Female MMA Fixtures & Results, May 2019 | Awakening Fighters
Awakening
  •  
  • 202
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
    202
    Shares

Female Fight Fixtures & Results, May 2019

by Evelyn IuhaszPosted on
0

May
Female MMA Fixtures and Results

MMA female fight fixtures & results, May 2019. A comprehensive listing of 161 fights / 25 countries

<< Prev Month Next Month >>

Updated daily, we’re sure there are more MMA fights happening around world and we will eagerly add them as we come across them! Feel free to contact us if you have info on any other fights, or if you feel we have made an error.

May 2
Thursday

Tunzala Imanly vs Gumru Ganbarova
Ased FC 6: Global 2, Baku Boxing Arena, Baku, Azerbaijan
-
119lbs, 3x5.

—————————————————————

May 3
Friday

Kailin Curran vs Brianna Van Buren
Invicta FC: Phoenix Rising 1, Memorial Hall, Kansas City, Kansas, United States
Brianna Van Buren† / RNC R2
Strawweight, 3x5. Brianna Van Buren defeats Kailin Curran via Rear-Naked Choke at 3:49 of round 2 to win the vacant Invicta FC Strawweight Tournament title.

—————————————————————

Kay Hansen vs Magdaléna Šormová
Invicta FC: Phoenix Rising 1, Memorial Hall, Kansas City, Kansas, United States
Magdaléna Šormová / SD
Strawweight, 3x5. Magdaléna Šormová defeats Kay Hansen via Split Decision.

—————————————————————

Kailin Curran vs Sharon Jacobson
Invicta FC: Phoenix Rising 1, Memorial Hall, Kansas City, Kansas, United States
Kailin Curran / UD
Strawweight, 1x5. Kailin Curran defeats Sharon Jacobson via Unanimous Decision.

—————————————————————

Brianna Van Buren vs Juliana Carneiro Lima
Invicta FC: Phoenix Rising 1, Memorial Hall, Kansas City, Kansas, United States
Brianna Van Buren / UD
Strawweight, 1x5. Brianna Van Buren defeats Juliana Carneiro Lima via Unanimous Decision.

—————————————————————

Alyssa Krahn vs Itzel Esquivel
Invicta FC: Phoenix Rising 1, Memorial Hall, Kansas City, Kansas, United States
Alyssa Krahn / SD
Strawweight, 1x5. Alyssa Krahn defeats Itzel Esquivel via Split Decision.

—————————————————————

Sharon Jacobson vs Amber Brown
Invicta FC: Phoenix Rising 1, Memorial Hall, Kansas City, Kansas, United States
Sharon Jacobson / UD
Strawweight, 1x5. Sharon Jacobson defeats Amber Brown via Unanimous Decision.

—————————————————————

Brianna Van Buren vs Manjit Kolekar
Invicta FC: Phoenix Rising 1, Memorial Hall, Kansas City, Kansas, United States
Brianna Van Buren / Armbar R1
Strawweight, 1x5. Brianna Van Buren defeats Manjit Kolekar via Armbar at 3:20 of round 1.

—————————————————————

Juliana Carneiro Lima vs Danielle Taylor
Invicta FC: Phoenix Rising 1, Memorial Hall, Kansas City, Kansas, United States
Juliana Carneiro Lima / SD
Strawweight, 1x5. Juliana Carneiro Lima defeats Danielle Taylor via Split Decision.

—————————————————————

Kailin Curran vs Sunna Davíðsdóttir
Invicta FC: Phoenix Rising 1, Memorial Hall, Kansas City, Kansas, United States
Kailin Curran / SD
Strawweight, 1x5. Kailin Curran defeats Sunna Davíðsdóttir via Split Decision.

—————————————————————

Pauline Macias vs Sarah Shell
LFA 65: Royval vs. Sanchez, Dobson Arena, Vail, Colorado, United States
Pauline Macias / UD
Strawweight, 3x5. Pauline Macias defeats Sarah Shell via Unanimous Decision.

—————————————————————

Amateur
Carmen Sage vs Tayler Sprowl
LFA 65: Royval vs. Sanchez, Dobson Arena, Vail, Colorado, United States
Carmen Sage / SD
Bantamweight, 3x3. Carmen Sage defeats Tayler Sprowl via Split Decision.

—————————————————————

Priscilla Gaol vs Nou Srey Pov
ONE Championship: For Honor, Istora Senayan, Jakarta, Indonesia
Priscilla Gaol / UD
Strawweight, 3x5. Priscilla Gaol defeats Nou Srey Pov via Unanimous Decision.

—————————————————————

Ernesta Kareckaite vs Klaudia Pawicka
MMA Bushido 77: Fighting Championship in Vilnius, Siemens Arena, Vilnius, Lithuania
Ernesta Kareckaite / TKO R1
132lbs, 3x5. Ernesta Kareckaite defeats Klaudia Pawicka via TKO (Punches) in round 1.

—————————————————————

Renata Mascena vs Marta Souza
Max Fight 22, Avenida Dr. Arthur da Costa Filho, Caraguatatuba, Sao Paulo, Brazil
-
134lbs, 3x5.

—————————————————————

Ana Carolina vs Karina Aryadne
Max Fight 22, Avenida Dr. Arthur da Costa Filho, Caraguatatuba, Sao Paulo, Brazil
Karina Aryadne / SUB. R2
126lbs, 3x5. Karina Aryadne defeats Ana Carolina via Submission in round 2.

—————————————————————

Jessica de Oliveira vs Beatriz Silva
Max Fight 22, Avenida Dr. Arthur da Costa Filho, Caraguatatuba, Sao Paulo, Brazil
Beatriz Silva / UD
Strawweight, 3x5. Beatriz Silva defeats Jessica de Oliveira via Unanimous Decision.

—————————————————————

Amateur
Thuy Pham vs Dhuhlasi Sivakumaran
Superfight MMA 11, Club Punchbowl, New South Wales, Australia
Thuy Pham / UD
Flyweight, 3x3. Thuy Pham defeats Dhuhlasi Sivakumaran via Unanimous Decision.

—————————————————————

May 4
Saturday

Sarah Moras vs Macy Chiasson
UFC on ESPN+ 9: Iaquinta vs. Cowboy, Canadian Tire Centre, Ottawa, Ontario, Canada
Macy Chiasson / TKO R2
Bantamweight, 3x5. Macy Chiasson defeats Sarah Moras via TKO (Punches) at 2:22 of round 2.

—————————————————————

Dione Barbosa vs Karine Silva
Katana Fight 9, Expotrade, Pinhais, Parana, Brazil
Dione Barbosa / UD
134lbs, 3x5. Dione Barbosa defeats Karine Silva via Unanimous Decision.

—————————————————————

Sandra Lavado vs Stephanie Garrido
ICC 4, Coliseo Cerrado Juan Pinasco, Iquitos, Peru
Sandra Lavado / UD
Strawweight, 3x5. Sandra Lavado defeats Stephanie Garrido via Unanimous Decision.

—————————————————————

Amateur
Lisa Kyriacou vs Courtney Martin
Path to Hex 9, Chelsea Heights Hotel, Chelsea Heights, Victoria, Australia
Courtney Martin†
Flyweight, 5x3. Courtney Martin defeats Lisa Kyriacou to win the HEX Flyweight Championship title.

—————————————————————

Elin Öberg vs Anette Österberg
Excellence Fighting Championship 1, Sporthallen Linköping, Linköping, Sweden
Elin Öberg† / TKO R2
126lbs, 3x5. Elin Öberg defeats Anette Österberg via TKO (Doctor Stoppage) in round 2 to win the EFC Flyweight Championship title.

—————————————————————

Amateur
Millie Eriksson vs Frida Vastamäki
Excellence Fighting Championship 1, Sporthallen Linköping, Linköping, Sweden
Frida Vastamäki / UD
134lbs, 3x3. Frida Vastamäki defeats Millie Eriksson via Unanimous Decision.

—————————————————————

Irina Alekseeva vs Zlata Sheftor
RCC 6, Traktor Arena, Chelyabinsk, Russia
Irina Alekseeva / Armbar R1
Featherweight, 3x5. Irina Alekseeva defeats Zlata Sheftor via Armbar at 4:47 of round 1.

—————————————————————

Audrey Kerouche vs Morgane Delagnau
Octofight 2019, Palais des Sports, Marseille, France
Audrey Kerouche / Armbar R2
117lbs, 3x5. Audrey Kerouche defeats Morgane Delagnau via Armbar in round 2.

—————————————————————

Ania Lurchenkova vs Diana Avsaragova
TGC, Tiblisi, Georgia
Diana Avsaragova / UD
Bantamweight, 3x5. Diana Avsaragova defeats Ania Lurchenkova via Unanimous Decision.

—————————————————————

Grappling
Catherine Perret vs Kristen Mikkelson
Fight 2 Win 111, Chicago, Illinois, United States
Catherine Perret† / D
Bantamweight. Catherine Perret defeats Kristen Mikkelson via Decision to win the FTW Bantamweight Championship title.

—————————————————————

Amateur
Sarah Christianson vs Amanda Byers
KC Fighting Alliance 33, Truman Memorial Building, Independence, Missouri, United States
-
Strawweight, 3x3.

—————————————————————

Amateur
Tirzah Gunther vs Jeslen Mishelle
Honor FC 9: May The 4th Be With You, Harvest Ridge, Millersburg, Ohio, United States
Jeslen Mishelle† / UD
160lbs, 3x3. Jeslen Mishelle defeats Tirzah Gunther via Unanimous Decision to win the HFC Welterweight Championship title.

—————————————————————

Amateur
Devon Estes vs Natalie Schlessinger
Dead Serious 34, Showboat, Atlantic City, New Jersey, United States
Devon Estes† / UD
118lbs, 3x3. Devon Estes defeats Natalie Schlessinger via Unanimous Decision and successfully defended her DSMMA Catchweight Championship title.

—————————————————————

Amateur
Mary Kupp vs Gabriela Valdez
Dead Serious 34, Showboat, Atlantic City, New Jersey, United States
Mary Kupp / Armbar R1
140lbs, 3x3. Mary Kupp defeats Gabriela Valdez via Armbar at 2:36 of round 1.

—————————————————————

Marisa Chavez vs Julie Russell
KC Fighting Alliance 33, Truman Memorial Building, Independence, Missouri, United States
Marisa Chavez / UD
Strawweight, 3x5. Marisa Chavez defeats Julie Russell via Unanimous Decision.

—————————————————————

Amateur
Valerie Thurs vs Debora Boissiere
Panda Cup 7, At the Grounds, Roseville, California, United States
Valerie Thurs / TKO R2
Strawweight, 3x2. Valerie Thurs defeats Debora Boissiere via TKO at 0:14 of round 2.

—————————————————————

May 5
Sunday

Daniela Maria da Silva vs Julia Polastri
MMA Brutus 2, CT Deo, Rio de Janeiro, Rio de Janeiro, Brazil
Julia Polastri / UD
Strawweight, 3x5. Julia Polastri defeats Daniela Maria da Silva via Unanimous Decision.

—————————————————————

Thaisa Gasparoto vs Thais Stephanya
MMA Brutus 2, CT Deo, Rio de Janeiro, Rio de Janeiro, Brazil
Thaisa Gasparoto / TKO R1
Strawweight, 3x5. Thaisa Gasparoto defeats Thais Stephanya via TKO (Punch) at 0:22 of round 1.

—————————————————————

Amateur
Anna Somers vs Shania Arredondo
Fight Card Entertainment: Victory, Joe's Live, Rosemont, Illinois, United States
Shania Arredondo† / Sub. R5
Atomweight, 5x3. Shania Arredondo defeats Anna Somers via Submission at 1:28 of round 5 to win the FCE Atomweight Championship title.

—————————————————————

Grappling
Beatriz Mesquita vs Sabatha Lais
Brazilian National Championship: Adult Black Belt Division, Sao Paulo, Brazil
Beatriz Mesquita / Choke
1x10. Beatriz Mesquita defeats Sabatha Lais via Bow and Arrow Choke.

—————————————————————

Grappling
Carina Santi vs Izadora Cristina
Brazilian National Championship: Adult Black Belt Division, Sao Paulo, Brazil
Carina Santi / Choke
1x10. Carina Santi defeats Izadora Cristina via Choke from Back.

—————————————————————

Grappling
Fernanda Mazzeli vs Claudia DoVal
Brazilian National Championship: Adult Black Belt Division, Sao Paulo, Brazil
Fernanda Mazzeli / Referee
1x10. Fernanda Mazzeli defeats Claudia DoVal via Referee.

—————————————————————

Grappling
Rafaela Pires vs Sabatha Lais
Brazilian National Championship: Adult Black Belt Division, Sao Paulo, Brazil
Rafaela Pires / PTS
1x10. Rafaela Pires defeats Sabatha Lais via Decision (Points).

—————————————————————

Grappling
Beatriz Mesquita vs Renata Marinho
Brazilian National Championship: Adult Black Belt Division, Sao Paulo, Brazil
Beatriz Mesquita / Kimura
152lbs, 1x10. Beatriz Mesquita defeats Renata Marinho via Kimura.

—————————————————————

Grappling
Bianca Basilio vs Luciane Silva
Brazilian National Championship: Adult Black Belt Division, Sao Paulo, Brazil
Bianca Basilio / SUB.
141lbs, 1x10. Bianca Basilio defeats Luciane Silva via Submission (Toe Hold).

—————————————————————

Grappling
Ffion Davies vs Ana Carolina Schmitt
Brazilian National Championship: Adult Black Belt Division, Sao Paulo, Brazil
Ffion Davies / Choke
129lbs, 1x10. Ffion Davies defeats Ana Carolina Schmitt via Choke from Back.

—————————————————————

Grappling
Dyna Sena vs Mayssa Bastos
Brazilian National Championship: Adult Black Belt Division, Sao Paulo, Brazil
Dyna Sena / Referee
118lbs, 1x10. Dyna Sena defeats Mayssa Bastos via Referee.

—————————————————————

May 6
Monday

Sarah Jane McCann vs Eun Ji Choi
Shooto 30th Anniversary Tour at Korakuen Hall, Korakuen Hall, Tokyo, Japan
Eun Ji Choi / SD
Bantamweight, 2x5. Eun Ji Choi defeats Sarah Jane McCann via Split Decision.

—————————————————————

Satomi Hirose vs Kyu Kitano
Shooto 30th Anniversary Tour at Korakuen Hall, Korakuen Hall, Tokyo, Japan
Kyu Kitano / UD
110lbs, 2x5. Kyu Kitano defeats Satomi Hirose via Unanimous Decision.

—————————————————————

May 9
Thursday

Kayla Harrison vs Larissa Pacheco
PFL 2019 #1: Regular Season, Nassau Veterans Memorial Coliseum, Long Island, New York, United States
Kayla Harrison / UD
Lightweight, 3x5. Kayla Harrison defeats Larissa Pacheco via Unanimous Decision.

—————————————————————

Sarah Kaufman vs Morgan Frier
PFL 2019 #1: Regular Season, Nassau Veterans Memorial Coliseum, Long Island, New York, United States
Sarah Kaufman / Choke R1
Lightweight, 3x5. Sarah Kaufman defeats Morgan Frier via Arm-Triangle Choke at 2:22 of round 1.

—————————————————————

Genah Fabian vs Bobbi-Jo Dalziel
PFL 2019 #1: Regular Season, Nassau Veterans Memorial Coliseum, Long Island, New York, United States
Bobbi-Jo Dalziel / UD
Lightweight, 3x5. Bobbi-Jo Dalziel defeats Genah Fabian via Unanimous Decision.

—————————————————————

Moriel Charneski vs Roberta Paim
PFL 2019 #1: Regular Season, Nassau Veterans Memorial Coliseum, Long Island, New York, United States
Roberta Paim / UD
Lightweight, 3x5. Roberta Paim defeats Moriel Charneski via Unanimous Decision.

—————————————————————

May 10
Friday

Kayla Yontef vs Celine Anderson
JacksonWink Fight Night 5, Isleta Resort & Casino, Albuquerque, New Mexico, United States
-
Bantamweight, 3x5.

—————————————————————

Amateur
Andrea Ceballos vs Blanca Marquez
Tuff-N-Uff: The Future Stars of MMA, The Orleans Casino, Las Vegas, Nevada, United States
Blanca Marquez / UD
Flyweight, 3x2. Blanca Marquez defeats Andrea Ceballos via Unanimous Decision.

—————————————————————

Amateur
Brandi Buckley vs Rebecca Rubenstein
Tuff-N-Uff: The Future Stars of MMA, The Orleans Casino, Las Vegas, Nevada, United States
Brandi Buckley / TKO R2
Bantamweight, 3x2. Brandi Buckley defeats Rebecca Rubenstein via TKO (Punches) at 0:37 of round 2.

—————————————————————

Amateur
Karen Simmolli vs Shanon Robinson
Shamrock FC 318, River City Casino, St. Louis, Missouri, United States
Shanon Robinson / Sub. R1
120lbs, 3x3. Shanon Robinson defeats Karen Simmolli via Submission in round 1.

—————————————————————

Amateur
Alejandra Fernandez vs Regina Casana
Samurai Fight Contest II: New Generation, Circolo Sportivo Italiano, Pueblo Libre, Lima Peru
Alejandra Fernandez / UD
Strawweight, 3x3. Alejandra Fernandez defeats Regina Casana via Unanimous Decision.

—————————————————————

Amateur
Alessandra Pajuelo vs Lisset Palacios
Samurai Fight Contest II: New Generation, Circolo Sportivo Italiano, Pueblo Libre, Lima Peru
Alessandra Pajuelo / UD
Strawweight, 3x3. Alessandra Pajuelo defeats Lisset Palacios via Unanimous Decision.

—————————————————————

Irene Cabello vs Charisa Sigala
Combate 36: Sanchez vs. Velasco, Stockton Arena, Stockton, California, United States
Irene Cabello / SD
107lbs, 3x5. Irene Cabello defeats Charisa Sigala via Split Decision.

—————————————————————

Lisa Mauldin vs Kaytlin Neil
LFA 66: Diamond vs. Neal, Maverik Center, West Valley City, Utah, United States
Lisa Mauldin / SD
Flyweight, 3x5. Lisa Mauldin defeats Kaytlin Neil via Split Decision.

—————————————————————

Amateur
Lydia Warren vs Laura Johnson
JacksonWink Fight Night 5, Isleta Resort & Casino, Albuquerque, New Mexico, United States
Lydia Warren / UD
Flyweight, 3x3. Lydia Warren defeats Laura Johnson via Unanimous Decision.

—————————————————————

Amateur
Lucia Valdivia vs Elizabeth Illatipa
Perrera Chalaca Fight 1, Perrera Chalaca, Callao, Lima, Peru
Lucia Valdivia / UD
152lbs, 3x3. Lucia Valdivia defeats Elizabeth Illatipa via Unanimous Decision.

—————————————————————

Amateur
Lisset Palacios vs Regina Casana
Perrera Chalaca Fight 1, Perrera Chalaca, Callao, Lima, Peru
Lisset Palacios / UD
132lbs, 3x3. Lisset Palacios defeats Regina Casana via Unanimous Decision.

—————————————————————

May 11
Saturday

Rose Namajunas vs Jéssica Andrade
UFC 237: Namajunas vs. Andrade, Jeunesse Arena, Rio de Janeiro, Brazil
Jéssica Andrade† / KO R2
Strawweight, 5x5. Jéssica Andrade defeats Rose Namajunas via KO (Slam) at 2:58 of round 2 to win the UFC Strawweight Championship title.

—————————————————————

Irene Aldana vs Bethe Correia
UFC 237: Namajunas vs. Andrade, Jeunesse Arena, Rio de Janeiro, Brazil
Irene Aldana / Armbar R3
Bantamweight, 3x5. Irene Aldana defeats Bethe Correia via Belly-Down Armbar at 3:24 of round 3.

—————————————————————

Priscila Cachoeira vs Luana Carolina
UFC 237: Namajunas vs. Andrade, Jeunesse Arena, Rio de Janeiro, Brazil
Luana Carolina / UD
Flyweight, 3x5. Luana Carolina defeats Priscila Cachoeira via Unanimous Decision.

—————————————————————

Talita Bernardo vs Viviane Araujo
UFC 237: Namajunas vs. Andrade, Jeunesse Arena, Rio de Janeiro, Brazil
Viviane Araujo / KO R3
Bantamweight, 3x5. Viviane Araujo defeats Talita Bernardo via KO (Overhead Right) at 0:48 of round 3.

—————————————————————

Pannie Kianzad vs Iony Razafiarison
Superior Challenge 19, Cirkus Arena & Restaurang, Stockholm, Sweden
Pannie Kianzad / UD
134lbs, 3x5. Pannie Kianzad defeats Iony Razafiarison via Unanimous Decision.

—————————————————————

Amateur
Megan Johnson vs Amy Derwanz
Risk Fight League 4: Mayhem in Morley, Brain and Brawn Fitness, Leeds, England
-
Bantamweight, 3x3.

—————————————————————

Aline Pires vs Paula Vieira
True Time 12, Academia World Station, Colombo, Parana, Brazil
-
Strawweight, 3x5.

—————————————————————

Kethelin Thais vs Tatiana Maria
DC Pro 2, DC Fighters, Rio de Janeiro, Rio de Janeiro, Brazil
Tatiana Maria / Choke R2
126lbs, 3x5. Tatiana Maria defeats Kethelin Thais via Arm-Triangle Choke at 3:51 of round 2.

—————————————————————

Núbia Nascimento vs Priscila Ferreira
DC Pro 2, DC Fighters, Rio de Janeiro, Rio de Janeiro, Brazil
-
126lbs, 3x5.

—————————————————————

Pamela Ferreira vs Roberta Camila Rocha
DC Pro 2, DC Fighters, Rio de Janeiro, Rio de Janeiro, Brazil
-
106lbs, 3x5.

—————————————————————

Amateur
Andrea Howland vs Dina Ramos
IFL 70: Fight Night And Bikes 4, Motor City Harley-Davidson, Farmington Hills, Michigan, United States
Atty Belanger / TKO R3
Bantamweight, 3x3. Atty Belanger defeats Dina Ramos via TKO (Punches) at 1:14 of round 3.

—————————————————————

Amateur
Breona Vaughn vs Kelsey Wickstrum
WFC 104, Avi Resort & Casino, Laughlin, Nevada, United States
-
Lightweight, 3x3.

—————————————————————

Amateur
Amelia Watson vs Nateece Tovar
Golden Fights: A Night of Gold, Two Rivers Convention Center, Grand Junction, Colorado, United States
Nateece Tovar / UD
180lbs, 3x3. Nateece Tovar defeats Amelia Watson via Unanimous Decision.

—————————————————————

Amateur
Hailee Wemple vs Kaytee Deaver
Golden Fights: A Night of Gold, Two Rivers Convention Center, Grand Junction, Colorado, United States
-
Flyweight, 3x3.

—————————————————————

Amateur
Hannah Scoggins vs Samantha Seff
Warrior FC 142, Gatlinburg Convention Center, Gatlinburg, Tennessee, United States
Hannah Scoggins / TKO R2
Atomweight, 3x3. Hannah Scoggins defeats Samantha Seff via TKO at 2:08 of round 2.

—————————————————————

Amateur
Hailey Hoard vs Jolene Dennis
Victory Cage Fighting Championships: Hail to the Kings, Watertown Arena, Watertown, New York, United States
Jolene Dennis† / RNC R3
Strawweight, 3x3. Jolene Dennis defeats Hailey Hoard via Rear-Naked Choke at 1:30 of round 3 to win the vacant VFC Strawweight Championship title.

—————————————————————

Amateur
Catherine Marino vs Sandra Chheng
Art of War Cage Fighting 12, 2300 Arena, Philadelphia, Pennsylvania, United States
-
Strawweight, 3x3.

—————————————————————

Amateur
Nell Diebell vs Mariah Castro
Art of War Cage Fighting 12, 2300 Arena, Philadelphia, Pennsylvania, United States
Mariah Castro / UD
Strawweight, 3x2. Mariah Castro defeats Nell Diebell via Unanimous Decision.

—————————————————————

Amateur
Charlotte Merritt vs Kristin Kruse
Rumble at the Roseland 102, Roseland Theater, Portland, Oregon, United States
Charlotte Merritt / Sub. R2
160lbs, 3x3. Charlotte Merritt defeats Kristin Kruse via Submission (Verbal) at 1:22 of round 2.

—————————————————————

Amateur
Sarah Davila vs Amber Medina
Friction FC 4, Monroe Civic Center, Monroe, Louisiana, United States
Sarah Davila / UD
Strawweight, 3x3. Sarah Davila defeats Amber Medina via Unanimous Decision.

—————————————————————

Amateur
Tori Land vs Kaitlin Ramirez
Friction FC 4, Monroe Civic Center, Monroe, Louisiana, United States
Tori Land / TKO R1
Flyweight, 3x3. Tori Land defeats Renee Delhomne via TKO (Punches) at 1:52 of round 1.

—————————————————————

Amateur
Laura Conde vs Adriana Conde
Victoria Fight League: Zaragoza, Pabellón Salesianos, Zaragoza, Spain
-
Bantamweight, 3x3.

—————————————————————

Amateur
Mary Rosenbeck vs Shay Holland
V3 Fights 74, Fitz Casino Tunica, Tunica, Mississippi, United States
-
Bantamweight, 3x3.

—————————————————————

Amateur
Alice Michalkiewicz vs Clémence Follea
Fight In Reims Volume 2, Complexe René-Tys, Reims, France
Alice Michalkiewicz / D
126lbs, 3x3. Alice Michalkiewicz defeats Clémence Follea via Decision.

—————————————————————

May 12
Sunday

Mizuki Furuse vs Tomoko Hida
DEEP 89 Impact, New Pier Hall, Tokyo, Japan
Mizuki Furuse / UD
108lbs, 3x5. Mizuki Furuse defeats Tomoko Hida via Unanimous Decision.

—————————————————————

May 13
Monday

Diana Belbiţă vs Ana Maria Pal
RXF 34: Brasov, Dumitru Popescu Colibași Sports Hall, Brasov, Romania
Diana Belbiţă / Armbar R2
Flyweight, 3x5. Diana Belbiţă defeats Ana Maria Pal via Armbar in round 2.

—————————————————————

May 15
Wednesday

Carla Manrique vs Victoria Patiño
FFC 38: Mora vs. Ottaviano, El Rosedal, Lima, Peru
Carla Manrique / SD
Strawweight, 3x5. Carla Manrique defeats Victoria Patiño via Split Decision.

—————————————————————

May 17
Friday

Mei Yamaguchi vs Laura Balin
ONE Championship: Enter the Dragon, Singapore Indoor Stadium, Singapore
Mei Yamaguchi / Armbar R1
Strawweight, 3x5. Mei Yamaguchi defeats Laura Balin via Armbar at 3:46 of round 1.

—————————————————————

Amateur
Mariana Soria vs Lucero Valkiria
Inka FC 30: Marquez vs. Lemos, Club Chiquillian, Lima, Peru
Mariana Soria / UD
Strawweight, 3x4. Mariana Soria defeats Lucero Valkiria via Unanimous Decision.

—————————————————————

Amateur
Lori Clark vs Talie Joy
Epic Fighting 42, Four Points Sheraton, San Diego, California, United States
-
Flyweight, 3x2.

—————————————————————

Amateur
Nicole Geraldo vs Meg Ryan
IMMAF PAN American Championships: Day 2, Nassau, Bahamas
Nicole Geraldo / UD
Strawweight, 3x3. Nicole Geraldo defeats Meg Ryan via Unanimous Decision.

—————————————————————

Amateur
Perla Morales vs Karina Cortez
San Pedro Fight League 1, Caribbean Villas Hotel, San Pedro, Belize
Perla Morales / Choke R3
Strawweight, 3x3. Perla Morales defeats Karina Cortez via Triangle Choke at 2:40 of round 3.

—————————————————————

May 18
Saturday

Hee Jo Yang vs Rowan Pilger
Road FC 53, Hanla Gymnasium, Jeju, South Korea
Rowan Pilger / UD
136lbs, 2x5. Rowan Pilger defeats Hee Jo Yang via Unanimous Decision.

—————————————————————

Aspen Ladd vs Sijara Eubanks
UFC on ESPN+ 10: Dos Anjos vs. Lee, Blue Cross Arena, Rochester, New York, United States
Aspen Ladd / UD
Bantamweight, 3x5. Aspen Ladd defeats Sijara Eubanks via Unanimous Decision.

—————————————————————

Megan Anderson vs Felicia Spencer
UFC on ESPN+ 10: Dos Anjos vs. Lee, Blue Cross Arena, Rochester, New York, United States
Felicia Spencer /  RNC R1
Featherweight, 3x5. Felicia Spencer defeats Megan Anderson via Rear-Naked Choke at 3:24 of round 1.

—————————————————————

Amateur
Emily Lyons vs Julia Hooker
PFO: Tactical Approach, Gladwin Community Arena, Gladwin, Michigan, United States
Bout Cancelled
Strawweight, 3x3.

—————————————————————

Katie Saull vs Aleksandra Toncheva
Cage Legacy 12 / Celtic Gladiator 23, Neptune Stadium, Cork, Ireland
Aleksandra Toncheva / UD
Atomweight, 3x5. Aleksandra Toncheva defeats Katie Saull via Unanimous Decision.

—————————————————————

Irina Godynets vs Judith Ruis
SHOOTO KINGS 8: Samurai Spirit, Wittumhalle, Reutlingen, Germany
Judith Ruis / Sub. R1
139lbs, 3x5. Judith Ruis defeats Irina Godynets via Neck Crank at 3:03 of round 1.

—————————————————————

Bestare Kicaj vs Tanja Hoffman
SHOOTO KINGS 8: Samurai Spirit, Wittumhalle, Reutlingen, Germany
Tanja Hoffman / Armbar R3
110lbs, 3x5. Tanja Hoffman defeats Bestare Kicaj via Armbar at 2:15 of round 3.

—————————————————————

Amateur
Lesley Hailey vs Erika Vorobjova
FightStar Championship 17, Brentford Fountain Leisure Centre, London, England
Lesley Hailey / SD
Featherweight, 3x3. Lesley Hailey defeats Erika Vorobjova via Split Decision.

—————————————————————

Amateur
Dagmar Hrund Sigurleifsdóttir vs Manuela Marconetto
FightStar Championship 17, Brentford Fountain Leisure Centre, London, England
Manuela Marconetto / UD
Flyweight, 3x3. Manuela Marconetto defeats Dagmar Hrund Sigurleifsdóttir via Unanimous Decision.

—————————————————————

Amateur
Cherise Davis vs Cari McIntyre
FightStar Championship 17, Brentford Fountain Leisure Centre, London, England
Cherise Davis / UD
141lbs, 3x3. Cherise Davis defeats Cari McIntyre via Unanimous Decision.

—————————————————————

Amateur
Amber Martinek vs Jiselle Moore
Organized Chaos 16, Historic Harley-Davidson, Topeka, Kansas, United States
-
Strawweight, 3x3.

—————————————————————

Amateur
Des Vida vs Tina Marie Garcia
Trinity Kings 7, iTrampoline, Waipahu, Hawaii, United States
-
Bantamweight, 3x3. TSC Bantamweight Championship title.

—————————————————————

Lupita Godinez vs Ashlee Mastin
SCL: Fight Night, Jefferson County Colorado Fairgrounds, Golden, Colorado, United States
Lupita Godinez / Sub. R1
Strawweight, 3x5. Lupita Godinez defeats Ashlee Mastin via Submission at 2:19 of round 1.

—————————————————————

Olivia Parker vs Taryn Conklin
Valor Fighting Challenge 59, Smokies Park, Kodak, Tennessee, United States
Olivia Parker / RNC R2
150lbs, 3x5. Olivia Parker defeats Taryn Conklin via Rear-Naked Choke at 1:43 of round 2.

—————————————————————

Morgan Hickam vs Hope Chase
Valor Fighting Challenge 59, Smokies Park, Kodak, Tennessee, United States
Hope Chase / TKO R1
Bantamweight, 3x5. Hope Chase defeats Morgan Hickam via TKO (Punches) at 0:09 of round 1.

—————————————————————

Emilee Gettys vs Anastasia Bruce
Valor Fighting Challenge 59, Smokies Park, Kodak, Tennessee, United States
Emilee Gettys / RNC R2
Strawweight, 3x5. Emilee Gettys defeats Anastasia Bruce via Rear-Naked Choke at 1:40 of round 2.

—————————————————————

Amateur
Jessica Coulombe vs Alyssa Levesque
Fight Night 2: Ouellette Vs Gagnon, Civic Center, Cambleton, New Brunswick
-
Bantamweight, 3x3.

—————————————————————

Amateur
Samantha D'Angelo vs Courtney Montecalvo
Bayfront Brawl 7, Bayfront Convention Center, Erie, Pennsylvania, United States
-
3x3.

—————————————————————

Amateur
Nadia Vera vs Nicole Geraldo
IMMAF PAN American Championships: Day 3, Nassau, Bahamas
Nadia Vera / SD
Strawweight, 3x3. Nadia Vera defeats Nicole Geraldo via Split Decision.

—————————————————————

Amateur
Yessica Ortega vs Violeta Mendoza
IMMAF PAN American Championships: Day 3, Nassau, Bahamas
Yessica Ortega / SD
Bantamweight, 3x3. Yessica Ortega defeats Violeta Mendoza via Split Decision.

—————————————————————

Kendra Wilczynski vs Lucie Gotthard
Hard Fighting Championship 19, Grand Casino Basel, Basel, Switzerland
Kendra Wilczynski / UD
185lbs, 3x5. Kendra Wilczynski defeats Lucie Gotthard via Unanimous Decision.

—————————————————————

Amateur
Adriana Conde vs Aitana Alvarez
AFL 20: Resurrection, Jose Antonio Gasca Municipal Sports Center, San Sebastian, Spain
Adriana Conde / UD
Bantamweight, 3x3. Adriana Conde defeats Aitana Alvarez via Unanimous Decision.

—————————————————————

Grappling
Amanda Monteiro vs Karen Antunes
Fight 2 Win 113, Reno, Nevada
Amanda Monteiro† / SD
Flyweight. Amanda Monteiro defeats Karen Antunes via Split Decision to win the FTW Flyweight Championship title.

—————————————————————

Kakau Costa vs Pamela Ferreira
WOCS 54, Oasis Clube, Rio de Janeiro, Rio de Janeiro, Brazil
Kakau Costa / UD
110lbs, 3x5. Kakau Costa defeats Pamela Ferreira via Unanimous Decision.

—————————————————————

Valesca Machado vs Janaina Soares
WOCS 54, Oasis Clube, Rio de Janeiro, Rio de Janeiro, Brazil
Valesca Machado / TKO R1
110lbs, 3x5. Valesca Machado defeats Janaina Soares via TKO at 1:00 of round 1.

—————————————————————

Amateur
Jessica Hauesisen vs Marinna Vela
Conquest of the Cage, Northern Quest Resort & Casino, Airway Heights, Washington, United States
Jessica Hauesisen† / Choke R1
Flyweight, 3x3. Jessica Hauesisen defeats Marinna Vela via Guillotine Choke in round 1 to win the EF Flyweight Championship title.

—————————————————————

Jenna Milligan vs Karelis Hernandez
Kombat Challenge 3, Le Dôme, Carcassonne, France
-
146lbs, 2x5.

—————————————————————

May 19
Sunday

Amateur
Matilde Martini vs Roberta Piras
Toscana Power Tournament: Fight Night Valdarno 2019, Palasport di Matassino, Figline Valdarno, Italy
Matilde Martini / UD
128lbs, 3x3. Matilde Martini defeats Roberta Piras via Unanimous Decision.

—————————————————————

May 23
Thursday

Joice Mara vs Rayla Nascimento
SFC Brasil 3, Academia Atala, Manaus, Amazonas, Brazil
-
Strawweight, 3x5.

—————————————————————

May 24
Friday

Mandy Böhm vs Jade Masson-Wong
TKO 48: Sousa vs Gane, Robert Guertin Arena, Gatineau, Quebec
-
Flyweight, 5x5. vacant TKO Flyweight Championship title.

—————————————————————

Jamey-Lyn Horth Wessels vs Corinne Laframboise
TKO 48: Sousa vs Gane, Robert Guertin Arena, Gatineau, Quebec
-
Flyweight, 3x5.

—————————————————————

Ariane Carnelossi vs Ketlen Souza
Future FC 5: Alves vs. Ramos, Centro Universitário Ítalo Brasileiro, São Paulo, São Paulo, Brazil
Ariane Carnelossi / TKO R3
Flyweight, 3x5. Ariane Carnelossi defeats Ketlen Souza via TKO (Body Kick) at 3:43 of round 3.

—————————————————————

Vanessa Melo vs Mariana Morais
Future FC 5: Alves vs. Ramos, Centro Universitário Ítalo Brasileiro, São Paulo, São Paulo, Brazil
Vanessa Melo / UD
Bantamweight, 3x5. Vanessa Melo defeats Mariana Morais via Unanimous Decision.

—————————————————————

Jady Menezes vs Dayane Souza
Future FC 5: Alves vs. Ramos, Centro Universitário Ítalo Brasileiro, São Paulo, São Paulo, Brazil
-
Strawweight, 3x5.

—————————————————————

May 25
Saturday

Amateur
Barbara Grabowska vs Sandra Kulpa
Wieczór Walk SWD 4, Hala Suche Stawy, Kraków, Poland
-
Flyweight, 3x3.

—————————————————————

Amateur
Magdalena Czaban vs Edyta Jędrzejczyk
Wieczór Walk SWD 4, Hala Suche Stawy, Kraków, Poland
-
Atomweight, 3x3.

—————————————————————

Amateur
Sarah Barwick vs Francisca Ribeiro
Cidade da Luta 2, Espaço Torres Kennedy, Curitiba, Parana, Brazil
-
Strawweight, 3x3.

—————————————————————

Miranda Granger vs Heloisa Azevedo
CFFC 75, Spotlight 29 Casino, Coachella, California, United States
Miranda Granger† / Choke R1
Strawweight, 5x5. Miranda Granger defeats Heloisa Azevedo via Guillotine Choke at 0:41 of round 1 to win the vacant Cage Fury FC Strawweight Championship title.

—————————————————————

Amateur
Ambar De La Herran vs Nataliya Kharkavaya
CFFC 75, Spotlight 29 Casino, Coachella, California, United States
Ambar De La Herran / UD
Flyweight, 3x2. Ambar De La Herran defeats Nataliya Kharkavaya via Unanimous Decision.

—————————————————————

Chelsea Hackett vs Mel Zeman
Eternal MMA 45, Southport Sharks, Southport, Queensland, Australia
Draw
Bantamweight, 3x5. Chelsea Hackett and Mel Zeman fought to a Draw (Majority).

—————————————————————

Amateur
Cieleigh Niedermeyer vs Kenfack Nadia
2019 IMMAF-WMMAA Africa Open Championships: Day 3, Brakpan Sports Centre, Johannesburg, South Africa
Cieleigh Niedermeyer / UD
Flyweight, 3x3. Cieleigh Niedermeyer defeats Kenfack Nadia via Unanimous Decision.

—————————————————————

Amateur
Kirsten Chenanie vs Kyla DeVries
2019 IMMAF-WMMAA Africa Open Championships: Day 3, Brakpan Sports Centre, Johannesburg, South Africa
Kirsten Chenanie / RNC R3
Bantamweight, 3x3. Kirsten Chenanie defeats Kyla DeVries via Rear-Naked Choke at 0:26 of round 3.

—————————————————————

Amateur
Adrianna Kreft vs Paulina Wiśniewska
Sharks Attack 2, Expo Mazury, Ostróda, Poland
-
126lbs, 3x3.

—————————————————————

Judyta Rymarzak vs Joanna Walorska
Thunderstrike Fight League 17: Czas Prawdy, Hala Sportowa, Pionki, Poland
-
126lbs, 3x5.

—————————————————————

Tajda Ratajc vs Iryna Kyselova
King of Kings: World Series in Slovenia, Arena Zlatorog, Celje, Slovenia
-
132lbs, 3x5.

—————————————————————

Amateur
Dakota Ditcheva vs Levi Steedman
Almighty Fighting Championship 12, Liverpool Olympia, Liverpool, England
Dakota Ditcheva / D
126lbs, 3x3. Dakota Ditcheva defeats Levi Steedman via Decision.

—————————————————————

Mercedez Campos vs Angela Danzig
KOTC: Resurgence, Chinook Winds Casino, Lincoln City, Oregon, United States
-
Atomweight, 3x5.

—————————————————————

Amateur
Stephanie Hernandez vs Irene White
KOTC: Resurgence, Chinook Winds Casino, Lincoln City, Oregon, United States
-
Atomweight, 3x5.

—————————————————————

Cláudia Leite vs Jamila Sandora
SFT 12, Ginásio do Pacaembu, Sao Paulo, Sao Paulo, Brazil
-
134lbs, 3x5.

—————————————————————

Amateur
Gabriela Almeida vs Samantha Luna
SFT 12, Ginásio do Pacaembu, Sao Paulo, Sao Paulo, Brazil
-
Strawweight, 3x3.

—————————————————————

Amateur
Rachel Cain vs Ashley Averitt
Southeastern Combat Championships, ABBA Shrine, Mobile, Alabama, United States
-
Featherweight, 3x3.

—————————————————————

Tatiane Fontes vs Evelin Gomes
Shooto Brasil 92, Vivi Arena, Rio de Janeiro, Rio de Janeiro, Brazil
Tatiane Fontes / UD
129lbs, 3x5. Tatiane Fontes defeats Evelin Gomes via Unanimous Decision.

—————————————————————

Julia Polastri vs Geisa Veloso
Shooto Brasil 92, Vivi Arena, Rio de Janeiro, Rio de Janeiro, Brazil
Julia Polastri / TKO R2
Strawweight, 3x5. Julia Polastri defeats Geisa Veloso via TKO (Punches) at 1:57 of round 2.

—————————————————————

Amateur
Angelica Pimentel vs Oksana Ball
559 Fights 72: McCottrell vs. Gomez, Rainbow Ballroom, Fresno, California, United States
-
Strawweight, 3x2.

—————————————————————

May 26
Sunday

Amateur
Luz Huarcaya vs Regina Casana
Amateur Desafio MMA 19, San Juan de Lurigancho, Lima, Peru
-
121lbs, 3x3.

—————————————————————

May 29
Wednesday

Anna Leontyeva vs Aleksandra Pavlova
MFC 5: Battle of Two Capitals, Grand Restaurant Tsin, St. Petersburg, Russia
-
Flyweight, 2x5.

—————————————————————

May 31
Friday

Jessy Miele vs Elizabeth Phillips
CES 56: Boyington vs. Dabuque, Connecticut Convention Center, Hartford, Connecticut, United States
-
Featherweight, 3x5.

—————————————————————

Marisa Messer-Belenchia vs Stephanie Hernandez
CES 56: Boyington vs. Dabuque, Connecticut Convention Center, Hartford, Connecticut, United States
-
Atomweight, 3x5.

—————————————————————

Dana Grau vs Jennifer Gonzalez Araneda
Combate 38: Combate Peru, Coliseo Manuel Bonilla, Lima, Peru
-
121lbs, 3x5.

—————————————————————

Maria Paula Buzaglo vs Alitzel Mariscal
Combate 38: Combate Peru, Coliseo Manuel Bonilla, Lima, Peru
-
Strawweight, 3x5.

—————————————————————

Amateur
Oliwia Załuska vs Klaudia Syguła
Babilon MMA 8: Cieślak vs. Durodola, Arena Pruszków, Pruszków, Poland
-
Featherweight, 3x3.

—————————————————————

Cory McKenna vs Giulia Chinello
Cage Warriors 105: Barnett vs. Carter, Colchester Charter Hall, Colchester, Essex, England
-
Strawweight, 3x5.

—————————————————————

Amateur
Melissa Gonzalez vs Kelly McKay
WFC 106, Greater Nevada Field, Reno, Nevada, United States
-
Flyweight, 3x3.

—————————————————————

Amateur
Anna Russell vs Xasha Lopez
Steelfist Fight Night: Battle Zone, The Union Event Center, Salt Lake City, Utah, United States
-
185lbs, 3x3.

—————————————————————

Karla Elizabeth Sanchez Lozano vs Anyela Perez
DFC 13, El Gran Maizal, Trujillo, Peru
-
Strawweight, 3x5.

—————————————————————

Amateur
Shannon Clark vs Annabel Kelly
LFA 68: Jennerman vs. Barbosa, Mystic Lake Casino Hotel, Prior Lake, Minnesota, United States
-
Strawweight, 3x3.

—————————————————————

Taneisha Tennant vs Despina Karavas
Ring of Combat 68, Atlantic City, New Jersey, United States
-
3x5.

—————————————————————

<< Prev Month Next Month >>

† = Title fight



Sponsored Links

Leave a Reply

Skip to toolbar