Fixtures & Results
May
Female Fight Fixtures and Results
The most comprehensive list of female fights scheduled for May 2017 in the world.
260 fights / 27 countries
Including Boxing, MMA, Muay Thai and Submission Grappling. Updated daily, we’re sure there are more happening around world with the explosion of WMMA, and we will eagerly add them as we come across them! Feel free to contact us if you have info on any other fights, or if you feel we have made an error.
May 1
Monday
MMA
Islay Erika Bomogao vs Olga Omaoeng
Team Lakay Championship 13: The Kapangan MMA Invasion 2, Kapangan Municipal Gymnasium, Kapangan, Benguet, Philippines
Islay Erika Bomogao
(106lbs), 3x5. Islay Erika Bomogao defeats Olga Omaoeng.
—————————————————————
May 4
Thursday
Boxing
Santa Cruz, Ilocos Sur, Philippines
Gretel de Paz / UD
Bantamweight, 4x2. Gretel de Paz defeats Renz Dacquel via Unanimous Decision.
—————————————————————
MMA
Reina Cordoba vs Alejandra Orozco
Calvo Promotions 13, Club Peppers, San José, Costa Rica
Reina Cordoba / Armlock R2
Flyweight (125lbs), 3x5. Reina Cordoba defeats Alejandra Orozco via Americana Armlock at 1:54 of round 2.
—————————————————————
MMA
Kunlun Fight MMA 11, Jining
Weili Zhang† / TKO R1
Flyweight (125lbs), 3x5. Weili Zhang defeats Simone Duarte via TKO in round 1 to win the KF Flyweight Championship title.
—————————————————————
May 5
Friday
Boxing
Bunka Center, Sanda, Hyogo, Japan
Sarasa Ichimura / UD
4x2. Sarasa Ichimura defeats Eiko Jonai via Unanimous Decision.
—————————————————————
Boxing
Bunka Center, Sanda, Hyogo, Japan
Kisara Okamoto / UD
Minimumweight, 4x2. Kisara Okamoto defeats Yumi Narita via Unanimous Decision.
—————————————————————
Boxing
Maria de Lourdes Garcia vs Maricela Ortega
Auditorio Municipal, San Juan de los Lagos, Jalisco, Mexico
Maria de Lourdes Garcia / UD
Minimumweight, 6x2. Maria de Lourdes Garcia defeats Maricela Ortega via Unanimous Decision.
—————————————————————
Boxing
Erika Cruz Hernandez vs Virgen Adriana Tapia
Deportivo Metropolitano, Ciudad Neza, México, Mexico
Super Bantamweight, 6x2.
—————————————————————
Boxing
Nora Cardoza vs Estrella Hernandez
Hotel Holiday Inn, Durango, Durango, Mexico
Nora Cardoza / UD
6x2. Nora Cardoza defeats Estrella Hernandez via Unanimous Decision.
—————————————————————
Boxing
Metro City, Northbridge, Western Australia, Australia
Sarah Dwyer / UD
Welterweight, 4x2. Sarah Dwyer defeats Jay Freedome via Unanimous Decision.
—————————————————————
Boxing
Cintia Gisela Castillo vs Vanesa del Valle Calderon
Complejo Multiespacio Municipal, Juárez Celman, Cordoba, Argentina
Cintia Gisela Castillo / UD
Featherweight, 6x3. Cintia Gisela Castillo defeats Vanesa del Valle Calderon via Unanimous Decision.
—————————————————————
Boxing
Palacio de Vistalegre, Madrid, Comunidad de Madrid, Spain
Joana Pastrana† / UD
Minimumweight, 10x2. Joana Pastrana defeats Sandy Coget via Unanimous Decision to win the vacant EBU female minimumweight title.
—————————————————————
Boxing
Brenda Ramos vs Carolina Garcia
Auditorio Municipal Milo Martínez de la Rosa, Monclova, Coahuila de Zaragoza, Mexico
—————————————————————
MMA
Alyssa Garcia vs Sheila Padilla
Combate 14: Cinco de Mayo, Ventura County Fairgrounds and Events Center, Ventura, California, United States
Sheila Padilla / Armbar R1
Atomweight (105lbs), 3x5. Sheila Padilla defeats Alyssa Garcia via Armbar at 2:47 of round 1.
—————————————————————
MMA
LFA 11: Frincu vs. Madrid, Comerica Theatre, Phoenix. Arizona, United States
Flyweight (125lbs), 3x5.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Sandy Thomas vs Sheena Brandenburg
Danger Zone 49: Cinco De Mayhem, Allen County War Memorial Coliseum, Ft. Wayne, Indiana, United States
Sandy Thomas / Americana R1
Strawweight (115lbs), 3x3. Sandy Thomas defeats Sheena Brandenburg via Americana at 2:39 of round 1.
—————————————————————
May 6
Saturday
Boxing
Nana Chakvashvili vs Ani Kituashvili
Kandelaki Sports Hall, Tbilisi, Georgia
Nana Chakvashvili / UD
Featherweight, 4x2. Nana Chakvashvili defeats Ani Kituashvili via Unanimous Decision.
—————————————————————
Boxing
Monika Arkania vs Zhana Jgakava
Kandelaki Sports Hall, Tbilisi, Georgia
Monika Arkania / UD
Featherweight, 4x2. Monika Arkania defeats Zhana Jgakava via Unanimous Decision.
—————————————————————
Boxing
Tina Rupprecht vs Luisana Bolivar
Hydro-Tech Eisarena, Königsbrunn, Bayern, Germany
Tina Rupprecht / MD
Minimumweight, 10x2. Tina Rupprecht defeats Luisana Bolivar via Majority Decision.
—————————————————————
Boxing
Alexandra Lakatos vs Alexandra Lazar
Community Hall, Kistarcsa, Hungary
Alexandra Lakatos / UD
Super Flyweight, 8x2. Alexandra Lakatos defeats Alexandra Lazar via Unanimous Decision.
—————————————————————
Boxing
Karina Kopinska vs Beata Salgo
Community Hall, Kistarcsa, Hungary
Karina Kopinska / PTS
Lightweight, 4x2. Karina Kopinska defeats Beata Salgo via Points.
—————————————————————
Boxing
Lucy Wildheart vs Kotryna Geleznikata
Hala MOSiR, ul. Kolbego 11, os. Baranki, Elk, Poland
Lucy Wildheart / TKO R2
Super Lightweight, 4x2. Lucy Wildheart defeats Kotryna Geleznikata via TKO at 0:01 of round 2.
—————————————————————
Boxing
Leiryn Flores vs Yusbely Torrealba
Gimnasio Mocho Navas, Petare, Venezuela
Leiryn Flores / UD
Light Flyweight, 6x2. Leiryn Flores defeats Yusbely Torrealba via Unanimous Decision.
—————————————————————
Boxing
Marlen Esparza vs Samantha Salazar
T-Mobile Arena, Las Vegas, Nevada, United States
Marlen Esparza / UD
Flyweight, 4x3. Marlen Esparza defeats Samantha Salazar via Unanimous Decision.
—————————————————————
Boxing
Danila Ramos vs Morgana de Cassia Oliveira
Ginasio Rebouças, Santos, Sao Paulo, Brazil
Danila Ramos / UD
Featherweight, 4x2. Danila Ramos defeats Morgana de Cassia Oliveira via Unanimous Decision.
—————————————————————
Boxing
Rose Volante vs Yamila Belen Abellaneda
Ginasio Rebouças, Santos, Sao Paulo, Brazil
Rose Volante† / UD
Lightweight, 10x2. Rose Volante defeats Yamila Belen Abellaneda via Unanimous Decision to win the WBC Latino female lightweight title.
—————————————————————
Boxing
Makarena Gallastegui vs Maria Elizabeth Sanchez
Club Atlético Pueblo Nuevo, Olavarria, Buenos Aires, Argentina
Makarena Gallastegui / UD
Super Bantamweight, 6x2. Makarena Gallastegui defeats Maria Elizabeth Sanchez via Unanimous Decision.
—————————————————————
Boxing
Oleksandra Sidorenko vs Mirjana Vujic
Hala MOSiR, ul. Kolbego 11, os. Baranki, Elk, Poland
Oleksandra Sidorenko / TKO R1
Super Lightweight, 8x2. Oleksandra Sidorenko defeats Mirjana Vujic via TKO at 1:08 of round 1.
—————————————————————
Boxing
Eva Wahlstrom vs Mayra Alejandra Gomez
Gatorade Center, Turku, Finland
Eva Wahlstrom† / UD
Super Featherweight, 10x2. Eva Wahlstrom defeats Mayra Alejandra Gomez via Unanimous Decision to win the WBC World female super featherweight title.
—————————————————————
Boxing
Vanessa Bradford vs TBA
Edmonton, Alberta, Canada
Super Featherweight.
—————————————————————
Boxing (Amateur)
Claudia Parrales vs Jennyfer Cruz
IV Copa Alexis Arguello: Carazo, Dolores, Carazo
Claudia Parrales / UD
(112lbs). Claudia Parrales defeats Jennyfer Cruz via Unanimous Decision.
—————————————————————
MMA
Tayane Garcia vs Carolyne Melônio
NEC 33, Ginásio da Praça, Laranjal do Jari, Amapa, Brazil
Tayane Garcia / RNC R2
3x5. Tayane Garcia defeats Carolyne Melônio via Rear-Naked Choke at 1:29 of round 2.
—————————————————————
MMA
Minna Grusander vs Tiia Kohtamäki
FNF 14, Kupittaan Urheiluhalli, Turku, Finland
Minna Grusander / TKO R3
(110lbs), 3x5. Minna Grusander defeats Tiia Kohtamäki via TKO in round 3.
—————————————————————
MMA
KOTC: Groundbreaking, Soboba Casino, San Jacinto, California, United States
Andy Nguyen† / UD
Atomweight (105lbs), 5x5. Andy Nguyen defeats Bi Nguyen via Unanimous Decision to win the KOTC Atomweight Championship title.
—————————————————————
MMA
Warrior FC vs. Valor Fights, The Corbin Arena, Corbin, Kentucky, United States
Gina Begley / Armbar R1
Flyweight (125lbs), 3x5. Gina Begley defeats Taylor Turner via Armbar at 3:45 of round 1.
—————————————————————
MMA
Kerry Hughes vs Anissa Haddaoui
British Challenge MMA 19, Colchester Charter Hall, Colchester, Essex, England
Bout Cancelled
Bantamweight (135lbs), 3x5. Anissa Haddaoui withdraws.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Taneisha Tennant vs Elysha Giatras
NYFE 14: Pressure Creates Diamonds, Club Amazura, Jamaica, New York, United States
Featherweight (145lbs), 3x3.
—————————————————————
MMA (Amateur)
NYFE 14: Pressure Creates Diamonds, Club Amazura, Jamaica, New York, United States
Lisa Blaine / KO R1
Flyweight (125lbs), 3x3. Lisa Blaine defeats Lauren Braccia via KO at 0:07 of round 1.
—————————————————————
MMA (Amateur)
KC Fighting Alliance 23, Truman Memorial Building, Independence, Missouri, United States
Amanda Byers / SD
Strawweight (115lbs), 3x3. Amanda Byers defeats Elle Wagman via Split Decision.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Carmen Milagros vs Linda Mihalec
Warrior FC vs. Valor Fights, The Corbin Arena, Corbin, Kentucky, United States
Linda Mihalec / SD
Atomweight (105lbs), 3x3. Linda Mihalec defeats Carmen Milagros via Split Decision.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Gladiator CF 29: High Voltage, Brazil
Talita Santos / UD
(134lbs), 3x3. Talita Santos defeats Bruna Borges via Unanimous Decision.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Camila Rivarola vs Anna Astvik
IRFA 12, Berns Salonger, Stockholm, Sweden
Camila Rivarola / UD
(117lbs), 3x3. Camila Rivarola defeats Anna Astvik via Unanimous Decision.
—————————————————————
MMA (Amateur)
IRFA 12, Berns Salonger, Stockholm, Sweden
Bea Malecki / TKO R2
Lightweight (155lbs), 3x3. Bea Malecki defeats Helin Paara via TKO in round 2.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Eliska D’Agostino vs Dianna Karavas
KOTC, Seneca Allegany Resort & Casino, Salamanca, New York, United States
Dianna Karavas / TKO R1
Featherweight (145lbs), 3x3. Dianna Karavas defeats Eliska D’Agostino via TKO at 0:57 of round 1.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Izzie Robinson vs Helen Peralta
True Revelation MMA 32, Bridge View Center, Ottumwa, Iowa, United States
Bantamweight (135lbs), 3x3.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Integra FC 7, Eventum Wittlich, Wittlich, Germany
(128lbs), 2x3. Tournament Championship title.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Johanna Ropertz vs Samira El Khawad
Integra FC 7, Eventum Wittlich, Wittlich, Germany
(128lbs), 2x3. Tournament Championship title.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Joanna Majsak vs Eivor Hovde Hoff
British Challenge MMA 19: Cage Warrior Academy, Colchester Charter Hall, Colchester, Essex, England
Eivor Hovde Hoff / UD
Strawweight (115lbs), 3x3. Eivor Hovde Hoff defeats Joanna Majsak via Unanimous Decision.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Malin Hermansson vs Linda Høistad Birkely
British Challenge MMA 19: Cage Warrior Academy, Colchester Charter Hall, Colchester, Essex, England
Malin Hermansson / UD
Flyweight (125lbs), 3x3. Malin Hermansson defeats Linda Høistad Birkely via Unanimous Decision.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Cory McKenna vs Anette Österberg
British Challenge MMA 19: Cage Warrior Academy, Colchester Charter Hall, Colchester, Essex, England
Cory McKenna† / UD
Flyweight (125lbs), 3x3. Cory McKenna defeats Anette Österberg via Unanimous Decision to win the BCMMA Flyweight Championship title.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Joanne Doyle vs Patrycja Chodorowska
British Challenge MMA 19: Cage Warrior Academy, Colchester Charter Hall, Colchester, Essex, England
Joanne Doyle / RNC R1
Featherweight (145lbs), 3x3. Joanne Doyle defeats Patrycja Chodorowska via Rear-Naked Choke at 2:10 of round 1.
—————————————————————
May 7
Sunday
Boxing
Mielparque Hall, Osaka, Osaka, Japan
Yuki Kira / UD
Minimumweight, 4x2. Yuki Kira defeats Yuri Kobayashi via Unanimous Decision.
—————————————————————
Boxing
Kaori Nagai vs Shizuka Nakamura
Mielparque Hall, Osaka, Osaka, Japan
Kaori Nagai / TKO R2
4x2. Kaori Nagai defeats Shizuka Nakamura via TKO at 1:30 of round 2.
—————————————————————
Boxing
Hei Tao Zhang vs Dipika Tiwari
Shan Xi Normal University Stadium, Xi An, China
Hei Tao Zhang / TKO R4
Flyweight, 10x2. Hei Tao Zhang defeats Dipika Tiwari via TKO at 0:32 of round 4.
—————————————————————
MMA
Lilian Pereira vs Edlaine Godoy
The Start Combat 5, Cenário Hall, Serra, Espirito Santo, Brazil
(121lbs), 3x5.
—————————————————————
May 10
Wednesday
MMA
Alaska FC 132: Lopez vs. Faavale, Sullivan Arena, Anchorage, Alaska, United States
Wendy Rodriguez / TKO R2
Strawweight (115lbs), 3x5. Wendy Rodriguez defeats Jade Shell via TKO (Punches) at 2:49 of round 2.
—————————————————————
Muay Thai
Haru Tajima vs Manazou Kobayashi
Road To KNOCK OUT.1, Shibuya O-East, Shibuya, Tokyo, Japan
Draw
(106lbs). Haru Tajima and Manazou Kobayashi fought to a Draw (Split).
—————————————————————
May 11
Thursday
Boxing
Mohegan Sun Casino, Uncasville, Connecticut, United States
Kali Reis / MD
Super Welterweight, 6x2. Kali Reis defeats Ashleigh Curry via Majority Decision.
—————————————————————
MMA
SEI ZA 2nd Battle: SEI ZA vs Karate Zendokai, Korakuen Hall, Tokyo, Japan
Rajina Bista / KO/TKO R1
Rajina Bista defeats Yoshie Ito via KO/TKO at 2:16 of round 1. Custom rules, bout does not count towards MMA record.
—————————————————————
MMA
SEI ZA 2nd Battle: SEI ZA vs Karate Zendokai, Korakuen Hall, Tokyo, Japan
Miyuu Tsunoda / Decision
Miyuu Tsunoda defeats Rajina Bista via Decision. Custom rules, bout does not count towards MMA record.
—————————————————————
MMA
Miyuu Tsunoda vs Radha Manandhar
SEI ZA 2nd Battle: SEI ZA vs Karate Zendokai, Korakuen Hall, Tokyo, Japan
Miyuu Tsunoda / Decision
Miyuu Tsunoda defeats Radha Manandhar via Decision. Custom rules, bout does not count towards MMA record.
—————————————————————
MMA
Tabatha Ricci vs Miyuu Tsunoda
SEI ZA 2nd Battle: SEI ZA vs Karate Zendokai, Korakuen Hall, Tokyo, Japan
Tabatha Ricci / Armbar R1
Tabatha Ricci defeats Miyuu Tsunoda via Armbar at 1:58 of round 1. Custom rules, bout does not count towards MMA record.
—————————————————————
MMA
Tabatha Ricci vs Yuina Nishiwaki
SEI ZA 2nd Battle: SEI ZA vs Karate Zendokai, Korakuen Hall, Tokyo, Japan
Tabatha Ricci / Decision
Tabatha Ricci defeats Yuina Nishiwaki via Decision. Custom rules, bout does not count towards MMA record.
—————————————————————
MMA
Julija Stoliarenko vs Megumi Yabushita
SEI ZA 2nd Battle: SEI ZA vs Karate Zendokai, Korakuen Hall, Tokyo, Japan
Julija Stoliarenko / Armbar R2
Julija Stoliarenko defeats Megumi Yabushita via Armbar at 0:23 of round 2. Custom rules, bout does not count towards MMA record.
—————————————————————
May 12
Friday
Boxing
Lucy Wildheart vs Vanesa Caballero
Guildhall, Southampton, Hampshire, United Kingdom
Lightweight, 4x2.
—————————————————————
Boxing
Lauren Johnson vs TBA
Holiday Inn, Birmingham, West Midlands, United Kingdom
Welterweight.
—————————————————————
Boxing
Stephanie Ducastel vs Maria Soledad Capriolo
Gymnase des Malteries, Schiltigheim, Bas-Rhin, France
Stephanie Ducastel† / UD
Super Featherweight, 10x2. Stephanie Ducastel defeats Maria Soledad Capriolo via Unanimous Decision to win the World Boxing Federation female super featherweight title.
—————————————————————
Boxing
Ericka Rousseau vs Angelique Duchemin
Espace Cordouan, Royan, Charente-Maritime, France
Angelique Duchemin† / UD
Featherweight, 10x2. Angelique Duchemin defeats Ericka Rousseau via Unanimous Decision to win the vacant World Boxing Federation female featherweight title.
—————————————————————
MMA
Francia Bonilla vs Stephanie Irurzo
Valhalla Fighting Championship: Valhalla FC, Deportivo José María Morelos y Pavon, Ciudad de México
Strawweight (115lbs), 3x5.
—————————————————————
MMA
Jennifer Leigh Norris vs Kerri Kenneson
CES 44: Bessette vs Spoon, Twin River Casino, Lincoln, Rhode Island, United States
Kerri Kenneson / UD
(138lbs), 3x5. Kerri Kenneson defeats Jennifer Leigh Norris via Unanimous Decision.
—————————————————————
MMA
Prestige FC 8, Casman Centre, Fort McMurray, Alberta, Canada
Kate Collins / TKO R1
Featherweight (145lbs), 3x5. Kate Collins defeats Gina Daniels via TKO in round 1.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Kiara Ramos vs Keolahiwahiwa Pham
Epic Fighting 34, Four Points Sheraton, San Diego, California, United States
Kiara Ramos / UD
Bantamweight (135lbs), 3x2. Kiara Ramos defeats Keolahiwahiwa Pham via Unanimous Decision.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Toodie Marshall vs Juliana Miller
Epic Fighting 34, Four Points Sheraton, San Diego, California, United States
Juliana Miller / SUB. R1
(120lbs), 3x2. Juliana Miller defeats Toodie Marshall via Submission at 0:44 of round 1.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Beckie Ainscough vs Cory McKenna
Tankō Fighting Championships 4, Victoria Warehouse, Manchester, England
Flyweight (125lbs), 3x3.
—————————————————————
May 13
Saturday
Boxing
Gabriela Sanchez Saavedra vs Maricruz Rodriguez Gonzalez
Salon Serdan, Puebla, Puebla, Mexico
Gabriela Sanchez Saavedra / UD
Super Flyweight, 4x2. Gabriela Sanchez Saavedra defeats Maricruz Rodriguez Gonzalez via Unanimous Decision.
—————————————————————
Boxing
Daniela Barbara Rivero vs Yisele Yolanda Sosa
Escuela de Boxeo Santos Zacarías, Rafael Calzada, Buenos Aires, Argentina
Daniela Barbara Rivero / UD
Super Flyweight, 4x2. Daniela Barbara Rivero defeats Yisele Yolanda Sosa via Unanimous Decision.
—————————————————————
Boxing
Ainara Mota vs Katherine Quintana
Salle Georges Kany, Libourne, Gironde, France
Ainara Mota / PTS
Featherweight, 6x2. Ainara Mota defeats Katherine Quintana via Points.
—————————————————————
Boxing
Gentlemen Fight Club Boxing House, Budapest, Hungary
Eniko Tiringer / PTS
Bantamweight, 4x2. Eniko Tiringer defeats Nora Kiss via Points.
—————————————————————
Boxing
Cristina Mora vs Jessica Rangel
Foro Aga de Palcco, Zapopan, Jalisco, Mexico
Draw
4x2. Cristina Mora and Jessica Rangel fought to a Draw (Split).
—————————————————————
Boxing
Celia Roman vs Cinthia Cardona
Foro Aga de Palcco, Zapopan, Jalisco, Mexico
Celia Roman / UD
Super Flyweight, 4x2. Celia Roman defeats Cinthia Cardona via Unanimous Decision.
—————————————————————
Boxing
Ebony Jones vs Lucretia Meacham
Frank Cochran Center, Meridian, Mississippi, United States
Ebony Jones / UD
Lightweight, 4x2. Ebony Jones defeats Lucretia Meacham via Unanimous Decision.
—————————————————————
Boxing
Frank Cochran Center, Meridian, Mississippi, United States
Jazmin Ortega / KO R1
Super Bantamweight, 4x2. Jazmin Ortega defeats Mistery Neal via KO at 0:49 of round 1.
—————————————————————
Boxing
Ikram Kerwat vs Althea Saunders
Grundy Arena, Bristol, Pennsylvania, United States
Lightweight, 6x2.
—————————————————————
Boxing
Kallia Kourouni vs Grecia Nova
Ufgauhalle, Karlsruhe, Baden-Württemberg, Germany
Kallia Kourouni†† / UD
Super Featherweight, 10x2. Kallia Kourouni defeats Grecia Nova via Unanimous Decision to win the Women’s International Boxing Federation World super featherweight title and vacant Global Boxing Union Female World super featherweight title
—————————————————————
Boxing
Segolene Lefebvre vs Sara Marjanovic
Salle des Sports d’Anchin, Pecquencourt, Nord, France
Segolene Lefebvre / UD
Super Bantamweight, 6x2. Segolene Lefebvre defeats Sara Marjanovic via Unanimous Decision.
—————————————————————
Boxing
Daniela Asenjo vs Virginia Noemi Carcamo
Gimnasio Club Las Animas, Valdivia, Chile
Super Flyweight, 4x2.
—————————————————————
Boxing
Sheena Kaine vs Guadalupe Ortiz
Howard Johnson Hotel, Edmonton, Alberta, Canada
Sheena Kaine / UD
Lightweight, 5x2. Sheena Kaine defeats Guadalupe Ortiz via Unanimous Decision.
—————————————————————
Boxing
Nicola Adams vs Maryan Salazar
First Direct Arena, Leeds, Yorkshire, United Kingdom
Nicola Adams / TKO R3
Super Flyweight, 4x3. Nicola Adams defeats Maryan Salazar via TKO at 0:35 of round 3.
—————————————————————
Boxing
Coliseo Samuel Rodriguez, Aguas Buenas, Puerto Rico
Cindy Serrano† / UD
Featherweight, 10x2. Cindy Serrano defeats Paola Torres via Unanimous Decision to win the WBO World female featherweight title.
—————————————————————
Boxing
Ewa Brodnicka vs Irma Balijagic Adler
Czestochowa, Poland
Ewa Brodnicka† / UD
Super Featherweight, 10x2. Ewa Brodnicka defeats Irma Balijagic Adler via Unanimous Decision to win the interim WBO World female super featherweight title.
—————————————————————
Boxing
Zulina Munoz vs Guadalupe Martinez Guzman
Arena Oasis, Cancun, Quintana Roo, Mexico
Guadalupe Martinez Guzman† / UD
Super Flyweight, 10x2. Guadalupe Martinez Guzman defeats Zulina Munoz via Unanimous Decision to win the WBC World female super flyweight title.
—————————————————————
Boxing
Jessica Arreguin vs Maria Elena Villalobos
Gimnasio Municipal “Guty González Baz”, Agua Prieta, Sonora, Mexico
Super Bantamweight, 10x2.
—————————————————————
Boxing
Jessica Chavez vs Ana Arrazola
Foro Aga de Palcco, Zapopan, Jalisco, Mexico
Jessica Chavez† / UD
Flyweight, 10x2. Jessica Chavez defeats Ana Arrazola via Unanimous Decision to win the WBC World female flyweight title.
—————————————————————
Boxing
Eda Essaoudi vs Nikolina Vokic
Dorsten, Nordrhein-Westfalen, Germany
Featherweight, 4x2.
—————————————————————
Boxing
Ayumi Goto vs Sumanthar Baenkham
Hong Kong Convention and Exhibition Center, Hong Kong S.A.R., China
Ayumi Goto / TKO R4
Super Bantamweight, 6x2. Ayumi Goto defeats Sumanthar Baenkham via TKO at 1:25 of round 4.
—————————————————————
Boxing
Isis Mascarena vs Ruth Pasternostti
Gimnasio Municipal Doñihue, La Granja, Chile
Isis Mascarena / MD
Flyweight, 6x3. Isis Mascarena defeats Ruth Pasternostti via Majority Decision.
—————————————————————
Boxing
Djemilla Gontaruk vs Lela Terashvili
Rebecq, Brabant Wallon, Belgium
Super Featherweight, 6x2.
—————————————————————
MMA
One Pride Season 3, Britama Arena Mahaka Square, Kelapa Gading, Jakarta Utara, Indonesia
Linda Darrow† / UD
Strawweight (115lbs). Linda Darrow defeats Inandya Citra via Unanimous Decision to win the Vacant Strawweight Championship title.
—————————————————————
MMA
Maringa Fight Combat
Bruna Brasil / UD
Strawweight (115lbs). Bruna Brasil defeats Aline Pires via Unanimous Decision
—————————————————————
MMA
Hannah Cifers vs Gillian Robertson
Next Level Fight Club 7, North Carolina State Fairgrounds, Raleigh, North Carolina, United States
Gillian Robertson / RNC R2
Strawweight (115lbs), 3x5. Gillian Robertson defeats Hannah Cifers via Rear-Naked Choke at 4:12 of round 2.
—————————————————————
MMA
Thatiane Araujo vs Jessica Kelly
MMA Combat 1, MMA Combat Training Center, Belo Horizonte, Minas Gerais, Brazil
Jessica Kelly / UD
Strawweight (115lbs), 3x5. Jessica Kelly defeats Thatiane Araujo via Unanimous Decision.
—————————————————————
MMA
Roberta Zocco vs Manuela Marconetto
The Golden Cage, Ciack Theatre, Milan, Italy
Roberta Zocco / MD
Strawweight (115lbs), 3x5. Roberta Zocco defeats Manuela Marconetto via Majority Decision.
—————————————————————
MMA
The Golden Cage, Ciack Theatre, Milan, Italy
Chiara Penco / Armbar R1
(106lbs), 3x5. Chiara Penco defeats Judith Levi via Armbar at 1:28 of round 1.
—————————————————————
MMA
Jessica Aguilar vs Cortney Casey
UFC 211: Miocic vs. Dos Santos 2, American Airlines Center, Dallas, Texas, United States
Cortney Casey / UD
Strawweight (115lbs), 3x5. Cortney Casey defeats Jessica Aguilar via Unanimous Decision.
—————————————————————
MMA
Joanna Jędrzejczyk vs Jéssica Andrade
UFC 211: Miocic vs. Dos Santos 2, American Airlines Center, Dallas, Texas, United States
Joanna Jędrzejczyk† / UD
Strawweight (115lbs), 5x5. Joanna Jędrzejczyk defeats Jéssica Andrade via Unanimous Decision and successfully defended her UFC Strawweight Championship title.
—————————————————————
MMA
Kelsey Adkins vs Jessica Philippus
EFC 5, Kansas Star Arena, Mulvane, Kansas, United States
Strawweight (115lbs), 3x5.
—————————————————————
MMA
Isabelle Pare vs Karina Vasilenko
Octogone: 1st Edition, Palais des sports de Marseille, Marseille, France
(126lbs), 3x5.
—————————————————————
MMA
Chara Dimitroula vs Maria Vittoria Colonna
GFC 8, Palataki, Thessaloniki, Greece
Chara Dimitroula / TKO R2
Strawweight (115lbs), 3x5. Chara Dimitroula defeats Maria Vittoria Colonna via TKO (Corner Stoppage) at 2:55 of round 2.
—————————————————————
MMA
Christina Kamenitsa vs Renáta Cseh-Lantos
GFC 8, Palataki, Thessaloniki, Greece
Draw
Flyweight (125lbs), 3x5. Christina Kamenitsa and Renáta Cseh-Lantos fought to a Draw (Unanimous).
—————————————————————
MMA (Amateur)
Estefani Salomão vs Gizele Maia
MMA Combat 1, MMA Combat Training Center, Belo Horizonte, Minas Gerais, Brazil
Estefani Salomão / MD
(134lbs), 3x3. Estefani Salomão defeats Gizele Maia via Majority Decision.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Becky Strickland vs Stacy Davies
Fight Club Nottingham: Jeremy vs Russel, Harvey Hadden Sports Complex, Nottingham, England
Becky Strickland / Arm-Triangle R1
Flyweight (125lbs), 3x3. Becky Strickland defeats Stacy Davies via Arm-Triangle at 1:13 of round 1.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Devaney Clayton vs Macy Breaux
WFC 72, Belle Of Baton Roughe The Atrium, Baton Rouge, Louisiana, United States
Strawweight (115lbs), 3x3.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Kelsey Hildal vs Khadija Mulla
Hardrock MMA 89: Pender vs Fritz, Turfway Park, Florence, Kentucky, United States
Kelsey Hildal / Armbar R1
Strawweight (115lbs), 3x3. Kelsey Hildal defeats Khadija Mulla via Armbar at 1:26 of round 1.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Ariel Duncan vs Jennifer Hicks
Warrior Nation Fight Seres 45: War On Lake Erie Shore 2, Eric City Fairgrounds, Sandusky, Ohio, United States
Jennifer Hicks / UD
Flyweight (125lbs), 3x3. Jennifer Hicks defeats Ariel Duncan via Unanimous Decision.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Art Of Combat Sports Championships 14, Elmira, New York, United States
(140lbs), 3x3.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Amanda Schramp vs Carrie Zeigler
Can-Am MMA Championships: Border Wars 3, Watertown, New York, United States
Amanda Schramp / Choke R1
(160lbs), 3x3. Amanda Schramp defeats Carrie Zeigler via Guillotine Choke at 0:32 of round 1.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Paulina Giemza vs Samanta Domin
Szarża MMA 3: III Memoriał Adolfa Kantora, Hala Widowiskowo-Sportowa, Cieszyn, Poland
Paulina Giemza / TKO R3
(126lbs), 3x3. Paulina Giemza defeats Samanta Domin via TKO (Punches) in round 3.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Phoenix Fight Night, O2 Academy, Bournemouth, England
(148lbs), 3x3.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Rampage MMA Fighting Championship, Sabah Top Team, Millenium plaza, Kota Kinabalu, Sabah, Malaysia
Jessy Alex / TKO R1
(121lbs), 3x3. Jessy Alex defeats Hazlina via TKO in round 1.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Rampage MMA Fighting Championship, Sabah Top Team, Millenium plaza, Kota Kinabalu, Sabah, Malaysia
Gloria Hoong / UD
Strawweight (115lbs), 3x3. Gloria Hoong defeats Edilah via Unanimous Decision.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Michelle Daley vs Magaly Sanchez
South Valley Slam: Beach Brawl, The Beach at Sand Hollow, Hurrican, Utah, United States
Magaly Sanchez / UD
Atomweight (105lbs), 3x3. Magaly Sanchez defeats Michelle Daley via Unanimous Decision.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Kristin Janese vs Elizabeth Lewis
KOTC: Heavy Hands, The Meadows Casino, Washington, Pennsylvania, United States
Elizabeth Lewis / UD
Featherweight (145lbs), 3x3. Elizabeth Lewis defeats Kristin Janese via Unanimous Decision.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Krystal Andrews vs Angie Hoaglin
Pyramid Fights 2, White County Fairgrounds, Searcy, Arkansas, United States
Strawweight (115lbs), 3x3.
—————————————————————
May 14
Sunday
Boxing
Kagoshima Arena, Kagoshima, Kagoshima, Japan
Miyo Yoshida / UD
Bantamweight, 8x2. Miyo Yoshida defeats Kim Actub via Unanimous Decision.
—————————————————————
Boxing
Lenka Kardova vs Claudia Ferenczi
Retro Music Hall, Prague, Czech Republic
Lenka Kardova / UD
Bantamweight, 4x2. Lenka Kardova defeats Claudia Ferenczi via Unanimous Decision.
—————————————————————
Boxing
KBS Hall, Kyoto, Kyoto, Japan
Su Yun Hong† / SD
Light Flyweight, 10x2. Su Yun Hong defeats Tamao Ozawa via Split Decision to win the vacant WBO World female light flyweight title.
—————————————————————
Kickboxing
Jorgelina Bascur vs Leslie Soto
Battle Cage 3, Arena Maipu, Mendoza, Argentina
Jorgelina Bascur / UD
Flyweight (125lbs). Jorgelina Bascur defeats Leslie Soto via Unanimous Decision.
—————————————————————
MMA
Battle Cage 3, Arena Maipu, Mendoza, Argentina
Romina Lufi / SUB. R1
Strawweight (115lbs), 3x5. Romina Lufi defeats Daisi Jara via Submission in round 1.
—————————————————————
May 18
Thursday
Boxing
Paramount Theater, Brooklyn, New York, United States
Heather Hardy† / UD
Featherweight, 8x2. Heather Hardy defeats Edina Kiss via Unanimous Decision to win the WBC International female featherweight title.
—————————————————————
Boxing
Maiva Hamadouche vs Anahi Esther Sanchez
Cirque d’Hiver, Paris, Paris, France
Maiva Hamadouche† / TKO R4
Super Featherweight, 10x2. Maiva Hamadouche defeats Anahi Esther Sanchez via TKO in round 4 to win the IBF World female super featherweight title.
—————————————————————
May 19
Friday
Boxing
Violeta Gonzalez vs Jasmina Nad
Frontón Bizkaia, Bilbao, País Vasco, Spain
Violeta Gonzalez / PTS
Bantamweight, 6x2. Violeta Gonzalez defeats Jasmina Nad via Points.
—————————————————————
Boxing
Korakuen Hall, Tokyo, Japan
Nanae Suzuki / UD
Light Flyweight, 4x2. Nanae Suzuki defeats Chisa Naito via Unanimous Decision.
—————————————————————
Boxing
Nanako Suzuki vs Konomi Kodama
Korakuen Hall, Tokyo, Japan
Nanako Suzuki / UD
Light Flyweight, 4x2. Nanako Suzuki defeats Konomi Kodama via Unanimous Decision.
—————————————————————
Boxing
Haruko Kaneko vs Mont Blanc Miki
Korakuen Hall, Tokyo, Japan
Mont Blanc Miki / TKO R3
Minimumweight, 4x2. Mont Blanc Miki defeats Haruko Kaneko via TKO at 1:53 of round 3.
—————————————————————
Boxing
Korakuen Hall, Tokyo, Japan
Asuka Umemura / TKO R4
Super Flyweight, 4x2. Asuka Umemura defeats Saori Ozeki via TKO at 0:30 of round 4.
—————————————————————
Boxing
Chisa Tanaka vs Aira Midorikawa
Korakuen Hall, Tokyo, Japan
Aira Midorikawa / UD
Super Bantamweight, 4x2. Aira Midorikawa defeats Chisa Tanaka via Unanimous Decision.
—————————————————————
Boxing
Korakuen Hall, Tokyo, Japan
Fuka Komura / UD
Minimumweight, 4x2. Fuka Komura defeats Mikiko Muto via Unanimous Decision.
—————————————————————
Boxing
Chaoz Minowa vs Sornsawan Khunmarn
Korakuen Hall, Tokyo, Japan
Chaoz Minowa / TKO R2
Light Flyweight, 8x2. Chaoz Minowa defeats Sornsawan Khunmarn via TKO at 1:45 of round 2.
—————————————————————
Boxing
Korakuen Hall, Tokyo, Japan
Kayoko Ebata† / UD
Minimumweight, 10x2. Kayoko Ebata defeats Erika Hanawa via Unanimous Decision to win the vacant WBO World female minimumweight title.
—————————————————————
Boxing
Ana Romina Guichapani vs Vanesa del Valle Calderon
Complejo Municipal Gas del Estado, Pico Truncado, Santa Cruz, Argentina
Ana Romina Guichapani / TKO R1
Featherweight, 6x2. Ana Romina Guichapani defeats Vanesa del Valle Calderon via TKO at 2:00 of round 1.
—————————————————————
Boxing
Jennifer Rasjido vs Lorena Moreyra
Hindú Basquetbol Club, Catamarca, Catamarca, Argentina
Jennifer Rasjido / TD R3
Super Bantamweight, 6x2. Jennifer Rasjido defeats Lorena Moreyra via Technical Decision at 0:12 of round 3.
—————————————————————
Boxing
Rosalinda Rodriguez vs TBA
Charlotte, North Carolina, United States
Bantamweight.
—————————————————————
Boxing
Sylvia Scharper vs Khwunchit Khunya
The Melbourne Pavilion, Flemington, Victoria, Australia
Super Bantamweight, 4x2.
—————————————————————
MMA
Linsey Williams vs Carmella James
LFA 12: Krantz vs. Neumann, Mystic Lake Casino Hotel, Prior Lake, Minnesota, United States
Linsey Williams / UD
Strawweight (115lbs), 3x5. Linsey Williams defeats Carmella James via Unanimous Decision.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Bonnie Stoehr vs Kaylee Martin
LFA 12: Krantz vs. Neumann, Mystic Lake Casino Hotel, Prior Lake, Minnesota, United States
Bonnie Stoehr / KO/TKO R1
(140lbs), 3x3. Bonnie Stoehr defeats Kaylee Martin via KO/TKO at 1:32 of round 1.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Mercedes White vs Donna Wonders
Brutaal Genesis Fight Night: Back In The Barn 8, Boone County Fairgrounds, Boone, Iowa, United States
Strawweight (115lbs), 3x3.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Bonnie Stoehr vs Kaylee Martin
LFA 12: Krantz vs. Neumann, Mystic Lake Casino Hotel, Prior Lake, Minnesota, United States
(140lbs), 3x3.
—————————————————————
MMA (Amateur)
OFC 121, Divots Convention Center, Norfolk, Nebraska, United States
(120lbs), 3x3.
—————————————————————
May 20
Saturday
Boxing
Tamar Israeli vs Lashanda Tabron
Convention Center, Raleigh, North Carolina, United States
Tamar Israeli / TKO R3
Super Featherweight, 4x2. Tamar Israeli defeats Lashanda Tabron via TKO at 0:39 of round 3.
—————————————————————
Boxing
Chan Mi Lim vs Shin Young Park
Wonju Gymnasium, Wonju, South Korea
Shin Young Park / MD
Flyweight, 4x2. Shin Young Park defeats Chan Mi Lim via Majority Decision.
—————————————————————
Boxing
Wonju Gymnasium, Wonju, South Korea
Bo Mi Re Shin / MD
Featherweight, 4x2. Bo Mi Re Shin defeats Ji A Jang via Majority Decision.
—————————————————————
Boxing
Nancy Franco vs Maria Guadalupe Parra
Gimnasio Usos Múltiples UdeG, Guadalajara, Jalisco, Mexico
Nancy Franco / TKO R5
Light Flyweight, 8x2. Nancy Franco defeats Maria Guadalupe Parra via TKO at 1:19 of round 5.
—————————————————————
Boxing
Victoria Torres Canul vs Fredee Gonzalez
Gimnasio Usos Múltiples UdeG, Guadalajara, Jalisco, Mexico
Victoria Torres Canul / PTS
Bantamweight, 6x2. Victoria Torres Canul defeats Fredee Gonzalez via Points.
—————————————————————
Boxing
Noemi Bosques vs Ayanna Vasquez
Convention Center, Tampa, Florida, United States
Draw
Featherweight, 4x2. Noemi Bosques and Ayanna Vasquez fought to a Draw (Majority).
—————————————————————
Boxing
Aleksandra Vujovic vs Valentina Stankovic
Hotel Bali Colosseum, Belgrade, Serbia
Draw
Super Lightweight, 4x2. Aleksandra Vujovic and Valentina Stankovic fought to a Draw (Points).
—————————————————————
Boxing
Hotel Veneto, Panama City, Panama
Eva Guzman / UD
Light Flyweight, 6x2. Eva Guzman defeats Esmailen Colina via Unanimous Decision.
—————————————————————
Boxing
Marta Branas vs Carlota Santos
Hotel Veneto, Panama City, Panama
Flyweight, 8x2.
—————————————————————
Boxing
Rebecca Jennings vs Baby Nansen
Te Rauparaha Arena, Porirua, New Zealand
Draw
Super Featherweight, 10x2. Rebecca Jennings and Baby Nansen fought to a Draw (Split) to win the New Zealand Professional Boxing Association (NZPBA) super featherweight title.
—————————————————————
Boxing
Alessia D’Addario vs Silvia Bortot
Pala Elettra, Pescara, Abruzzo, Italy
—————————————————————
Boxing
Bauer Sport-Center, Hatzenbuehl, Rheinland-Pfalz, Germany
6x2.
—————————————————————
Boxing
Wendy Gervois vs Wendy Vincent
Salle du grand sud, Lille, Nord, France
Wendy Gervois / MD
Featherweight, 6x2. Wendy Gervois defeats Wendy Vincent via Majority Decision.
—————————————————————
Boxing
Licia Boudersa vs Bojana Libiszewska
Salle du grand sud, Lille, Nord, France
Licia Boudersa / UD
Super Featherweight, 6x2. Licia Boudersa defeats Bojana Libiszewska via Unanimous Decision.
—————————————————————
Boxing
Lucia De Los Angeles Ruiz vs Maria Mirtha Escoto
Centro de Veteranos de Guerra Héroes de Malvinas, Florencio Varela, Buenos Aires, Argentina
Lucia De Los Angeles Ruiz / UD
Light Flyweight, 4x3. Lucia De Los Angeles Ruiz defeats Maria Mirtha Escoto via Unanimous Decision.
—————————————————————
Boxing
Andrea Soledad Sanchez vs Virginia Noemi Carcamo
Club Atlético Alvear, Villa Angela, Chaco, Argentina
Andrea Soledad Sanchez† / KO R4
Light Flyweight, 10x2. Andrea Soledad Sanchez defeats Virginia Noemi Carcamo via KO at 1:20 of round 1 to win the vacant Argentina (FAB) female light flyweight title.
—————————————————————
Boxing
Sydney LeBlanc vs TBA
Little Rock, Arkansas, United States
Middleweight, 4x3.
—————————————————————
Boxing
Lucretia Meacham vs TBA
Little Rock, Arkansas, United States
Lightweight, 4x3.
—————————————————————
Boxing
Hannah Rankin vs Ester Konecna
Skylark Hotel, Southend, Essex, United Kingdom
Hannah Rankin / PTS
Super Welterweight, 6x2. Hannah Rankin defeats Ester Konecna via Points.
—————————————————————
Boxing
Nina Bradley vs Monika Antonik
Cedric Ford Pavilion, Newark Showground, Newark, Nottinghamshire, United Kingdom
Nina Bradley / PTS
Welterweight, 4x2. Nina Bradley defeats Monika Antonik via Points.
—————————————————————
Grappling
DEEP JEWELS 16, Shinjuku FACE, Tokyo, Japan
Draw
Mika Nagano and Kanna Asakura fought to a Draw (Decision).
—————————————————————
Grappling
DEEP JEWELS 16, Shinjuku FACE, Tokyo, Japan
Draw
Mina Kurobe and Emi Tomimatsu fought to a Draw (Decision).
—————————————————————
MMA
Karina Vasilenko vs Anastasia Motyashova
Golden Team Tournament, Arena Mytischi, Mytischi, Russia
(130lbs), 3x5.
—————————————————————
MMA
Shaianna Rincón vs Brooksie Bayard
Invicta FC 23: Porto vs. Niedzwiedz, Scottish Rite Temple, Kansas City, Missouri, United States
Shaianna Rincón / UD
Bantamweight (135lbs), 3x5. Shaianna Rincón defeats Brooksie Bayard via Unanimous Decision.
—————————————————————
MMA
Invicta FC 23: Porto vs. Niedzwiedz, Scottish Rite Temple, Kansas City, Missouri, United States
Ediane Gomes / SD
Featherweight (145lbs), 3x5. Ediane Gomes defeats Pam Sorenson via Split Decision.
—————————————————————
MMA
Tiffany Van Soest vs Christine Ferea
Invicta FC 23: Porto vs. Niedzwiedz, Scottish Rite Temple, Kansas City, Missouri, United States
Tiffany Van Soest / UD
Strawweight (115lbs), 3x5. Tiffany Van Soest defeats Christine Ferea via Unanimous Decision.
—————————————————————
MMA
Invicta FC 23: Porto vs. Niedzwiedz, Scottish Rite Temple, Kansas City, Missouri, United States
Andrea Lee / SD
Flyweight (125lbs), 3x5. Andrea Lee defeats Liz Tracy via Split Decision.
—————————————————————
MMA
Elizabeth Phillips vs Kelly Faszholz
Invicta FC 23: Porto vs. Niedzwiedz, Scottish Rite Temple, Kansas City, Missouri, United States
Kelly Faszholz / UD
Bantamweight (135lbs), 3x5. Kelly Faszholz defeats Elizabeth Phillips via Unanimous Decision.
—————————————————————
MMA
Herica Tiburcio vs Tessa Simpson
Invicta FC 23: Porto vs. Niedzwiedz, Scottish Rite Temple, Kansas City, Missouri, United States
Herica Tiburcio / SD
Atomweight (105lbs), 3x5. Herica Tiburcio defeats Tessa Simpson via Split Decision.
—————————————————————
MMA
Roxanne Modafferi vs Sarah D’Alelio
Invicta FC 23: Porto vs. Niedzwiedz, Scottish Rite Temple, Kansas City, Missouri, United States
Roxanne Modafferi / TKO R3
Flyweight (125lbs), 3x5. Roxanne Modafferi defeats Sarah D’Alelio via TKO (Elbows) at 1:37 of round 3.
—————————————————————
MMA
Vanessa Porto vs Agnieszka Niedźwiedź
Invicta FC 23: Porto vs. Niedzwiedz, Scottish Rite Temple, Kansas City, Missouri, United States
Agnieszka Niedźwiedź / UD
Flyweight (125lbs), 3x5. Agnieszka Niedźwiedź defeats Vanessa Porto via Unanimous Decision.
—————————————————————
MMA
Helen Kolesnyk vs Iony Razafiarison
Superior FC 17, Arena Kreis Düren, Düren, Germany
Atomweight (139lbs), 3x5.
—————————————————————
MMA
DEEP JEWELS 16, Shinjuku FACE, Tokyo, Japan
Reina Miura / TKO R1
3x5. Reina Miura defeats Kristin Handel via TKO (Punches) at 4:24 of round 1.
—————————————————————
MMA
Madoka Ishibashi vs Mizuki Furuse
DEEP JEWELS 16, Shinjuku FACE, Tokyo, Japan
Mizuki Furuse / KO R1
Atomweight (105lbs), 2x5. Mizuki Furuse defeats Madoka Ishibashi via KO (Left Head Kick) at 1:59 of round 1.
—————————————————————
MMA
Yuko Kiryu vs Natsuki Shimomakise
DEEP JEWELS 16, Shinjuku FACE, Tokyo, Japan
Yuko Kiryu / Armbar R1
Atomweight (105lbs), 2x5. Yuko Kiryu defeats Natsuki Shimomakise via Armbar at 2:34 of round 1.
—————————————————————
MMA
DEEP JEWELS 16, Shinjuku FACE, Tokyo, Japan
Pan Hui / UD
Atomweight (105lbs), 2x5. Pan Hui defeats Kyu Kitano via Unanimous Decision.
—————————————————————
MMA
DEEP JEWELS 16, Shinjuku FACE, Tokyo, Japan
Satomi Takano / TKO R2
(106lbs), 3x5. Satomi Takano defeats Tomo Maesawa via TKO (Referee Stoppage) at 4:42 of round 2.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Lexi Terramana vs Alison Grayson
Midtown Throwdown 11, Lane County Events Center, Eugene, Oregon, United States
Draw
Lightweight (155lbs), 3x3. Lexi Terramana and Alison Grayson fought to a Draw (Majority).
—————————————————————
MMA (Amateur)
Erin Powell vs Jennifer Moreale
Bayfront Brawl 3, Bayfront Convention Center, Erie, Pennsylvania, United States
Kayla Hracho / DQ R2
Lightweight (155lbs), 3x2. Erin Powell defeats Jennifer Moreale via Disqualification at 0:32 of round 2.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Arena Fighting Championships, All Sports Arena, New Port Richey, Florida, United States
Kayla Hracho / UD
Strawweight (115lbs), 3x3. Kayla Hracho defeats Tara O’Byrne via Unanimous Decision.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Debbie Syvong vs Brianna Jimenez
Central Coast Throwdown: Unfinished Business 2, The Fox Theater, Salinas, California, United States
(160lbs), 3x2.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Knockout MMA: Jimenez vs. Perez, Metroflex Gym, Long Beach, California, United States
Bantamweight (135lbs), 3x2.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Melissa Field vs Kaleigh Burrage
KOTC: Future Legends 36, Silver Legacy, Reno, Nevada, United States
Kaleigh Burrage / TKO R1
Flyweight (125lbs), 3x3. Kaleigh Burrage defeats Melissa Field via TKO (Punches) at 2:48 of round 1.
—————————————————————
MMA (Amateur)
April Martinich vs Auttumn Norton
KOTC: Future Legends 36, Silver Legacy, Reno, Nevada, United States
Auttumn Norton / KO/TKO R1
Bantamweight (135lbs), 3x3. Auttumn Norton defeats April Martinich via KO/TKO at 0:58 of round 1.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Vanessa Demopoulos vs Andrea Amaro
Tuff-N-Uff: Mayhem in Mesquite 11, CasaBlanca Resort and Casino, Mesquite, Nevada, United States
Vanessa Demopoulos / Armbar R1
Strawweight (115lbs), 3x2. Vanessa Demopoulos defeats Andrea Amaro via Armbar at 0:59 of round 1.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Marisa Chavez vs Elizabeth Bailey
Shamrock FC 289, Ameristar Casino, Kansas City, Missouri, United States
Flyweight (125lbs), 3x3.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Sandra Chheng vs Linda Silsith Bye
CFFC 65, 2300 Arena, Philadelphia, Pennsylvania, United States
Sandra Chheng / UD
Strawweight (115lbs), 3x2. Sandra Chheng defeats Linda Silsith Bye via Unanimous Decision.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Josie Blaber vs Sophie O’Brien
Golden Ticket Fight Promotions: Fight Night 5, Diamond Banqueting Suite, Wolverhampton, England
Sophie O’Brien / KO/TKO R1
(134lbs), 3x3. Sophie O’Brien defeats Josie Blaber via KO/TKO at 1:56 of round 1.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Kelig Pinson vs Karolina Wojcik
FightStar Championship 10, North Bridge Leisure Centre, Halifax, England
Karolina Wojcik / UD
Flyweight (125lbs), 3x3. Karolina Wojcik defeats Kelig Pinson via Unanimous Decision.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Nicole Szepesvary vs Chelsea Retemeyer
XFC 30: Conflict of Interest, Logan Metro Sports Centre, Crestmead, Queensland, Australia
Nicole Szepesvary† / KO/TKO R3
Flyweight (125lbs), 5x3. Nicole Szepesvary defeats Chelsea Retemeyer via KO/TKO (Kick) at 2:18 of round 3 to win the XFC Vacant Flyweight Championship title.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Cara Greenwell vs Jennifer Lee
Walkout FC 6: Night of Champions, Cornerstone Event Center, Kansas, United States
Strawweight (115lbs), 3x3.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Kayla Maffescioni vs Kaitlyn Winter
XFC 30: Conflict of Interest, Logan Metro Sports Centre, Crestmead, Queensland, Australia
Kayla Maffescioni / KO/TKO R2
Flyweight (125lbs), 3x3. Kayla Maffescioni defeats Kaitlyn Winter via KO/TKO in round 2.
—————————————————————
MMA (Amateur)
DEEP JEWELS 16, Shinjuku FACE, Tokyo, Japan
Momo / RNC R1
(95lbs), 2x3. Momo defeats Momoko Yamazaki via Rear-Naked Choke at 2:59 of round 1.
—————————————————————
May 21
Sunday
Boxing
Najafgarh Boxing Academy, New Delhi, India
Kirti / TKO R4
Super Flyweight, 8x2. Kirti defeats Pinki Mondal via TKO at 1:27 of round 4.
—————————————————————
Boxing
Najafgarh Boxing Academy, New Delhi, India
Jyoti Rai / TKO R4
Featherweight, 6x2. Jyoti Rai defeats Manisha Sonkar via TKO at 1:46 of round 4.
—————————————————————
Boxing
Najafgarh Boxing Academy, New Delhi, India
Anika Shyamlal / UD
Flyweight, 6x2. Anika Shyamlal defeats Varsha Rani via Unanimous Decision.
—————————————————————
Boxing
University of the Ryukyus, Nakagami, Okinawa, Japan
Yuko Henzan / TKO R4
Super Bantamweight, 6x2. Yuko Henzan defeats Nadya Nakhoir via TKO at 1:59 of round 4.
—————————————————————
Boxing
Vissia Trovato vs Marisa Johanna Portillo
Palestra Nuova, Ascona, Switzerland
Vissia Trovato† / DQ R8
Featherweight, 10x2. Vissia Trovato defeats Marisa Joana Portillo via Disqualification in round 8 to win the vacant WBA Inter-Continental female featherweight title.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Vicky Fernandez vs Megan Cawley
Xtreme Fighting Nation 15, Double Dee’s Ranch, West Palm Beach, Florida, United States
Vicky Fernandez† / TKO R3
Bantamweight (135lbs), 3x3. Vicky Fernandez defeats Megan Cawley via TKO (Referee Stoppage from Strikes) at 1:43 of round 3 to win the XFN Bantamweight Championship title.
—————————————————————
May 23
Tuesday
Boxing
Alexandra Lakatos vs Veronika Hornyak
Diadal úti ált. iskola, Budapest, Hungary
Alexandra Lakatos / UD
Super Bantamweight, 4x2. Alexandra Lakatos defeats Veronika Hornyak via Unanimous Decision.
—————————————————————
May 25
Thursday
Boxing
ABA Stadium, Auckland, New Zealand
Monica Tai / UD
Welterweight, 4x2. Monica Tai defeats Quinita Hati via Unanimous Decision.
—————————————————————
May 26
Friday
Boxing
Zhezhe Ni vs Kanyarat Yoohanngoh
Bohai Club, Haikou, China
Zhezhe Ni / TKO R4
Super Flyweight, 6x2. Zhezhe Ni defeats Kanyarat Yoohanngoh via TKO in round 4.
—————————————————————
Boxing
Sisi Zhao vs Akerke Nauryzbayeva
Bohai Club, Haikou, China
Akerke Nauryzbayeva / UD
Super Featherweight, 4x2. Akerke Nauryzbayeva defeats Sisi Zhao via Unanimous Decision.
—————————————————————
Boxing
Chantelle Cameron vs Karina Kopinska
Motorpoint Arena, Cardiff, Wales, United Kingdom
Chantelle Cameron / PTS
Super Featherweight, 6x2. Chantelle Cameron defeats Karina Kopinska via Points.
—————————————————————
Boxing
Ashley Brace vs Nevenka Mikulic
Motorpoint Arena, Cardiff, Wales, United Kingdom
Ashley Brace / PTS
Bantamweight, 6x2. Ashley Brace defeats Nevenka Mikulic via Points.
—————————————————————
Boxing
Melissa Miller vs Nathaline Bania
Don Mateman Hall, Eldorado Park, Johannesburg, Gauteng, South Africa
Draw
Bantamweight, 6x2. Melissa Miller and Nathaline Bania fought to a Draw (Points).
—————————————————————
Boxing
Soledad del Valle Frias vs Marta Soledad Juncos
Sociedad Española, San Luis, San Luis, Argentina
Soledad del Valle Frias / UD
Super Featherweight, 6x2. Soledad del Valle Frias defeats Marta Soledad Juncos via Unanimous Decision.
—————————————————————
Boxing
Julieta Andrea Cardozo vs Noelia Isabel Gutierrez
Club Sportivo Barracas, Buenos Aires, Distrito Federal, Argentina
Julieta Andrea Cardozo / UD
Bantamweight, 10x2. Julieta Andrea Cardozo defeats Noelia Isabel Gutierrez via Unanimous Decision.
—————————————————————
Boxing
Katharina Thanderz vs Mirabela Nadina Calugareanu
Pabellon Municipal, Sedavi, Comunidad Valenciana, Spain
Katharina Thanderz / TKO R2
Super Featherweight, 4x2. Katharina Thanderz defeats Mirabela Nadina Calugareanu via TKO in round 2.
—————————————————————
Boxing
Eva Naranjo vs Johanna Rydberg
Pabellon Municipal, Sedavi, Comunidad Valenciana, Spain
Eva Naranjo / UD
Super Flyweight, 6x2. Eva Naranjo defeats Johanna Rydberg via Unanimous Decision.
—————————————————————
Boxing
TSB Stadium, New Plymouth, New Zealand
Tania Reid / UD
Super Featherweight, 4x2. Tania Reid defeats Wendy Talbot via Unanimous Decision.
—————————————————————
Boxing
Korakuen Hall, Tokyo, Japan
Tomomi Takano / TKO R3
Super Bantamweight, 6x2. Tomomi Takano defeats Kai Johnson via TKO at 1:36 of round 3.
—————————————————————
MMA
ONE Championship: Dynasty of Heroes, Singapore Indoor Stadium, Kallang, Singapore
Rika Ishige / RNC R1
Atomweight (105lbs), 3x5. Rika Ishige defeats Nita Dea via Rear-Naked Choke at 2:39 of round 1.
—————————————————————
MMA
Tiffany Teo vs Rebecca Heintzman
ONE Championship: Dynasty of Heroes, Singapore Indoor Stadium, Kallang, Singapore
Tiffany Teo / UD
Strawweight (115lbs), 3x5. Tiffany Teo defeats Rebecca Heintzman via Unanimous Decision.
—————————————————————
MMA
ONE Championship: Dynasty of Heroes, Singapore Indoor Stadium, Kallang, Singapore
Angela Lee† / Choke R2
Strawweight (115lbs), 5x5. Angela Lee defeats Istela Nunes via Anaconda Choke at 2:18 of round 2 to win the One FC Strawweight Championship title.
—————————————————————
MMA (Amateur)
559 Fights: Liu vs. Mora, Visalia Convention Center, Visalia, California, United States
Kiara Ramos / KO/TKO R1
Bantamweight (135lbs), 3x2. Kiara Ramos defeats Marylin Petrov via KO/TKO in round 1.
—————————————————————
MMA (Amateur)
WCFL 18, The Armory, Tampa, Florida, United States
(110lbs), 3x3.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Emilee Prince vs Alexa Saverem
WCFL 18, The Armory, Tampa, Florida, United States
Flyweight (125lbs), 3x3.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Sarah Brewster vs Lauren Bensinger
WCFL 18, The Armory, Tampa, Florida, United States
Featherweight (145lbs), 3x3.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Fernanda Araujo vs Katherine Grasshopper
WCFL 18, The Armory, Tampa, Florida, United States
Featherweight (145lbs), 3x3. vacant WCFL Featherweight Championship title.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Sarah Kleczka vs Chelsea McCoy
WCFL 18, The Armory, Tampa, Florida, United States
Bantamweight (135lbs), 3x3. WCFL Bantamweight Championship title.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Lizanyel Fonseca vs Ritha White
NFC 36: Revolución, Plaza 101, Managua, Nicaragua
Lizanyel Fonseca / TKO R2
(140lbs), 3x3. Lizanyel Fonseca defeats Ritha White via TKO (Punches) at 1:36 of round 2.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Katherine Mendoza vs Romaysa Selva
NFC 36: Revolución, Plaza 101, Managua, Nicaragua
Katherine Mendoza / RNC R1
Strawweight (115lbs), 3x3. Katherine Mendoza defeats Romaysa Selva via Rear-Naked Choke at 1:13 of round 1.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Alexandra Morales Garay vs Audeli Olivas
NFC 36: Revolución, Plaza 101, Managua, Nicaragua
Audeli Olivas / Sub. R3
Flyweight (125lbs), 3x3. Audeli Olivas defeats Alexandra Morales Garay via Submission (Split) at 3:00 of round 3.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Cristhel Ruiz vs Eloisa Jeymi Lopez
NFC 36: Revolución, Plaza 101, Managua, Nicaragua
Cristhel Ruiz / SD
Atomweight (105lbs), 3x3. Cristhel Ruiz defeats Eloisa Jeymi Lopez via Split Decision.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Dayana Rodriguez Gaitan vs Cindy Acuña Ruiz
NFC 36: Revolución, Plaza 101, Managua, Nicaragua
Dayana Rodriguez Gaitan† / UD
Strawweight (115lbs), 5x3. Dayana Rodriguez Gaitan defeats Cindy Acuña Ruiz via Unanimous Decision to win the NFC Vacant Strawweight Championship title.
—————————————————————
May 27
Saturday
Boxing
Monica Henao vs Marlene Aguilar
Centro de Convenciones Amador, Panama City, Panama
Draw
Lightweight, 4x2. Monica Henao and Marlene Aguilar fought to a Draw (Points).
—————————————————————
Boxing
Ani Ovsepyan vs Yuliya Chernoborodova
Korston Club, Moscow, Russia
Lightweight, 4x2.
—————————————————————
Boxing
Firuza Sharipova vs Olga Zabavina
Korston Club, Moscow, Russia
Firuza Sharipova / TKO R3
Super Featherweight, 10x2. Firuza Sharipova defeats Olga Zabavina via TKO at 0:54 of round 3.
—————————————————————
Boxing
Melissa Esquivel vs Beatriz Arambure
Palenque de la Expo, Ciudad Obregon, Sonora, Mexico
Melissa Esquivel / UD
Featherweight, 4x2. Melissa Esquivel defeats Beatriz Arambure via Unanimous Decision.
—————————————————————
Boxing
Sulem Urbina vs Carol Castro Madrid
Palenque de la Expo, Ciudad Obregon, Sonora, Mexico
Flyweight, 4x2.
—————————————————————
Boxing
Jessica Nery Plata vs Delia Lopez
Palenque de la Expo, Ciudad Obregon, Sonora, Mexico
Light Flyweight, 8x2.
—————————————————————
Boxing
Kenia Enriquez vs Maria Salinas
Palenque de la Expo, Ciudad Obregon, Sonora, Mexico
Kenia Enriquez† / TKO R3
Light Flyweight, 10x2. Kenia Enriquez defeats Maria Salinas via TKO at 1:57 of round 3 to win the interim WBC World female light flyweight title.
—————————————————————
Boxing
Joanna Koelln vs Carina Foelsch
Acar Eventcenter, Hildesheim, Niedersachsen, Germany
Lightweight, 4x2.
—————————————————————
Boxing
Acar Eventcenter, Hildesheim, Niedersachsen, Germany
Super Featherweight, 4x2.
—————————————————————
Boxing
Oshin Derieuw vs Marion Montanari
salle Marcel Dufour, Louvroil, Nord, France
Oshin Derieuw† / UD
Super Lightweight, 10x2. Oshin Derieuw defeats Marion Montanari via Unanimous Decision to win the vacant World Boxing Federation International female super lightweight title.
—————————————————————
Boxing
Hanna Gabriels vs Natasha Spence
BN Arena, Hatillo, San Jose, Costa Rica
Hanna Gabriels†† / UD
Super Welterweight, 10x2. Hanna Gabriels defeats Natasha Spence via Unanimous Decision to win the WBA World female super welterweight title, WBO World female super welterweight title.
—————————————————————
Boxing
National Stadium, Dublin, Ireland
Flyweight, 6x2.
—————————————————————
Boxing
Annie Mazerolle vs Claire Hafner
Aitken Centre, Fredericton, New Brunswick, Canada
Claire Hafner / MD
Heavyweight, 4x2. Claire Hafner defeats Annie Mazerolle via Majority Decision.
—————————————————————
MMA
Natalia Silva vs Ingritt Silva
Patão Combat 2, CEM - Centro Educacional de Manhuaçu, Manhuacu, Minas Gerais, Brazil
(126lbs), 3x5. PC Flyweight Championship title.
—————————————————————
MMA
Anastasia Nikolakakos vs Coralie Dixon
BTC 1: Genesis, Metro Toronto Convention Centre, Toronto, Ontario, Canada
Anastasia Nikolakakos / KO/TKO R2
Strawweight (115lbs), 3x5. Anastasia Nikolakakos defeats Coralie Dixon via KO/TKO at 4:05 of round 2.
—————————————————————
MMA
Sprawl & Brawl MMA 5, Erlwein Capitol Ostrapark, Dresden, Germany
(132lbs), 3x5.
—————————————————————
MMA
Katharina Lehner vs Gemma Pike
Sprawl & Brawl MMA 5, Erlwein Capitol Ostrapark, Dresden, Germany
(146lbs), 3x5. Sprawl & Brawl FC Vacant Featherweight Championship title.
—————————————————————
MMA
Valērija Sotčenko vs Kristina Matilevich
FREON: A-One Show, Salaspils sporta nams, Salaspils, Latvia
Flyweight (125lbs), 3x5.
—————————————————————
MMA
Suvi Salmimies vs Evelina Puidaite
NFC Fight Night 2, Gatorade Center, Turku, Finland
Suvi Salmimies / TKO R1
Bantamweight (135lbs), 3x5. Suvi Salmimies defeats Evelina Puidaite via TKO in round 1.
—————————————————————
MMA
Ariane Lipski vs Diana Belbiţă
KSW 39: Colosseum, Stadion PGE Narodowy, Warsaw, Poland
Ariane Lipski† / Armbar R1
Flyweight (125lbs), 3x5. Ariane Lipski defeats Diana Belbiţă via Armbar at 4:52 of round 1 to win the KSW Vacant Flyweight Championship title.
—————————————————————
MMA (Amateur)
LaSandra Franklin vs Maggie Ryan
ShoFIGHT: Summer Smash 2017, Clarion Hotel & Event Center, Branson, Missouri, United States
Bantamweight (135lbs), 3x3.
—————————————————————
MMA (Amateur)
ShoFIGHT: Summer Smash 2017, Clarion Hotel & Event Center, Branson, Missouri, United States
Strawweight (115lbs), 3x3.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Maya Stewart vs Septien Johnson
Premier MMA Championship, Radisson Hotel Cincinnati Riverfront, Covington, Kentucky, United States
Maya Stewart / Armbar R1
Featherweight (145lbs), 3x3. Maya Stewart defeats Septien Johnson via Armbar at 1:32 of round 1.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Premier MMA Championship, Radisson Hotel Cincinnati Riverfront, Covington, Kentucky, United States
Khadija Mulla / RNC R2
Strawweight (115lbs), 3x3. Khadija Mulla defeats Yoko Kowaas via Rear-Naked Choke at 1:07 of round 2.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Eternal MMA 25, Western Australia, Australia
Kim Piper / MD
Strawweight (115lbs), 3x3. Kim Piper defeats Brooke Kenrick via Majority Decision.
—————————————————————
May 28
Sunday
MMA
Pancrase 287, Differ Ariake, Tokyo, Japan
No Contest
Strawweight (115lbs), 3x3. This fight was deemed a No Contest because of a scarfhold armlock.
—————————————————————
MMA
Syuri Kondo vs Kinberly Novaes
Pancrase 287, Differ Ariake, Tokyo, Japan
Syuri Kondo† / UD
Strawweight (115lbs), 5x5. Syuri Kondo defeats Kinberly Novaes via Unanimous Decision to win the Pancrase Vacant Strawweight Championship title.
—————————————————————
May Female Fight Fixtures and Results 2017
If you would like to see Awakening grow and become sustainable. You can help by considering to become a Patron. See the link below. If you are unable to, or simply don't want to, don't worry you can still help us grow by Liking and sharing our content!