Female MMA Fixtures & Results, August 2019 | Awakening Fighters
Awakening
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Female Fight Fixtures & Results, August 2019

by Evelyn IuhaszPosted on
0

August
Female MMA Fixtures and Results

MMA female fight fixtures & results, August 2019. A comprehensive listing of 116 fights / 19 countries

<< Prev Month Next Month >>

Updated daily, we’re sure there are more MMA fights happening around world and we will eagerly add them as we come across them! Feel free to contact us if you have info on any other fights, or if you feel we have made an error.

Aug 2
Friday

Ayaka Miura vs Samara Santos
ONE Championship: Dawn of Heroes, Mall of Asia Arena, Manila, Philippines
Ayaka Miura /  Americana R2
Flyweight, 3x5. Ayaka Miura defeats Samara Santos via Americana at 0:39 of round 2.

—————————————————————

Amateur
Jessica Pitts vs Jessica Plascencia
Colorado Combat Club 2, The Stampede Club, Aurora, Colorado, United States
Jessica Pitts / UD
Strawweight, 3x3. Jessica Pitts defeats Jessica Plascencia via Unanimous Decision.

—————————————————————

Amateur
Maddie Mitchell vs Lily Clark
Colorado Combat Club 2, The Stampede Club, Aurora, Colorado, United States
Maddie Mitchell / KO/TKO R1
140lbs, 3x3. Maddie Mitchell defeats Lily Clark via KO/TKO at 2:36 of round 1.

—————————————————————

Zoila Frausto vs Reina Cordoba
Combate 41: Frausto vs. Cordoba, Save Mart Center, Fresno, California, United States
Reina Cordoba / Armbar R1
130lbs, 3x5. Reina Cordoba defeats Zoila Frausto via Armbar at 2:32 of round 1.

—————————————————————

Hailey Cowan vs Jessica Middleton
LFA 73: Lingo vs. Hatley Jr., The Bomb Factory, Dallas, Texas, United States
Hailey Cowan / UD
Flyweight, 3x5. Hailey Cowan defeats Jessica Middleton via Unanimous Decision.

—————————————————————

Amateur
Taela Rae Marriott vs Holly De Roy
New Generation Cage MMA Series 3, Norths Leagues, Sydney, New South Wales, Australia
Taela Rae Marriott / D
3x3. Taela Rae Marriott defeats Holly De Roy via Decision.

—————————————————————

Aug 3
Saturday

Hannah Goldy vs Miranda Granger
UFC on ESPN 5: Covington vs. Lawler, Prudential Center, Newark, New Jersey, United States
Miranda Granger / UD
Flyweight, 3x5. Miranda Granger defeats Hannah Goldy via Unanimous Decision.

—————————————————————

Antonina Shevchenko vs Lucie Pudilová
UFC on ESPN 5: Covington vs. Lawler, Prudential Center, Newark, New Jersey, United States
Antonina Shevchenko / RNC R2
Flyweight, 3x5. Antonina Shevchenko defeats Lucie Pudilová via Rear-Naked Choke at 1:20 of round 2.

—————————————————————

Mara Romero Borella vs Lauren Murphy
UFC on ESPN 5: Covington vs. Lawler, Prudential Center, Newark, New Jersey, United States
Lauren Murphy / TKO R3
Flyweight, 3x5. Lauren Murphy defeats Mara Romero Borella via TKO (Knee and Punches) at 1:46 of round 3.

—————————————————————

Karen Quintero vs Luisa Fernanda Cifuentes
Caray MMA & Boxing: Temporada 1 MMA Fights 2, Casino Hollywood C.C. Chipichape, Cali, Colombia
Luisa Fernanda Cifuentes / KO/TKO R1
Strawweight, 3x3. Luisa Fernanda Cifuentes defeats Karen Quintero via KO/TKO (Punches) in round 1.

—————————————————————

Eliliane Silva vs Conceição Oliveira
GFC 3, Ginásio da Praça da Juventude, Curionopolis, Para, Brazil
-
126lbs, 3x5.

—————————————————————

Amateur
Sandy Thomas vs Melissa McCue
XFO: Outdoor War 15, Sideouts Bar & Eatery, Island Lake, Illinois, United States
-
Atomweight, 3x3.

—————————————————————

Grappling
Catherine Perret vs Amanda Alequin
Fight 2 Win 120, Pittsburgh, Pennsylvania, United States
Catherine Perret† / D
Flyweight. Catherine Perret defeats Amanda Alequin via Decision and successfully defended FTW Flyweight Championship title.

—————————————————————

Rayla Nascimento vs Thaise Menezes
Coari Champions 3, Centro Cultural de Coari, Coari, Amazonas, Brazil
Rayla Nascimento / TKO R1
Strawweight, 3x5. Rayla Nascimento defeats Thaise Menezes via TKO (Punches) at 3:46 of round 1.

—————————————————————

Amateur
Jazmin Montes vs Jessica Link-Davis
EFC 12, Kansas Star Arena, Mulvane, Kansas, United States
Jessica Link-Davis / TKO R2
Flyweight, 3x3. Jessica Link-Davis defeats Jazmin Montes via TKO (Punches) at 1:10 of round 2.

—————————————————————

Amateur
Ashley Robins vs Johanna Boettcher
MTF 11, Pinecrest Event Center, Idaho Falls, Idaho, United States
-
Atomweight, 3x3.

—————————————————————

Amateur
Lorene Arbuckle vs Allison Orton
Brutaal Genesis Fight Night: Fort Frenzy 8, Fort Frenzy, Fort Dodge, Iowa, United States
Lorene Arbuckle† / TKO R2
Flyweight, 3x3. Lorene Arbuckle defeats Allison Orton via TKO (Punches) at 2:53 of round 2 to win the BGI Flyweight Championship title.

—————————————————————

Amateur
Stephanie Evans vs Lesley Hailey
Contender Fight Nights 1, Carmarthen Showground, Carmarthen, Wales
Stephanie Evans / UD
Featherweight, 3x3. Stephanie Evans defeats Lesley Hailey via Unanimous Decision.

—————————————————————

Amateur
Miriam Ferrel vs Aurea Ramirez
Tonala Fighters Championship 4, Arena Olimpia, Tonala, Jalisco, Mexico
Miriam Ferrel / D
Bantamweight, 3x3. Miriam Ferrel defeats Aurea Ramirez via Decision.

—————————————————————

Amateur
Esmeralda Padilla vs Livia Chavez
Tonala Fighters Championship 4, Arena Olimpia, Tonala, Jalisco, Mexico
Esmeralda Padilla / SUB. R1
Strawweight, 3x3. Esmeralda Padilla defeats Livia Chavez via Submission at 1:24 of round 1.

—————————————————————

Amateur
Ashley Averitt vs Heather Caylor
Southeastern Combat Championships 2, ABBA Shrine, Mobile, Alabama, United States
Ashley Averitt / UD
150lbs, 3x3. Ashley Averitt defeats Heather Caylor via Unanimous Decision.

—————————————————————

Amateur
Maraya Miller vs Allenita Perez
CFL 14, San Bernardino County Fair, Victorville, California, United States
Maraya Miller / TKO R3
Flyweight, 3x3. Maraya Miller defeats Allenita Perez via TKO at 0:19 of round 3.

—————————————————————

Amateur
Alandria Brown vs Rebecca Andrew
Fight Night at The Gardens Casino 2, Gardens Casino Event Center, Hawaiian Gardens, California, United States
Alandria Brown / UD
Flyweight, 3x2. Alandria Brown defeats Rebecca Andrew via Unanimous Decision.

—————————————————————

Aug 6
Tuesday

Marilia Santos vs Lucrezia Ria
Contender Series 2019: Week 7, UFC Apex, Las Vegas, Nevada, United States
Lucrezia Ria / SD
Flyweight, 3x5. Lucrezia Ria defeats Marilia Santos via Split Decision.

—————————————————————

Caitlin McEwen vs Jenelyn Olsim
ONE Warrior Series 7, Singapore
Caitlin McEwen / Armbar R1
Flyweight, 3x5. Caitlin McEwen defeats Jenelyn Olsim via Armbar at 0:59 of round 1.

—————————————————————

Uyen Ha vs Neha Kashyap
ONE Warrior Series 7, Singapore
Uyen Ha / KO/TKO R2
Atomweight, 3x5. Uyen Ha defeats Neha Kashyap via KO/TKO at 2:29 of round 2.

—————————————————————

Aug 8
Thursday

Franciele Nascimento vs Jessica Vargas
Rei da Selva Combat 14, Academia Atala/Squad, Manaus, Amazonas, Brazil
Franciele Nascimento† / SD
Strawweight, 3x5. Franciele Nascimento defeats Jessica Vargas via Split Decision to win the Tournament Championship title.

—————————————————————

Jessica Vargas vs Keller Aguiar
Rei da Selva Combat 14, Academia Atala/Squad, Manaus, Amazonas, Brazil
Jessica Vargas / TKO R3
Strawweight, 3x5. Jessica Vargas defeats Keller Aguiar via TKO (Punches) at 1:35 of round 3.

—————————————————————

Franciele Nascimento vs Aline Azevedo
Rei da Selva Combat 14, Academia Atala/Squad, Manaus, Amazonas, Brazil
Franciele Nascimento / Keylock R3
117lbs, 3x5. Franciele Nascimento defeats Aline Azevedo via Keylock at 2:08 of round 3.

—————————————————————

Aug 9
Friday

Pam Sorenson vs Kaitlin Young
Invicta FC 36: Sorenson vs. Young, Memorial Hall, Kansas City, Kansas, United States
Pam Sorenson† / UD
Featherweight, 5x5. Pam Sorenson defeats Kaitlin Young via Unanimous Decision to win the vacant Invicta FC Featherweight Championship title.

—————————————————————

Janaisa Morandin vs Emily Ducote
Invicta FC 36: Sorenson vs. Young, Memorial Hall, Kansas City, Kansas, United States
Emily Ducote / KO R1
119lbs, 3x5. Emily Ducote defeats Janaisa Morandin via KO at 4:03 of round 1.

—————————————————————

Jéssica Delboni vs Lindsey VanZandt
Invicta FC 36: Sorenson vs. Young, Memorial Hall, Kansas City, Kansas, United States
Jéssica Delboni / SD
Atomweight, 3x5. Jéssica Delboni defeats Lindsey VanZandt via Split Decision.

—————————————————————

Stephanie Geltmacher vs Victoria Leonardo
Invicta FC 36: Sorenson vs. Young, Memorial Hall, Kansas City, Kansas, United States
Victoria Leonardo / UD
Flyweight, 3x5. Victoria Leonardo defeats Stephanie Geltmacher via Unanimous Decision.

—————————————————————

Alyse Anderson vs Katie Saull
Invicta FC 36: Sorenson vs. Young, Memorial Hall, Kansas City, Kansas, United States
Alyse Anderson / SD
Atomweight, 3x5. Alyse Anderson defeats Katie Saull via Split Decision.

—————————————————————

Chantel Coates vs Caitlin Sammons
Invicta FC 36: Sorenson vs. Young, Memorial Hall, Kansas City, Kansas, United States
Caitlin Sammons / RNC R2
Flyweight, 3x5. Caitlin Sammons defeats Chantel Coates via Rear-Naked Choke at 4:10 of round 2.

—————————————————————

Erin Harpe vs Auttumn Norton
Invicta FC 36: Sorenson vs. Young, Memorial Hall, Kansas City, Kansas, United States
Erin Harpe / SD
Bantamweight, 3x5. Erin Harpe defeats Auttumn Norton via Split Decision.

—————————————————————

Megan Cawley vs Julia Ottolino
Invicta FC 36: Sorenson vs. Young, Memorial Hall, Kansas City, Kansas, United States
Julia Ottolino / UD
Bantamweight, 3x5. Julia Ottolino defeats Megan Cawley via Unanimous Decision.

—————————————————————

Amateur
Jessica Hauesisen vs Shay Sherman
Conquest of the Cage: Outdoors, Northern Quest Resort & Casino, Spokane, Washington, United States
-
Flyweight, 3x3. EF Flyweight Championship title.

—————————————————————

Amateur
Natalya Speece vs Jocelyn Kaufman
Steelfist Fight Night: Victorious, The Union Event Center, Salt Lake City, Utah, United States
Natalya Speece† / UD
Flyweight, 5x3. Natalya Speece defeats Jocelyn Kaufman via Unanimous Decision to win the SFN Flyweight Championship title.

—————————————————————

Amateur
Heather Allen vs Brittany Guillemin
Steelfist Fight Night: Victorious, The Union Event Center, Salt Lake City, Utah, United States
Heather Allen / RNC R2
Atomweight, 3x3. Heather Allen defeats Brittany Guillemin via Rear-Naked Choke at 2:17 of round 2.

—————————————————————

Aug 10
Saturday

Paulwetu Namba vs Christine Wolmarans
EFC Worldwide 81, Carnival City, Johannesburg, South Africa
Christine Wolmarans / KO/TKO R2
Flyweight, 3x5. Christine Wolmarans defeats Paulwetu Namba via KO/TKO at 4:19 of round 2.

—————————————————————

Valentina Shevchenko vs Liz Carmouche
UFC on ESPN+ 14: Shevchenko vs. Carmouche 2, Antel Arena, Montevideo, Uruguay
Valentina Shevchenko† / UD
Flyweight, 5x5. Valentina Shevchenko defeats Liz Carmouche via Unanimous Decision and successfully defended her UFC Flyweight Championship title.

—————————————————————

Tecia Torres vs Marina Rodriguez
UFC on ESPN+ 14: Shevchenko vs. Carmouche 2, Antel Arena, Montevideo, Uruguay
Marina Rodriguez / UD
Strawweight, 3x5. Marina Rodriguez defeats Tecia Torres via Unanimous Decision.

—————————————————————

Polyana Viana vs Veronica Macedo
UFC on ESPN+ 14: Shevchenko vs. Carmouche 2, Antel Arena, Montevideo, Uruguay
Veronica Macedo / Armbar R1
Flyweight, 3x5. Veronica Macedo defeats Polyana Viana via Armbar at 1:09 of round 1.

—————————————————————

Amateur
Grace Grecco vs Reese Vick
Spartyka Fight League 40: TKO for the Ta-Tas, Chartway Arena, Norfolk, Virginia, United States
Grace Grecco / RNC R1
150lbs, 3x3. Grace Grecco defeats Reese Vick via Rear-Naked Choke at 0:57 of round 1.

—————————————————————

Luany Emanuelly Guedes vs Lorena Santos
Guarumã Fight Comat, Ginásio Vila Guarumã, Acara, Para, Brazil
Luany Emanuelly Guedes / TKO R1
Strawweight, 3x5. Luany Emanuelly Guedes defeats Lorena Santos via TKO (Punches) at 2:20 of round 1.

—————————————————————

Clades Zimermann vs Lene Silva
Gladiator CF 45, Ginásio Municipal Sebastião João de Souza, Penha, Santa Catarina, Brazil
Clades Zimermann / KO R1
Strawweight, 3x5. Clades Zimermann defeats Lene Silva via KO at 2:20 of round 1.

—————————————————————

Ireni Oliveira vs Meibis Mery Rivas
Gladiator CF 45, Ginásio Municipal Sebastião João de Souza, Penha, Santa Catarina, Brazil
Ireni Oliveira / TKO R1
Strawweight, 3x5. Ireni Oliveira defeats Meibis Mery Rivas via TKO (Punches) at 0:57 of round 1.

—————————————————————

Amateur
Valerie Thurs vs Stacy Moran
URCC: Rumble By The Bay, Cow Palace Arena, Daly City, California, United States
Valerie Thurs / SD
Strawweight, 3x3. Valerie Thurs defeats Stacy Moran via Split Decision.

—————————————————————

Amateur
Beatrize Martinez vs Destiny Rogers
Rage In The Cage OKC 67, OKC Farmers Market, Oklahoma City, Oklahoma, United States
Beatrize Martinez / TKO R3
Lightweight, 3x3. Beatrize Martinez defeats Destiny Rogers via TKO (Punches) at 1:40 of round 3.

—————————————————————

Amateur
Jamie Jefferson vs Krista Camarillo
Rage In The Cage OKC 67, OKC Farmers Market, Oklahoma City, Oklahoma, United States
Jamie Jefferson / UD
110lbs, 3x3. Jamie Jefferson defeats Krista Camarillo via Unanimous Decision.

—————————————————————

Mandy Polk vs Brianna Smith
Bang FC 18, Landers Center, Southaven, Mississippi, United States
-
Strawweight, 3x5.

—————————————————————

Tiani Valle vs Ivana Coleman
WFC 110, War Memorial Stadium, Wailuku, Hawaii, United States
Tiani Valle / TKO R1
130lbs, 3x5. Tiani Valle defeats Ivana Coleman via TKO (Punches) at 2:58 of round 1.

—————————————————————

Amateur
Katie Hicks vs Alanna Yungwirth
Bayfront Brawl 8, Bayfront Convention Center, Erie, Pennsylvania, United States
Katie Hicks / SD
Lightweight, 3x3. Katie Hicks defeats Alanna Yungwirth via Split Decision.

—————————————————————

Amateur
Chelsea Tucker vs Natanya Champney
Battle in Barre 3: Bad Blood, Barre Auditorium, Barre, Vermont, United States
Chelsea Tucker / KO/TKO R1
Flyweight, 3x3. Chelsea Tucker defeats Natanya Champney via KO/TKO at 0:55 of round 1.

—————————————————————

Kelly Clayton vs Gillian Coates
CageSport 58, Emerald Queen Casino, Tacoma, Washington, United States
Kelly Clayton / TKO R2
Bantamweight, 3x5. Kelly Clayton defeats Gillian Coates via TKO (Punches) at 1:51 of round 2.

—————————————————————

Amateur
Jenna Deatherage vs Bethany Meija
Pyramid Fights 13, Metroplex Live, Little Rock, Arkansas, United States
Jenna Deatherage / UD
Flyweight, 3x3. Jenna Deatherage defeats Bethany Meija via Unanimous Decision.

—————————————————————

Amateur
Katelyn Radtka vs Victoria Carleton
Shamrock FC 321, Ameristar Casino, Kansas City, Missouri, United States
Katelyn Radtka / Armbar R1
Strawweight, 3x3. Katelyn Radtka defeats Victoria Carleton via Armbar at 1:15 of round 1.

—————————————————————

Christine Ferea vs Helen Peralta
BKFC 7: Alers vs. Garcia, Mississippi Coast Colesium, Biloxi, Mississippi, United States
-
126lbs, 5x2. Custom Rules Bout.

—————————————————————

Corinne Laframboise vs Sadie Ault
BKFC 7: Alers vs. Garcia, Mississippi Coast Colesium, Biloxi, Mississippi, United States
-
126lbs, 5x2. Custom Rules Bout.

—————————————————————

Aug 13
Tuesday

Shanna Young vs Sarah Alpar
Contender Series 2019: Week 8, UFC Apex, Las Vegas, Nevada, United States
Sarah Alpar / RNC R2
Bantamweight, 3x5. Sarah Alpar defeats Shanna Young via Rear-Naked Choke at 2:55 of round 2.

—————————————————————

Aug 16
Friday

Nong Stamp vs Asha Roka
ONE Championship: Dreams of Gold, Impact Arena, Bangkok, Thailand
Nong Stamp / RNC R3
Strawweight, 3x5. Nong Stamp defeats Asha Roka via Rear-Naked Choke at 1:29 of round 3.

—————————————————————

Eliza Kuczyńska vs Olga Michalska
Babilon MMA 9: Kita vs. Oliveira, Amfiteatr Międzyzdroje, Międzyzdroje, Poland
Olga Michalska / RNC R3
Strawweight, 3x5. Olga Michalska defeats Eliza Kuczyńska via Rear-Naked Choke at 3:40 of round 3.

—————————————————————

Emely Centeno vs Franchesca Landazuri
Santa Rosa FC 1, Coliseo de Deportes Santa Rosa, El Oro, Ecuador
Emely Centeno† / SD
Bantamweight, 3x5. Emely Centeno defeats Franchesca Landazuri via Split Decision to win the Vacant Bantamweight Championship title.

—————————————————————

Alejandra Perez vs Regina Casana
300 Sparta 33, Club Chiquillian, Lima, Peru
Alejandra Perez / TKO R2
Strawweight, 3x5. Alejandra Perez defeats Regina Casana via TKO (Punches) at 4:16 of round 2.

—————————————————————

Amateur
Riley Timmons vs Lauren Wolfe
Fusion Fight League: Fights Under The Lights 5, Centene Stadium, Great Falls, Montana, United States
-
Featherweight, 3x3.

—————————————————————

Aug 17
Saturday

Grappling
Yasmin Almonte vs Fiona Watson
KASAI Pro 6, The Showboat Atlantic City, Atlantic City, New Jersey, United States
Fiona Watson / Armbar
120lbs, 1x6. Fiona Watson defeats Yasmin Almonte via Armbar.

—————————————————————

Grappling
Grace Gundrum vs Gabby Etzel
KASAI Pro 6, The Showboat Atlantic City, Atlantic City, New Jersey, United States
Grace Gundrum / Choke
Atomweight, 1x6. Grace Gundrum defeats Gabby Etzel via Guillotine Choke.

—————————————————————

Grappling
Chloe McNally vs Lydia Coleman
KASAI Pro 6, The Showboat Atlantic City, Atlantic City, New Jersey, United States
Chloe McNally / D
Lightweight, 1x6. Chloe McNally defeats Lydia Coleman via Decision (Points).

—————————————————————

Poliana Botelho vs Maryna Moroz
UFC 241: Cormier vs. Miocic 2, Honda Center, Anaheim, California, United States
Cancelled Bout
Flyweight, 3x5. Moroz Injury.

—————————————————————

Sabina Mazo vs Shana Dobson
UFC 241: Cormier vs. Miocic 2, Honda Center, Anaheim, California, United States
Sabina Mazo / UD
Flyweight, 3x5. Sabina Mazo defeats Shana Dobson via Unanimous Decision.

—————————————————————

Hannah Cifers vs Jodie Esquibel
UFC 241: Cormier vs. Miocic 2, Honda Center, Anaheim, California, United States
Hannah Cifers / UD
Strawweight, 3x5. Hannah Cifers defeats Jodie Esquibel via Unanimous Decision.

—————————————————————

Amateur
Hannah Scoggins vs Meaghan Penning
Showcase MMA: Greenville, Thomas Creek Brewery, Greenville, South Carolina, United States
Hannah Scoggins† / Armbar R1
Strawweight, 3x3. Hannah Scoggins defeats Meaghan Penning via Armbar at 2:50 of round 1 to win the SCMMA Strawweight Championship title.

—————————————————————

Amateur
LaNeisha Vinson vs Taylor Thompson
Tuff-N-Uff: Mayhem In Mesquite 17, Casablanca Events Center, Mesquite, Nevada, United States
LaNeisha Vinson† / TKO R2
Bantamweight, 3x3. LaNeisha Vinson defeats Taylor Thompson via TKO (Punches) at 2:42 of round 2 to win the TUFF Bantamweight Championship title.

—————————————————————

Amateur
Blanca Marquez vs Brandi Buckley
Tuff-N-Uff: Mayhem In Mesquite 17, Casablanca Events Center, Mesquite, Nevada, United States
Blanca Marquez / TKO R3
Bantamweight, 3x2. Blanca Marquez defeats Brandi Buckley via TKO (Punches) at 0:59 of round 3.

—————————————————————

Alexia Thainara vs Jenefer Lima
Favela Kombat 32, Quadra da Vila Isabel, Rio de Janeiro, Rio de Janeiro, Brazil
Alexia Thainara / SD
Strawweight, 3x5. Alexia Thainara defeats Jenefer Lima via Split Decision.

—————————————————————

Jenny Clausius vs Yoko Kowaas
Premier MMA Championship 13, Hits Entertainment Complex, Covington, Kentucky, United States
Jenny Clausius / RNC R1
Strawweight, 3x5. Jenny Clausius defeats Yoko Kowaas via Rear-Naked Choke at 1:09 of round 1.

—————————————————————

Amateur
Kelsey Hildal vs Alannah Arnett
Premier MMA Championship 13, Hits Entertainment Complex, Covington, Kentucky, United States
Kelsey Hildal† / RNC R1
Strawweight, 5x3. Kelsey Hildal defeats Alannah Arnett via Rear-Naked Choke at 1:10 of round 1 to win the PMMAC Strawweight Championship title.

—————————————————————

Aug 18
Sunday

Kanna Asakura vs Alesha Zappitella
RIZIN 18, Dolphins Arena, Nagoya, Japan
Kanna Asakura / SD
108lbs, 3x5. Kanna Asakura defeats Alesha Zappitella via Split Decision.

—————————————————————

Ayaka Hamasaki vs Suwanan Boonsorn
RIZIN 18, Dolphins Arena, Nagoya, Japan
Ayaka Hamasaki / Armbar R1
108lbs, 3x5. Ayaka Hamasaki defeats Suwanan Boonsorn via Armbar at 3:29 of round 1.

—————————————————————

Ai Shimizu vs Tabatha Ann Watkins
RIZIN 18, Dolphins Arena, Nagoya, Japan
Ai Shimizu / UD
108lbs, 3x5. Ai Shimizu defeats Tabatha Ann Watkins via Unanimous Decision.

—————————————————————

Aug 20
Tuesday

Micol di Segni vs Mallory Martin
Contender Series 2019: Week 9, UFC Apex, Las Vegas, Nevada, United States
Mallory Martin / UD
Strawweight, 3x5. Mallory Martin defeats Micol di Segni via Unanimous Decision.

—————————————————————

Aug 23
Friday

Bruna Vargas vs Alana Souza
Future FC 8: Babuíno vs. Foguete, Italo Brasileiro University Arena, Sao Paulo, Brazil
Cancelled Bout
Flyweight, 3x5.

—————————————————————

Mariza Loch vs Dayane Souza
Future FC 8: Babuíno vs. Foguete, Italo Brasileiro University Arena, Sao Paulo, Brazil
Mariza Loch / SD
Bantamweight, 3x5. Mariza Loch defeats Dayane Souza via Split Decision.

—————————————————————

Amateur
Claire Schneckloth vs Jordan Mott
Caged Aggression 25: The Return Night 1, Catfish Bend Casino, Burlington, Iowa, United States
-
Bantamweight, 3x3.

—————————————————————

Amateur
Jacola Caldwell vs Brianna Winfrey
Fury FC 35, Humble Civic Center, Humble, Texas, United States
-
Bantamweight, 3x3.

—————————————————————

Lupita Godinez vs Felisha Magallan
Combate 42: Tahoe, Lake Tahoe Outdoor Arena at Harvey’s, Lake Tahoe, Nevada, United States
Lupita Godinez / UD
117lbs, 3x5. Lupita Godinez defeats Felisha Magallan via Unanimous Decision.

—————————————————————

Aug 24
Saturday

Grace Cleveland vs Jayme Hinshaw
KOTC: Vendetta, Tyson Events Center, Sioux City, Iowa, United States
-
Atomweight, 5x5. KOTC Atomweight Championship title.

—————————————————————

Alejandra Lara vs Taylor Turner
Bellator 225: Mitrione vs. Kharitonov 2, Webster Bank Arena, Bridgeport, Connecticut, United States
Alejandra Lara / TKO R1
Bantamweight, 3x5. Alejandra Lara defeats Taylor Turner via TKO (Punches) at 3:44 of round 1.

—————————————————————

Amateur
Paulina Giemza vs Marta Orędowicz
ALMMA VIP, Plaża Miejska w Sochaczewie, Sochaczew, Poland
Paulina Giemza†
126lbs, 1x4. Paulina Giemza defeats Marta Orędowicz to win the Tournament Championship title.

—————————————————————

Amateur
Andrea Carter vs Diana Sanchez
Purecombat: Collision Course, Clackamas Armory, Clackamas, Oregon, United States
Andrea Carter / UD
120lbs, 3x3. Andrea Carter defeats Diana Sanchez via Unanimous Decision.

—————————————————————

Amateur
Hannah Schmidt vs Shelby Labonte
PFO: Resurgence, Gladwin Community Arena, Gladwin, Michigan, United States
Hannah Schmidt / D
Strawweight, 3x3. Hannah Schmidt defeats Shelby Labonte via Decision.

—————————————————————

Amateur
Elle Wagman vs Kendal Holowell
FAC 1, Silverstein Eye Centers Arena, Independence, Missouri, United States
-
Atomweight, 3x3.

—————————————————————

Amateur
Alexa Culp vs Skylar Mann
FAC 1, Silverstein Eye Centers Arena, Independence, Missouri, United States
-
Flyweight, 3x3.

—————————————————————

Amateur
Litzy Hernandez vs Shania Arredondo
Iron Boy MMA 16, Celebrity Theatre, Phoenix, Arizona, United States
-
Strawweight, 3x3.

—————————————————————

Amateur
Shakira Lindsay vs Angelica Flores
Iron Boy MMA 16, Celebrity Theatre, Phoenix, Arizona, United States
-
Bantamweight, 3x3.

—————————————————————

Amateur
Jackie McLean vs Amanda Rogers
Extreme Fighting Challenge: Unbanned, Vernon Curling Rink, Vernon, British Columbia, Canada
Jackie McLean / UD
Bantamweight, 3x3. Jackie McLean defeats Amanda Rogers via Unanimous Decision.

—————————————————————

Aug 29
Thursday

Edyanna Rodrygues vs Rayanne Amanda
Sombra Fight Champions 13, Mormaço Bar e Arte, Belem, Para, Brazil
-
121lbs, 3x5.

—————————————————————

Ana Cristina Costa vs Caroline Ferreira
Sombra Fight Champions 13, Mormaço Bar e Arte, Belem, Para, Brazil
-
134lbs, 3x5.

—————————————————————

Hellayne Sousa vs Josy Silva
Sombra Fight Champions 13, Mormaço Bar e Arte, Belem, Para, Brazil
-
126lbs, 3x5.

—————————————————————

Aug 30
Thursday

Asia Klyutova vs Zarina Gumerova
M-1 Challenge 104: Battle in the Heart of the Continent, Sports ArenA, Orenburg, Russia
-
Flyweight, 3x5.

—————————————————————

Aug 31
Saturday

Jéssica Andrade vs Weili Zhang
UFC on ESPN+ 15: Andrade vs. Zhang, Universiade Sports Centre, Shenzhen, China
-
Strawweight, 5x5. UFC Strawweight Championship title.

—————————————————————

Yanan Wu vs Mizuki Inoue
UFC on ESPN+ 15: Andrade vs. Zhang, Universiade Sports Centre, Shenzhen, China
-
Flyweight, 3x5.

—————————————————————

Karol Rosa vs Lara Procópio
UFC on ESPN+ 15: Andrade vs. Zhang, Universiade Sports Centre, Shenzhen, China
-
Bantamweight, 3x5.

—————————————————————

Grappling
Ffion Davies vs Talita Alencar
Polaris 11, Manchester, England, United Kingdom
-
121lbs.

—————————————————————

Giacoma Cordio vs Adriana Fusini
Mazara Combat in the Cage, Piazza della Repubblica, Mazara del Vallo, Italy
-
Strawweight, 3x5.

—————————————————————

Maria Ribeiro vs Tarciara Santos
BRAVE CF 25, Minas Tenis Clube Arena, Belo Horizonte, Brazil
-
Strawweight, 3x5.

—————————————————————

Jamila Sandora vs Mayana Souza
SFT 15, Arena Corinthians, Sao Paulo, Sao Paulo, Brazil
-
Featherweight, 3x5.

—————————————————————

Hannah Guy vs Kayla Hracho
Empire FC 3: Ladies of War, Gulf Coast Center, Biloxi, Mississippi, United States
-
Strawweight, 3x5.

—————————————————————

Monica Medina vs Griffin Fisk
Empire FC 3: Ladies of War, Gulf Coast Center, Biloxi, Mississippi, United States
-
Flyweight, 3x5.

—————————————————————

Amateur
Ashley Wagnon vs Sarah Davila
Empire FC 3: Ladies of War, Gulf Coast Center, Biloxi, Mississippi, United States
-
Strawweight, 3x3.

—————————————————————

Amateur
Kelly Ziemba vs Rebekah Rotenberry
Empire FC 3: Ladies of War, Gulf Coast Center, Biloxi, Mississippi, United States
-
Flyweight, 3x3.

—————————————————————

Amateur
Mona Bailey vs Kassidy Walsh
Empire FC 3: Ladies of War, Gulf Coast Center, Biloxi, Mississippi, United States
-
3x3.

—————————————————————

Amateur
Sara Monzeglio vs Cameron Pollard
Empire FC 3: Ladies of War, Gulf Coast Center, Biloxi, Mississippi, United States
-
Bantamweight, 3x3.

—————————————————————

Amateur
Anneka McMurray vs Katelyn Nicdao
Empire FC 3: Ladies of War, Gulf Coast Center, Biloxi, Mississippi, United States
-
3x3.

—————————————————————

Amateur
Macy Breaux vs Rebekah Maxwell
Empire FC 3: Ladies of War, Gulf Coast Center, Biloxi, Mississippi, United States
-
Strawweight, 3x3.

—————————————————————

<< Prev Month Next Month >>

† = Title fight



Sponsored Links

Leave a Reply

Skip to toolbar