haydee Carballo vs Melany Ailen Vespa
Club 25 de Mayo, Villa Ballester, Buenos Aires, Argentina
Florencia Haydee Carballo / TKO R2
Super Middleweight, 4x2. Florencia Haydee Carballo defeats Melany Ailen Vespa via TKO in round 2.
—————————————————————
Boxing
Natalia Soledad Reynoso vs Julia Carolina Sacchi
San Justo, Buenos Aires, Argentina
Natalia Soledad Reynoso / TKO R2
Super Lightweight, 4x2. Natalia Soledad Reynoso defeats Julia Carolina Sacchi via TKO at 1:08 of round 2.
—————————————————————
Boxing
Guadalupe Solis vs Guadalupe Duran
Domo Unidad Deportiva del F.U.T.V., Merida, Yucatán, Mexico
Guadalupe Solis / TKO R1
Bantamweight, 4x2. Guadalupe Solis defeats Guadalupe Duran via TKO at 0:48 of round 1.
—————————————————————
Boxing
Brenda Fernandez vs Adelaida Hernandez
Arena Coliseo, Mexico City, Distrito Federal, Mexico
Brenda Fernandez / PTS
Light Flyweight, 4x2. Brenda Fernandez defeats Adelaida Hernandez via points.
—————————————————————
Boxing
Arena Coliseo, Mexico City, Distrito Federal, Mexico
Jacky Calvo / PTS
Flyweight, 6x2. Jacky Calvo defeats Edith de Jesus via points.
—————————————————————
Boxing
Anahi Yolanda Salles vs Yessika Flavia Munoz
Viedma, Rio Negro, Argentina
Anahi Yolanda Salles / UD
Featherweight, 6x2. Anahi Yolanda Salles defeats Yessika Flavia Munoz via unanimous decision.
—————————————————————
Boxing
Renata Domsodi vs Vissia Trovato
Palestra Nuova, Ascona, Switzerland
Vissia Trovato† / TKO R5
Featherweight, 10x2. Vissia Trovato defeats Renata Domsodi via TKO at 1:20 of round 5 to win the vacant EBU female featherweight title.
—————————————————————
Boxing
Liliana Palmera vs Jessica Gonzalez
Coliseo Noel Cogollo, Sahagun, Colombia
Liliana Palmera† / SD
Super Bantamweight, 10x2. Liliana Palmera defeats Jessica Gonzalez via split decision to win the WBA World female super bantamweight title.
—————————————————————
Boxing
Yulihan Alejandra Luna Avila vs TBA
Santiago de Chile, Chile
Super Bantamweight, 10x2. IBF World female super bantamweight title.
—————————————————————
Boxing
Alys Sanchez vs Jessica Arreguin
Santiago de Chile, Chile
Bantamweight, 10x2. interim IBF World female bantamweight title.
—————————————————————
Boxing
Marina Ramirez vs Saranyaphong Theinthong
Bendigo Stadium, Bendigo, Victoria, Australia
Marina Ramirez / UD
Flyweight, 4x2. Marina Ramirez defeats Saranyaphong Theinthong via unanimous decision.
—————————————————————
Boxing
Cherneka Johnson vs Atitaya Saisin
Bendigo Stadium, Bendigo, Victoria, Australia
Cherneka Johnson / UD
Bantamweight, 4x2. Cherneka Johnson defeats Atitaya Saisin via unanimous decision.
—————————————————————
MMA
BCMMA: Balloutta Combat MMA 2, Multisport Gymnasium, Timoteo, Minas Gerais, Brazil
Elaineleal Cris† / RNC R1
Elaineleal Cris defeats Olga Amara via Rear-Naked Choke at 4:39 of round 1 to win the 115 title.
—————————————————————
MMA
Jasmin Gonzalez vs Montserrat Conejo Ruiz
Max Fights: Battle On The Beach, Unidad Deportiva, Zihuatanejo, Mexico
Montserrat Conejo Ruiz† / TKO R1
Strawweight (115lbs), 3x5. Montserrat Conejo Ruiz defeats Jasmin Gonzalez via TKO at 0:18 of round 1 to win the MAX Fights Strawweight Championship title.
—————————————————————
MMA
Samurai FC / PFE 13: Bushido, Ginásio do Círculo Militar, Curitiba, Parana, Brazil
Mariza Loch / TKO R1
(134lbs), 3x5. Mariza Loch defeats Sidy Rocha via TKO in round 1.
—————————————————————
MMA
Adriana del Vigna vs Sheila Moreira
Samurai FC / PFE 13: Bushido, Ginásio do Círculo Militar, Curitiba, Parana, Brazil
Adriana del Vigna / Submission R2
Strawweight (115lbs), 3x5. Adriana del Vigna defeats Sheila Moreira via submission at 4:58 of round 2.
—————————————————————
MMA
Bianca Daimoni vs Dayane Souza
Samurai FC / PFE 13: Bushido, Ginásio do Círculo Militar, Curitiba, Parana, Brazil
Bianca Daimoni / UD
(134lbs), 3x5. Bianca Daimoni defeats Dayane Souza via unanimous decision.
—————————————————————
MMA
Golden Ticket Fight Promotions: Fight Night 3, Diamond Banqueting Suite, Wolverhampton, England
(170lbs), 3x5.
—————————————————————
MMA
Núbia Nascimento vs Luana Carvalho
Your Chance MMA 1, Ginásio do Colégio Santa Bárbara, Rio de Janeiro, Rio de Janeiro, Brazil
(134lbs), 3x5.
—————————————————————
MMA
Kakau Costa vs Priscila Cachoeira
Your Chance MMA 1, Ginásio do Colégio Santa Bárbara, Rio de Janeiro, Rio de Janeiro, Brazil
Priscila Cachoeira / UD
(121lbs), 3x5. Priscila Cachoeira defeats Kakau Costa via unanimous decision.
—————————————————————
MMA
Elina Kallionidou vs Dora Kalpakidou
Cage Survivor 5, D.A.K. Glifadas, Athens, Greece
Elina Kallionidou / TKO R1
Bantamweight (135lbs), 3x5. Elina Kallionidou defeats Dora Kalpakidou via TKO (Retirement) at 5:00 of round 1.
—————————————————————
MMA (Amateur)
ShoFIGHT: Summer Smash, Clarion Hotel & Event Center, Branson, Missouri, United States
Atomweight (105lbs), 3x3.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Kayla Potts vs Alesha Zappittella
Caged Madness 43, Goodyear Hall, Akron, Ohio, United States
Strawweight (115lbs), 3x3.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Pure FC 4, UW-Milwaukee Panther Arena, Milwaukee, Wisconsin, United States
Jessica Ertl / UD
Strawweight (115lbs), 3x3. Jessica Ertl defeats Sandy Thomas via unanimous decision.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Lorna Markowski vs Nora Ehlers
Pure FC 4, UW-Milwaukee Panther Arena, Milwaukee, Wisconsin, United States
Lorna Markowski / UD
Featherweight (145lbs), 3x3. Lorna Markowski defeats Nora Ehlers via unanimous decision.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Patience Cosson vs Mikuel Gasch
Pure FC 4, UW-Milwaukee Panther Arena, Milwaukee, Wisconsin, United States
Mikuel Gasch / Armbar R3
Flyweight (125lbs), 3x3. Mikuel Gasch defeats Patience Cosson via armbar at 2:24 of round 3.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Emily Bartee vs Natasha Lawler
Warrior FC, Kings Mountain Memorial Community Center, Waynesburg, Kentucky, United States
Emily Bartee / TKO R1
Featherweight (145lbs), 3x3. Emily Bartee defeats Natasha Lawler via TKO (Referee Stoppage) in round 1.
—————————————————————
MMA (Amateur)
KOP 49, Deltaplex Arena, Grand Rapids, Michigan, United States
Strawweight (115lbs), 3x3.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Jennifer Adams vs Jennifer Lee
Brawl Inc.: BorderWars, Clarion Hotel & Event Center, Branson, Missouri, United States
Atomweight (105lbs), 3x3.
—————————————————————
Muay Thai
Bernise Alldis vs Anaelle Angerville
Muay Thai Grand Prix 5, Indigo at the O2, London, England, United Kingdom
Bernise Alldis / UD
57kg, 5x3. Bernise Alldis defeats Anaelle Angerville via Unanimous Decision.
—————————————————————
Muay Thai (Amateur)
The Takeover 7, Dublin, Ireland
Mandana Rafat / UD
55kg. Mandana Rafat defeats Ciara Doyle via Unanimous Decision.
—————————————————————
Muay Thai
Samurai FC / PFE 13: Bushido, Ginásio do Círculo Militar, Curitiba, Parana, Brazil
Jennifer Maia / TKO R2
(134lbs). Jennifer Maia defeats Paula Vieira via TKO (Retirement) in round 2.
—————————————————————
K1
Hara Dimitroula vs Lena Ovchynnikova
WKF Santorini Cup 2016, Santorini, Greece
Lena Ovchynnikova
WKF World Title, 56kg. Lena Ovchynnikova defeats Hara Dimitroula.
—————————————————————
Jun 12
Sunday
Boxing
Florencia Elizabeth Narvaez vs Maria Cecilia Leguiza
B-52 Boxing Club, Beccar, Buenos Aires, Argentina
Florencia Elizabeth Narvaez / TKO R3
Middleweight, 4x2. Florencia Elizabeth Narvaez defeats Maria Cecilia Leguiza via TKO in round 3.
—————————————————————
Boxing
Rocio Belen Perez vs Brenda Daiana Caparelli
Gimnasio Guerreros Jaguares, Moron, Buenos Aires, Argentina
Rocio Belen Perez / UD
Super Lightweight, 4x2. Rocio Belen Perez defeats Brenda Daiana Caparelli via unanimous decision.
—————————————————————
Jun 13
Monday
Boxing
Korakuen Hall, Tokyo, Japan
Draw
10x2. Nao Ikeyama and Saemi Hanagata fought to a Draw (Split). Nao Ikeyama retains her WBO World female atomweight title.
—————————————————————
Boxing
Korakuen Hall, Tokyo, Japan
Naoko Fujioka† / UD
Bantamweight, 10x2. Naoko Fujioka defeats Shindo Go via unanimous decision to win the WBO World female bantamweight title.
—————————————————————
Jun 14
Tuesday
Boxing
Maria Milano vs Angie Bejarano
Gimnasio Palacio del Deporte, Los Teques, Venezuela
Maria Milano / MD
Minimumweight, 4x2. Maria Milano defeats Angie Bejarano via majority decision.
—————————————————————
Jun 17
Friday
Boxing
Micaela Joana Lagos vs Carla Soledad Massa
Villa Adelina, Buenos Aires, Argentina
Micaela Joana Lagos / KO R4
Featherweight, 6x3. Micaela Joana Lagos defeats Carla Soledad Massa via KO in round 4.
—————————————————————
Boxing
Club General San Martín, Junín, Buenos Aires, Argentina
Anahi Lopez / KO R3
Super Flyweight, 4x2. Anahi Lopez defeats Rocio Cejas via KO in round 3.
—————————————————————
Boxing
Etsuko Tada vs Maitai Sor Praithong
Central Gym, Kobe, Hyogo, Japan
Etsuko Tada / TKO R3
8x2. Etsuko Tada defeats Maitai Sor Praithong via TKO at 0:37 of round 3.
—————————————————————
Boxing
Caroline Andre vs Klaudia Szymczak
Centre Sportif Obercorn, Differdange, Luxembourg
Super Lightweight, 6x2.
—————————————————————
MMA
Faith Van Duin vs Charlene Watt
BRACE 41: New Zealand, Lincoln Events Centre, Christchurch, New Zealand
Faith Van Duin / UD
Bantamweight (135lbs), 3x5. Faith Van Duin defeats Charlene Watt via unanimous decision.
—————————————————————
MMA
Gabriela Hernandez vs Valeria Ramirez
Xtreme Fighters Latino, Carpa Astros, Benito Juárez, Mexico City, Mexico
Lightweight (155lbs), 3x5.
—————————————————————
MMA
Jaclyn Sanchez vs Karina Rodriguez
Xtreme Fighters Latino, Carpa Astros, Benito Juárez, Mexico City, Mexico
Flyweight (125lbs), 3x5.
—————————————————————
MMA
Elizabeth Nieva vs Rebeca Cano
Invictus Fighters 14, Cerrillos Sports Complex, Salta, Argentina
3x5.
—————————————————————
MMA
Lohana Bahiense vs Vanessa Cuca
Valent’s Night 2, CT New Corpore Fight, Rio de Janeiro, Rio de Janeiro, Brazil
Strawweight (115lbs), 3x5.
—————————————————————
MMA
Marina Mokhnatkina vs Ekaterina Torbeeva
Fight Nights Global 50: Emelianenko vs. Maldonado, Sibur Arena, St. Petersburg, Russia
Marina Mokhnatkina / Armbar R1
(141lbs), 3x5. Marina Mokhnatkina defeats Ekaterina Torbeeva via armbar at 0:25 of round 1.
—————————————————————
MMA
Shana Adrienne Power vs Micol di Segni
EFC Worldwide 5, Sun City Resort, Sun City, North West Province, 0316, South Africa
Shana Adrienne Power / UD
Flyweight (125lbs), 3x5. Shana Adrienne Power defeats Micol di Segni via unanimous decision.
—————————————————————
—————————————————————
Jun 18
Saturday
Boxing
Diafana Salazar vs Maribel Batista
Gimnasio Wilfredo Rivera, Santo Domingo, Dominican Republic
Diafana Salazar / TKO R1
Super Lightweight, 4x2. Diafana Salazar defeats Maribel Batista via TKO at 1:09 of round 1.
—————————————————————
Boxing
EMKA Sportzentrum, Velbert, Nordrhein-Westfalen, Germany
Oezlem Sahin†† / TKO R2
Minimumweight, 10x2. Oezlem Sahin defeats Agnes Draxler via TKO in round 2 to win the vacant World Boxing Federation International female minimumweight title and vacant Universal Boxing Organization (UBO) World female minimumweight title.
—————————————————————
Boxing
Maike Kuelners vs Andreja Bester
EMKA Sportzentrum, Velbert, Nordrhein-Westfalen, Germany
Maike Kuelners / PTS
Lightweight, 4x2. Maike Kuelners defeats Andreja Bester via points.
—————————————————————
Boxing
Jazmin Contreras vs Lizeth Zacarias
Deportivo Agustín Ramos Millan, Toluca, México, Mexico
Jazmin Contreras / PTS
Super Flyweight, 4x2. Jazmin Contreras defeats Lizeth Zacarias via points.
—————————————————————
Boxing
Shianne Gist vs Gabby Holloway
Meadows Racetrack & Casino, Washington, Pennsylvania, United States
Shianne Gist / PTS
Welterweight, 4x2. Shianne Gist defeats Gabby Holloway via points.
—————————————————————
Boxing
Ayanna Vasquez vs Katie Ramirez
Hispanic Culture Center, Albuquerque, New Mexico, United States
Ayanna Vasquez / UD
Lightweight, 4x3. Ayanna Vasquez defeats Katie Ramirez via unanimous decision.
—————————————————————
Boxing
Ogleidis Suarez vs Yarley Cuadrado
Polideportivo José María Vargas, La Guaira, Venezuela
Ogleidis Suarez† / KO R3
Super Welterweight, 10x2. Ogleidis Suarez defeats Yarley Cuadrado via KO in round 3 to win the vacant WBA Fedelatin female super welterweight title.
—————————————————————
Boxing
Polideportivo José María Vargas, La Guaira, Venezuela
Debora Rengifo† / PTS
Minimumweight, 8x2. Debora Rengifo defeats Eva Guzman via points to win the vacant WBA Fedelatin female minimumweight title.
—————————————————————
Boxing
Ambar Fajardo vs Yolis Marrugo Franco
Polideportivo José María Vargas, La Guaira, Venezuela
Yolis Marrugo Franco† / PTS
Super Featherweight, 8x2. Yolis Marrugo Franco defeats Ambar Fajardo via points to win the vacant WBA Fedelatin female super featherweight title.
—————————————————————
Boxing
Linda Laura Lecca vs Carolina Alvarez
Polideportivo José María Vargas, La Guaira, Venezuela
Draw
Super Flyweight, 10x2. Linda Laura Lecca and Carolina Alvarez fought to a Draw (Split). Linda Laura Lecca defended her WBA World female super flyweight title.
—————————————————————
Boxing
Hanna Gabriels vs Katia Alvarino
Polideportivo José María Vargas, La Guaira, Venezuela
Hanna Gabriels†† / TKO R3
Super Welterweight, 10x2. Hanna Gabriels defeats Katia Alvarino via TKO at 1:28 of round 3 to win the WBO World female super welterweight title and vacant WBA World female super welterweight title.
—————————————————————
Boxing
Mayerlin Rivas vs Melania Sorroche
Polideportivo José María Vargas, La Guaira, Venezuela
Mayerlin Rivas† / SD
Bantamweight, 10x2. Mayerlin Rivas defeats Melania Sorroche via split decision to win the WBA World female bantamweight title.
—————————————————————
Boxing
Yesica Yolanda Bopp vs Nancy Franco
Polideportivo José María Vargas, La Guaira, Venezuela
Yesica Yolanda Bopp / UD
Light Flyweight, 10x2. Yesica Yolanda Bopp defeats Nancy Franco via unanimous decision to win the WBA World female light flyweight title.
—————————————————————
Boxing
Jessica McCaskill vs Katonya Fisher
UIC Pavilion, Chicago, Illinois, United States
Katonya Fisher / SD
Super Lightweight, 4x2. Katonya Fisher defeats Jessica McCaskill via split decision.
—————————————————————
Boxing
Aniya Seki vs Claudia Ferenczi
Restaurant Public, Berne, Switzerland
Aniya Seki / UD
Bantamweight, 8x2. Aniya Seki defeats Claudia Ferenczi via unanimous decision.
—————————————————————
Boxing
Weymouth Cosmopolitan Club, Manukau City, New Zealand
Nailini Helu / UD
Heavyweight, 4x2. Nailini Helu defeats Sarah Long via unanimous decision.
—————————————————————
Boxing
Sandra Robles vs Ana Victoria Polo
Auditorio Municipal, Tijuana, Baja California, Mexico
Sandra Robles / TD R5
Flyweight, 8x2. Sandra Robles defeats Ana Victoria Polo via technical decision in round 5. Robles cut over right eye due to clash of heads in 5th round, bout goes to scorecards.
—————————————————————
Boxing
Anabel Ortiz vs Jolene Blackshear
Auditorio Municipal, Tijuana, Baja California, Mexico
Anabel Ortiz† / TKO R8
Minimumweight, 10x2. Anabel Ortiz defeats Jolene Blackshear via TKO in round 8 to win the WBA World female minimumweight title.
—————————————————————
Boxing
Ericka Rousseau vs Bojana Libiszewska
Espace Cordouan, Royan, Charente-Maritime, France
Ericka Rousseau / PTS
Featherweight, 6x2. Ericka Rousseau defeats Bojana Libiszewska via points.
—————————————————————
Boxing
Alicia Melina Kummer vs TBA
Nordheide Halle, Buchholz, Niedersachsen, Germany
Super Lightweight, 10x2.
—————————————————————
Boxing
Fortitude Stadium, 12 Kyabra Street, Newstead, Queensland, Australia
Kori Farr† / SD
Featherweight, 8x2. Kori Farr defeats Julie Gaston via split decision to win the vacant Australia female featherweight title.
—————————————————————
K1 (Amateur)
La Nuit des Spartiates, France
Amandine Falck / Decision
Amandine Falck defeats Eimear Codd via Decision.
—————————————————————
K1
Victoria Lomax vs Sheila Garcia
Spain, Córdoba
Victoria Lomax / Decision
3x3, 58kg. Victoria Lomax defeats Sheila Garcia via Decision.
—————————————————————
Kickboxing
World Fight Tour 3, Madrid, Spain
Maria Lobo / Decision
Maria Lobo defeats Sarah Ortiz via Decision.
—————————————————————
MMA
WFT 3: Madrid, Vistalegre Palace, Madrid, Spain
Celine Haga / Submission R1
3x5. Celine Haga defeats Karla Benitez via submission in round 1.
—————————————————————
MMA
Lisbeth Lopez Silva vs Diana Reyes
Jasaji FL 12, Santa Fe Rodeo, Mexico City, Mexico
Flyweight (125lbs), 3x5.
—————————————————————
MMA
Randa Markos vs Jocelyn Jones-Lybarger
UFC Fight Night 89: MacDonald vs. Thompson, Arena at TD Place, Ottawa, Ontario, Canada
Randa Markos / UD
Strawweight, 115 lbs, 3x5. Randa Markos-Thomas defeats Jocelyn Jones-Lybarger via Unanimous Decision.
—————————————————————
MMA
Valérie Létourneau vs Joanne Calderwood
UFC Fight Night 89: MacDonald vs. Thompson, Arena at TD Place, Ottawa, Ontario, Canada
Joanne Calderwood / TKO R3
Joanne Calderwood defeats Valerie Letourneau via TKO (Punches) at 2:51 of round 3.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Joleen Ross vs Meagan O’Loughlin
ICE FC 16, Temple Park Leisure Centre, South Shields, England
Joleen Ross / Armbar R1
Bantamweight (135lbs), 3x3. Joleen Ross defeats Meagan O’Loughlin via armbar at 2:11 of round 1.
—————————————————————
MMA (Amateur)
University of MMA: Fight Night 13, The Novo at L.A. Live, Los Angeles, California, United States
Akari Wang / TKO R1
(119lbs), 3x2. Akari Wang defeats Baleria Camacho via TKO (Punches and Knees) at 1:47 of round 1.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Zeinab Tawfeek vs Cassidy Richardson
Ruckus in the Cage 33, Summersville Arena, Summersville, West Virginia, United States
Zeinab Tawfeek / SD
Flyweight (125lbs), 3x2. Zeinab Tawfeek defeats Cassidy Richardson via split decision.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Ruckus in the Cage 33, Summersville Arena, Summersville, West Virginia, United States
Tasha Hewitt / TKO R1
Bantamweight (135lbs), 3x2. Tasha Hewitt defeats Brandi DeMoss via TKO (Referee Stoppage from Strikes) at 0:42 aof round 1.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Christine Brothwell vs Tiffany McCoy
Cage Titans 29, Plymouth Memorial Hall, Plymouth, Massachusetts, United States
Tiffany McCoy / UD
Flyweight (125lbs), 3x3. Tiffany McCoy defeats Christine Brothwell via unanimous decision.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Danielle Hindley vs Adina Beaudry
Cage Titans 29, Plymouth Memorial Hall, Plymouth, Massachusetts, United States
Adina Beaudry / Decision
Strawweight (115lbs), 3x3. Adina Beaudry defeats Danielle Hindley via decision.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Rebecca Moore vs Kylie O’Hearn
Cage Titans 29, Plymouth Memorial Hall, Plymouth, Massachusetts, United States
Kylie O’Hearn / KO/TKO R2
Bantamweight (135lbs), 3x3. Kylie O’Hearn defeats Rebecca Moore via KO/TKO at 2:55 of round 2.
—————————————————————
MMA (Amateur)
ECF 10: Take Over 2, Melrose Ballroom, Astoria, New York, United States
(130lbs), 3x3.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Brittany Gianino vs Gabriella Gulfin
ECF 10: Take Over 2, Melrose Ballroom, Astoria, New York, United States
Strawweight (115lbs), 3x3.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Erica Fincher vs Melissa Stringer
V3 Fights: Sanders vs. Anders, Minglewood Hall, Memphis, Tennessee, United States
Melissa Stringer / SD
(138lbs), 3x3. Melissa Stringer defeats Erica Fincher via split decision.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Dakota Zimmerman vs Maddie Reid
Fight Hard MMA, Family Arena, St. Charles, Missouri, United States
Strawweight (115lbs), 3x3.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Brittney Cloudy vs Alexis Ragsdale
Fight Hard MMA, Family Arena, St. Charles, Missouri, United States
Bantamweight (135lbs), 3x3.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Fight Hard MMA, Family Arena, St. Charles, Missouri, United States
Savannah Shahan / TKO R1
Bantamweight (135lbs), 3x3. Savannah Shahan defeats Tina Brown via TKO (Punches) at 0:17 of round 1.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Makenna Brown vs Breinne Willingham
NATO: Extreme Warriors, Soaring Eagle Casino & Resort, Mount Pleasant, Michigan, United States
Flyweight (125lbs), 3x3.
—————————————————————
MMA (Amateur)
NATO: Extreme Warriors, Soaring Eagle Casino & Resort, Mount Pleasant, Michigan, United States
Flyweight (125lbs), 3x3.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Solachs Ristad vs Karen Porras
CRFL 8, MMA Costa Rica Academy, San Jose, Costa Rica
3x3.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Becky Martin vs Meagan O’Loughlin
ICE FC 16, Temple Park Leisure Centre, South Shields, England
Flyweight (125lbs), 3x3.
—————————————————————
Grappling Bout (Amateur)
BFL 44: Vendetta, Hard Rock Casino Vancouver, Coquitlam, British Columbia, Canada
Lupita Godinez / Decision
(130lbs). Lupita Godinez defeats Ali Cranmer via decision.
—————————————————————
Muay Thai
Queen of the Ring, Lund, Sweden
Elna Nilsson / UD
57kg, A-Class, 5x3, Full Thai rules. Heidi Vuoma replaces Meryem Uslu. Elna Nilsson defeats Heidi Vuoma via Unanimous Decision.
—————————————————————
Muay Thai
Johanna Rydberg vs Nina Schumacher
Queen of the Ring, Lund, Sweden
Johanna Rydberg / UD
51kg, A-Class, 5x3, Full Rules Muay Thai. Nina Schumacher replaces Siiri Tura. Johanna Rydberg defeats Nina Schumacher via Unanimous Decision.
—————————————————————
Muay Thai†
Emelie Lekebjer vs Anne Line Hogstad
Queen of the Ring, Lund, Sweden
Anne Line Hogstad / SD
54kg, B-Class, 5x2, ISKA Scandanavian title. Anne Line Hogstad defeats Emelie Lekebjer via Split Decision.
—————————————————————
Muay Thai
Mina Lamoure vs Josefine Lindgren
Queen of the Ring, Lund, Sweden
Josefine Lindgren / UD
54kg, B-Class, 5x2. Josefine Lindgren defeats Mina Lamoure via Unanimous Decision.
—————————————————————
Muay Thai
Mia Nadja Gad Olsen vs Johanna Kumlin
Queen of the Ring, Lund, Sweden
Mia Nadja Gad Olsen / SD
63.5kg, B-Class, 5x2. Mia Nadja Gad Olsen defeats Johanna Kumlin via Split Decision.
—————————————————————
Muay Thai
Queen of the Ring, Lund, Sweden
Evelina Wikner / UD
57kg, B-Class, 5x2. Evelina Wikner defets Efi Xiloudi via Unanimous Decision.
—————————————————————
Muay Thai
Olivia Carlsson vs Manuela Ladelfa
Queen of the Ring, Lund, Sweden
63.5kg, B-Class.
—————————————————————
Muay Thai
Linda Östergren vs Sara Bengtsson
Queen of the Ring, Lund, Sweden
Linda Ostergren / UD
59kg, B-Class. Linda Ostergren defeats Sara Bengtsson via Unanimous Decision.
—————————————————————
Muay Thai
Lwam Tesfai vs Marianne Humberset
Queen of the Ring, Lund, Sweden
Marianne Humberset / SD
57kg, C-Class. Marianne Humberset defeats Lwam Tesfai via Split Decision.
—————————————————————
Muay Thai
Martina Jahnke vs Mimmi Eklund
Queen of the Ring, Lund, Sweden
63.5kg, C-Class.
—————————————————————
Muay Thai
Queen of the Ring, Lund, Sweden
57kg, C-Class.
—————————————————————
Muay Thai
Queen of the Ring, Lund, Sweden
Anna Dahibom / UD
71kg, C-Class. Anna Dahibom defeats Pernilla Palm via Unanimous Decision.
—————————————————————
Muay Thai
Ceren Varol vs Soumia Boucette
Queen of the Ring, Lund, Sweden
54kg, C-Junior.
—————————————————————
Muay Thai
Queen of the Ring, Lund, Sweden
Hana Shala / UD
60kg, C-Junior. Hana Shala defeats Alva Wessman via Unanimous Decision.
—————————————————————
Jun 19
Sunday
Boxing
Central Sports Park Gym, Koga, Ibaragi, Japan
Yuki Koseki / MD
Flyweight, 4x2. Yuki Koseki defeats Itose Ishii via majority decision.
—————————————————————
MMA
Jung Eun Park vs Hisae Watanabe
VTJ in Osaka, VTJ in Osaka, Osaka, Japan
Draw
Atomweight (105lbs), 2x5. Jung Eun Park and Hisae Watanabe via Draw (Majority).
—————————————————————
Jun 23
Thursday
Boxing
Laetizia Campana vs Nongfang Sor Praithong
Satrimahapuektharam School, Bangkok, Thailand
Laetizia Campana / UD
Flyweight, 6x2. Laetizia Campana defeats Nongfang Sor Praithong via unanimous decision.
—————————————————————
Jun 24
Friday
Boxing
Hedda Wolmarans vs Maria Martin
Orlando Community Hall, Soweto, Gauteng, South Africa
Hedda Wolmarans / TKO R2
Welterweight, 6x3. Hedda Wolmarans defeats Maria Martin via TKO in round 2.
—————————————————————
Boxing
Daniela Romina Bermudez vs Marisa Johanna Portillo
Club Pro Educación Física Matienzo., Rufino, Santa Fe, Argentina
Daniela Romina Bermudez† / UD
Super Flyweight, 10x2. Daniela Romina Bermudez defeats Marisa Johanna Portillo via unanimous decision to win the WBO World female super flyweight title.
—————————————————————
Boxing
Valeria Imbrogno vs Kleopatra Tolnai
Rigamonti Stadium, Brescia, Lombardia, Italy
Valeria Imbrogno† / KO R6
Light Flyweight, 10x2. Valeria Imbrogno defeats Kleopatra Tolnai via KO at 1:41 of round 6 to win the vacant EBU female light flyweight title.
—————————————————————
Boxing
Capital Gym, Beijing, China
Alesia Graf / UD
Bantamweight, 10x2. Alesia Graf defeats Noemi Bosques via unanimous decision.
—————————————————————
Boxing
Pania Marshall vs Kewarin Boonmee
Town Hall, Malvern, Victoria, Australia
Pania Marshall / PTS
Welterweight, 3x2. Pania Marshall defeats Kewarin Boonmee via unanimous decision.
—————————————————————
K1
Therese Gunnarsson vs Anissa Meksen
Monte-Carlo Fighting Masters 3, Monaco
Anissa Meksen / Decision
First WAKO World Pro title defense for Therese (originally won title in 2012). Bantamweight, 52kg, 5x3. Anissa Meksen defeats Therese Gunnarsson via Decision.
—————————————————————
Kickboxing
Denise Kielholtz vs Gloria Peritore
Bellator 157: Dynamite 2, Scottrade Center, St. Louis, Missouri, United States
Gloria Peritore / SD
Main card. Flyweight (125lbs). Gloria Peritore defeats Denise Kielholtz via split decision.
—————————————————————
Kickboxing
Bellator 157: Dynamite 2, Scottrade Center, St. Louis, Missouri, United States
Tara Walker / UD
Preliminary card. Flyweight (125lbs). Rematch of an amateur fight (Walker won). Tara Walker defeats Mimi Kutzin via unanimous decision.
—————————————————————
MMA
Fight Time 31, Magic City Casino, Miami, Florida, United States
Strawweight (115lbs), 3x5.
—————————————————————
MMA
Amira Hafizovic vs Meg Gallagher
Hex Fight Series 6: Ebersole vs. Kennedy, Melbourne Pavilion, Melbourne, Victoria, Australia
Amira Hafizovic / Choke R1
Flyweight (125lbs), 3x5. Amira Hafizovic defeats Meg Gallagher via triangle Choke at 2:39 of round 1.
—————————————————————
MMA
Nicole Smith vs Ashley Cummins
Bellator 157: Dynamite 2, Scottrade Center, St. Louis, Missouri, United States
Ashley Cummins / Choke R2
(110lbs), 3x5. Ashley Cummins defeats Nicole Smith via Submission (Choke) at 1:33 of round 2.
—————————————————————
MMA
Ilima-Lei Macfalane vs Rebecca Ruth
Bellator 157: Dynamite 2, Scottrade Center, St. Louis, Missouri, United States
Ilima-Lei Macfarlane / RNC R2
Flyweight 125lbs, 3x5. Ilima-Lei Macfarlane defeats Rebecca Ruth via Rear-Naked Choke at 3:00 of round 2.
—————————————————————
MMA
Michelle Royer vs Katy Collins
Bellator 157: Dynamite 2, Scottrade Center, St. Louis, Missouri, United States
Katy Collins / Armbar R1
(130lbs), 3x5. Katy Collins defeats Michelle Royer via armbar at 0:48 of round 1.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Helen Williams vs Lacy J Lodes
Epic Fighting 31, Four Points Sheraton, San Diego, California, United States
Lacy J Lodes / Choke R2
Lightweight (155lbs), 3x2. Lacy J Lodes defeats Helen Williams via Forearm Choke in round 2.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Audrey Drew vs Christina Valentine
Legacy FC 56: Vazquez vs. Peterson, The Bomb Factory, Dallas, Texas, United States
Audrey Drew / RNC R3
(140lbs), 3x3. Audrey Drew defeats Christina Valentine via Rear-Naked Choke in round 3.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Esperanza Cadena vs Kristy Miera
559 Fights 47: De Leon vs. Roberts, The Tower Theatre, Fresno, California, United States
Flyweight (125lbs), 3x2.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Chloe Spiteri vs Ernesta Bukauskaite
WCMMA 25, The Troxy, London, England
(139lbs), 3x3.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Superfight MMA 3, Club Punchbowl, New South Wales, Australia
Sam Egan / KO/TKO R1
3x3. Sam Egan defeats Olivia Ukmar via KO/TKO in round 1.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Superfight MMA 3, Club Punchbowl, New South Wales, Australia
Sam Egan / KO/TKO R1
3x3. Sam Egan defeats Olivia Ukmar via KO/TKO in round 1.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Julia Gorka vs Heather Hammond
West Cage FC 5: Road to Dublin, Right Venue, Dublin, Ireland
(123lbs), 3x3.
—————————————————————
Jun 25
Saturday
Boxing
Fant-Ewing Coliseum, Monroe, Louisiana, United States
Ebony Jones / UD
Lightweight, 4x3. Ebony Jones defeats Kim Colbert via unanimous decision.
—————————————————————
Boxing
Maria Magdalena Rivera vs Soledad Macedo
Club Social y Deportivo Nahuel, Florencio Varela, Buenos Aires, Argentina
Maria Magdalena Rivera / TKO R4
Super Flyweight, 10x2. Maria Magdalena Rivera defeats Soledad Macedo via TKO at 0:58 of round 4.
—————————————————————
Boxing
Aline de Cassia Scaranello vs TBA
Sao Paulo, Brazil
Bantamweight, 6x2.
—————————————————————
Boxing
Fabiana Bytyqi vs Teodora Bacheva
Sluneta, Usti nad Labem, Czech Republic
Fabiana Bytyqi† / RTD R7
Minimumweight, 10x2. Fabiana Bytyqi defeats Teodora Bacheva via retirement at 2:00 of round 7 to win the WBC Youth female minimumweight title.
—————————————————————
Boxing
Lucie Sedlackova vs Sopio Putkaradze
Sluneta, Usti nad Labem, Czech Republic
Lucie Sedlackova / TKO R1
Featherweight, 10x2. Lucie Sedlackova defeats Sopio Putkaradze via TKO at 0:33 of round 1.
—————————————————————
Boxing
Joana Pastrana vs Katherine Quintana
Recinto Ferial, Colmenar Viejo, Comunidad de Madrid, Spain
Joana Pastrana / UD
Flyweight, 6x2. Joana Pastrana defeats Katherine Quintana via unanimous decision.
—————————————————————
Boxing
Heather Hardy vs Kirstie Simmons
Barclays Center, Brooklyn, New York, United States
Heather Hardy / UD
Featherweight, 8x2. Heather Hardy defeats Kirstie Simmons via unanimous decision.
—————————————————————
Boxing
Femke Hermans vs Vladislava Lopuhova
Ninove, Oost-Vlaanderen, Belgium
Femke Hermans / TKO R1
Middleweight, 6x2. Femke Hermans defeats Vladislava Lopuhova via TKO in round 1.
—————————————————————
Boxing
Elfi Philips vs Marija Fedotenkova
Ninove, Oost-Vlaanderen, Belgium
Elfi Philips / TKO R1
Super Lightweight, 6x2. Elfi Philips defeats Marija Fedotenkova via TKO in round 1.
—————————————————————
Kickboxing
GLORY Kickboxing 31, Amsterdam, Netherlands
Isis Verbeek / SD
Super Bantamweight Tournament Quarter-Final. Irina Mazepa replaces Iman Barlow. Isis Verbeek defeats Irina Mazepa via Split Decision.
—————————————————————
Kickboxing
Currently unknown location
57kg.
—————————————————————
MMA
Veronica Grenno vs Camilla Guimarães
Jungle Fight 88, Ginásio Poliesportivo Dr. Arthur de Mendonça Chaves, Pocos de Caldas, Minas Gerais, Brazil
Veronica Grenno / UD
Strawweight (115lbs), 3x5. Veronica Grenno defeats Camilla Guimarães via unanimous decision.
—————————————————————
MMA
Amanda Lemos vs Mayra Cantuária
Jungle Fight 88, Ginásio Poliesportivo Dr. Arthur de Mendonça Chaves, Pocos de Caldas, Minas Gerais, Brazil
Amanda Lemos† / KO R3
(134lbs), 3x5. Amanda Lemos defeats Mayra Cantuária via KO (Knee) at 0:28 of round 3 to win the Jungle Fight Bantamweight Championship title.
—————————————————————
MMA
Alice Yauger vs Roxanne Ceasear
XKO 31, Gas Monkey Bar N’ Grill, Dallas, Texas, United States
Flyweight (125lbs), 3x5.
—————————————————————
MMA
Thunder Fight 7, UNICSUL, Sao Miguel Paulista, Sao Paulo, Brazil
3x5.
—————————————————————
MMA
Brittney Elkin vs Kola Shippentower
SCL 49: Revenge, Grizzly Rose, Denver, Colorado, United States
Brittney Elkin / TKO R1
(170lbs), 3x5. Brittney Elkin defeats Kola Shippentower via TKO (Ground and Pound) at 4:22 of round 1.
—————————————————————
MMA
Shannon Sinn vs Jenny Liou Shriver
SCL 49: Revenge, Grizzly Rose, Denver, Colorado, United States
Jenny Liou Shriver / Armbar R3
Flyweight (125lbs), 3x5. Jenny Liou Shriver defeats Shannon Sinn via armbar at 2:53 of round 3.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Shelby Connelly vs Margo Testa
Knucklehead 15, Salem Armory Auditorium, Salem, Oregon, United States
Flyweight (125lbs), 3x3.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Jackson’s MMA Series 19, Buffalo Thunder Resort & Casino, Santa Fe, New Mexico, United States
Bantamweight (135lbs), 3x3.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Sue Barco vs Anita Hoehenleiter
Knockout MMA, Metroflex Gym, Long Beach, California, United States
Lightweight (155lbs), 3x2.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Bridgett Nielson vs Cheyenne Hinsey
Tuff-N-Uff, Thomas and Mack Center, Las Vegas, Nevada, United States
Bantamweight (135lbs), 3x2.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Kara Marie Vislosky vs Destiny McCubbin
Tuff-N-Uff, Thomas and Mack Center, Las Vegas, Nevada, United States
Flyweight (125lbs), 3x2.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Jessica Branco vs Cheyanne Vlismas
Tuff-N-Uff, Thomas and Mack Center, Las Vegas, Nevada, United States
Strawweight (115lbs), 3x2.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Brieta Carpenter vs Serena DeJesus
Tuff-N-Uff, Thomas and Mack Center, Las Vegas, Nevada, United States
Brieta Carpenter† / KO R1
Bantamweight (135lbs), 3x3. Brieta Carpenter defeats Serena DeJesus via KO (Punch) at 0:10 of round 1 to win the TUFF Bantamweight Championship title.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Shauna Saikaley vs Jessica Hoskins
Wreck Amateur Fighting Championships: Cornwall Debut, NAV Centre, Cornwall, Ontario, Canada
Flyweight (125lbs), 3x3.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Anastasia Bruce vs Destiny Quinones
Aggressive Combat 15, The Queens Theatre, Corona, New York, United States
Strawweight (115lbs), 3x3.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Marisa Messer-Belenchia vs Jillian DeCoursey
Aggressive Combat 15, The Queens Theatre, Corona, New York, United States
Atomweight (105lbs), 3x3.
—————————————————————
MMA (Amateur)
KOTC: Summer Smash, WinnaVegas Casino & Resort, Sloan, Iowa, United States
Aurora Gates / UD
Bantamweight (135lbs), 3x3. Aurora Gates defeats Amber Sloan via unanimous decision.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Dual Combat Sports 5: Eastern Market Massacre, Shed 5 Eastern Market, Detroit, Michigan, United States
Flyweight (125lbs), 3x3.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Brittany Long vs Lindsey Stevens
Dual Combat Sports 5: Eastern Market Massacre, Shed 5 Eastern Market, Detroit, Michigan, United States
Strawweight (115lbs), 3x3.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Thunder Fight 7, UNICSUL, Sao Miguel Paulista, Sao Paulo, Brazil
3x3.
—————————————————————
MMA (Amateur)
SCL 49: Revenge, Grizzly Rose, Denver, Colorado, United States
Karla Alvarez / TKO R2
Flyweight (125lbs), 3x3. Karla Alvarez defeats Megan Winick via TKO (Ground and Pound) at 2:44 of round 2.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Brittany Boone vs Laura Dettman
SCL 49: Revenge, Grizzly Rose, Denver, Colorado, United States
Brittany Boone / UD
(110lbs), 3x3. Brittany Boone defeats Laura Dettman via unanimous decision.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Marie Spencer vs Jenny Wooding
Night of the Gladiators 27, The Glee Club, Hanley, Stoke-on-Trent
(126lbs), 3x3.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Molly Barnwell vs Hayley Valentine
Night of the Gladiators 27, The Glee Club, Hanley, Stoke-on-Trent
(104lbs), 3x3.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Royalty Combat 14: Pro 1, Vega Baja Municipal Gymnasium, Vega Baja, Puerto Rico
Kassandra Alonso / Armbar R2
(160lbs), 3x3. Kassandra Alonso defeats Ana Lopez via armbar in round 2.
—————————————————————
Jun 26
Sunday
Boxing
Sportova hala MSO, Šturovo, Slovakia
Melinda Lazar / TKO R5
Welterweight, 8x2. Melinda Lazar defeats Tunde Berki via TKO in round 5.
—————————————————————
Boxing
Sportova hala MSO, Šturovo, Slovakia
Timea Alfoldi / UD
Bantamweight, 6x2. Timea Alfoldi defeats Timea Grof via unanimous decision.
—————————————————————
Boxing
Fashion Center Event Hall, Seoul, South Korea
Flyweight, 4x2.
—————————————————————
Boxing
Mizuki Matsuoka vs Akane Hashimoto
Itoda Town Gym, Tagawa-gun, Fukuoka, Japan
Minimumweight, 4x2.
—————————————————————
Boxing
Anita Torti vs Lela Terashvili
Anfiteatro Le Ciminiere, Catania, Sicilia, Italy
Anita Torti / PTS
Lightweight, 6x2. Anita Torti defeats Lela Terashvili via points.
—————————————————————
K1 (Amateur)
Danni Neilan vs Ula Agata Quinn
WCFC 5, Swords, Ireland
Ula Agata Quinn / Decision
Ula Agata Quinn defeats Danni Neilan via Decision.
—————————————————————
MMA
Satoko Shinashi vs Jissho Date
DEEP 76 Impact: Strawweight GP 2016 Opening Round, Korakuen Hall, Tokyo, Japan
Satoko Shinashi / TKO R1
(97bs), 2x5. Satoko Shinashi defeats Jissho Date via TKO (Ground and Pound) at 1:32 of round 1.
—————————————————————
June Female Fight Fixtures and Results 2016
If you would like to see Awakening grow and become sustainable. You can help by considering to become a Patron. See the link below. If you are unable to, or simply don't want to, don't worry you can still help us grow by Liking and sharing our content!