Fixtures & Results
March
Female Fight Fixtures and Results
The most comprehensive list of female fights scheduled for March 2017 in the world.
274 fights / 27 countries
Including Boxing, MMA, Muay Thai and Submission Grappling. Updated daily, we’re sure there are more happening around world with the explosion of WMMA, and we will eagerly add them as we come across them! Feel free to contact us if you have info on any other fights, or if you feel we have made an error.
Mar 3
Friday
Boxing
Adriana Leal vs Guadalupe Bernal Bojorquez
Gimnasio de Mexicali, Mexicali, Baja California, Mexico
Adriana Leal / TKO R1
Lightweight, 4x2. Adriana Leal defeats Guadalupe Bernal Bojorquez via TKO at 0:54 of round 1.
—————————————————————
Boxing
Anahi Esther Sanchez vs Verena Crespo
Club Comunicaciones, Pergamino, Buenos Aires, Argentina
Anahi Esther Sanchez / TKO R1
Super Featherweight, 6x2. Anahi Esther Sanchez defeats Verena Crespo via TKO in round 1.
—————————————————————
Boxing
Melissa Esquivel vs Beatriz Arambure
Salon Forum, Los Mochis, Sinaloa, Mexico
Melissa Esquivel / KO R1
Featherweight, 4x2. Melissa Esquivel defeats Beatriz Arambure via KO at 2:00 of round 1.
—————————————————————
Boxing
Jessica Arreguin vs Yamileth Mercado
Gimnasio Municipal, Nuevo Casas Grandes, Chihuahua, Mexico
Jessica Arreguin† / UD
Super Bantamweight, 10x2. Jessica Arreguin defeats Yamileth Mercado via Unanimous Decision to win the vacant WBC FECOMBOX super bantamweight title.
—————————————————————
Boxing
Susie Ramadan vs Rungnapa Keawkrachang
The Melbourne Pavilion, Flemington, Victoria, Australia
Susie Ramadan / TKO R3
Super Flyweight, 6x2. Susie Ramadan defeats Rungnapa Keawkrachang via TKO at 1:15 of round 3.
—————————————————————
MMA
Bellator 174: Coenen vs. Budd, WinStar World Casino, Thackerville, Oklahoma, United States
Emily Ducote / RNC R1
Flyweight (125lbs), 3x5. Emily Ducote defeats Katy Collins via Rear-Naked Choke at 4:53 of round 1.
—————————————————————
MMA
Alexis Dufresne vs Gabrielle Holloway
Bellator 174: Coenen vs. Budd, WinStar World Casino, Thackerville, Oklahoma, United States
Gabrielle Holloway / TKO R2
Featherweight (145lbs), 3x5. Gabrielle Holloway defeats Alexis Dufresne via TKO (Punches) at 2:53 of round 2.
—————————————————————
MMA
Bellator 174: Coenen vs. Budd, WinStar World Casino, Thackerville, Oklahoma, United States
Julia Budd† / TKO R4
Featherweight (145lbs), 5x5. Julia Budd defeats Marloes Coenen via TKO (Punches) at 2:42 of round 4 to win the BFC Vacant Featherweight Championship title.
—————————————————————
MMA
Sarah Patterson vs Tamikka Brents
Gateway Fighting Series 8: Destiny, Heart of St. Charles Convention Center, St. Charles, Missouri, United States
Sarah Patterson† / RNC R1
Lightweight (155lbs), 5x5. Sarah Patterson defeats Tamikka Brents via Rear-Naked Choke at 1:35 of round 1 to win the GFS Lightweight Championship title.
—————————————————————
MMA
Janice Meyer vs Brenda Gonzales
KOTC: Violent Confrontation, Black Bear Casino Resort, Carlton, Minnesota, United States
Bantamweight (135lbs), 3x5.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Alish Smith vs Alex Wellington
Diamondback FC 2, Adelaide Oval, Adelaide, South Australia, Australia
Alish Smith / RNC R1
Flyweight (125lbs), 3x3. Alish Smith defeats Alex Wellington via Rear-Naked Choke in round 1.
—————————————————————
MMA (Amateur)
KOTC Canada 72, Energy Centre Fieldhouse, Cold Lake, Alberta, Canada
Emily Stanton / TKO R1
(140lbs), 3x3. Emily Stanton defeats Gina Daniels via TKO (Punch) at 0:52 of round 1.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Brittney Cloudy vs Savannah Shahan
Gateway Fighting Series 8: Destiny, Heart of St. Charles Convention Center, St. Charles, Missouri, United States
Brittney Cloudy† / KO R2
Bantamweight (135lbs), 3x3. Brittney Cloudy defeats Savannah Shahan via KO (Punch) at 1:07 of round 2 to win the GFS Bantamweight Championship title.
—————————————————————
Muay Thai
Antonina Shevchenko vs Magali Foroni
Lion Fight Promotions 35, Mashantucket, Connecticut, United States
Bout Cancelled
Co-Main Event. Lion Fight Lightweight World title defense for Shevchenko. Magali Foroni replaces an injured Aleide Lawant. Bout cancelled due to Foroni not being medically cleared in time.
—————————————————————
Muay Thai
Lion Fight Promotions 35, Mashantucket, Connecticut, United States
Andra Aho / TKO R3
Main Card. Andra Aho replaces an injured Ruth Ashdown. Andra Aho defeats Jeri Sitzes via TKO (Referee Stoppage) at 2:35 of round 3.
—————————————————————
Mar 4
Saturday
Boxing
Paulette Valenzuela vs Angelica Monserrat Vazquez
Club Latino, Queretaro, Queretaro, Mexico
Paulette Valenzuela / MD
Super Flyweight, 6x2. Paulette Valenzuela defeats Angelica Monserrat Vazquez via Majority Decision.
—————————————————————
Boxing
Brittany Ordonez vs Kathryn Talley
Last Chance Ministries, San Antonio, Texas, United States
Brittany Ordonez / TKO R1
Super Bantamweight, 4x2. Brittany Ordonez defeats Kathryn Talley via TKO at 0:59 of round 1.
—————————————————————
Boxing
Cristal Garcia vs Maria Hernandez
Polideportivo, Villa Altagracia, Dominican Republic
Cristal Garcia / TKO R2
4x2. Cristal Garcia defeats Maria Hernandez via TKO at 1:03 of round 2.
—————————————————————
Boxing
Marisol Corona vs Marcela Varela
Arena Jalisco, Guadalajara, Jalisco, Mexico
Marisol Corona / UD
Super Featherweight, 6x2. Marisol Corona defeats Marcela Varela via Unanimous Decision.
—————————————————————
Boxing
Silvia Torres vs Brenda Fernandez
Plaza de Toros Restaurante Arroyo, Tlalpan, Distrito Federal, Mexico
Silvia Torres / UD
Light Flyweight, 6x2. Silvia Torres defeats Brenda Fernandez via Unanimous Decision.
—————————————————————
Boxing
Valeria Perez vs Deisy Yanely Ceja Hernandez
Plaza de Toros Restaurante Arroyo, Tlalpan, Distrito Federal, Mexico
Valeria Perez / UD
4x2. Valeria Perez defeats Deisy Yanely Ceja Hernandez via Unanimous Decision.
—————————————————————
Boxing
Britain Hart vs Alycia Baumgartner
Hollywood Casino, Columbus, Ohio, United States
Alycia Baumgardner / TKO R1
Super Featherweight, 4x2. Alycia Baumgardner defeats Britain Hart via TKO in round 1.
—————————————————————
Boxing
Lauren Johnson vs Monika Antonik
Town Hall, Walsall, West Midlands, United Kingdom
Lauren Johnson / PTS
Welterweight, 4x2. Lauren Johnson defeats Monika Antonik via Points.
—————————————————————
Boxing
Claudia Ferenczi vs TBA
Sportova hala MSO, Šturovo, Slovakia
Flyweight, 8x2.
—————————————————————
Boxing
Firuza Sharipova vs Yuliya Chernoborodova
Arena Balashikha, Balashikha, Russia
Super Featherweight, 4x2.
—————————————————————
Boxing
Yazmin Rivas vs Nazly Maldonado
Plaza de Toros Restaurante Arroyo, Tlalpan, Distrito Federal, Mexico
Yazmin Rivas / UD
Featherweight, 10x2. Yazmin Rivas defeats Nazly Maldonado via Unanimous Decision.
—————————————————————
Boxing
Anne Sophie Da Costa vs Oksana Romanova
Salle René-Tys, Reims, Marne, France
Anne Sophie Da Costa / PTS
Flyweight, 6x2. Anne Sophie Da Costa defeats Oksana Romanova via Points.
—————————————————————
Boxing
Alejandra Soledad Zamora vs Flavia Gimena Quintero
Club Social y Cultural El Cruce, Malvinas Argentinas, Buenos Aires, Argentina
Alejandra Soledad Zamora / UD
Super Featherweight, 4x2. Alejandra Soledad Zamora defeats Flavia Gimena Quintero via Unanimous Decision.
—————————————————————
Boxing
Barclays Center, Brooklyn, New York, United States
Heather Hardy† / UD
Featherweight, 8x2. Heather Hardy defeats Edina Kiss via Unanimous Decision to win the WBC International female featherweight title.
—————————————————————
Boxing
Katie Taylor vs Monica Gentili
O2 Arena (Millenium Dome), Greenwich, London, United Kingdom
Katie Taylor / TKO R5
Lightweight, 6x2. Katie Taylor defeats Monica Gentili via TKO at 1:31 of round 5.
—————————————————————
Boxing
Naoko Shibata vs Alondra Garcia
Guadalajara, Jalisco, Mexico
Alondra Garcia† / UD
Light Flyweight, 10x2. Alondra Garcia defeats Naoko Shibata via Unanimous Decision to win the IBF World female light flyweight title.
—————————————————————
Boxing
Argensporthalle, Wangen im Allgaeu, Baden-Württemberg, Germany
Nina Meinke† / TKO R1
Super Featherweight, 10x2. Nina Meinke defeats Hasna Tukic via TKO in round 1 to win the WBC Youth female super featherweight title.
—————————————————————
Kickboxing
Agnieszka Tomczak vs Dominika Skonieczna
Octagon No Mercy Runda 2, Ostrów Wielkopolski, Poland
Agnieszka Tomczak / UD
(126lbs). Agnieszka Tomczak defeats Dominika Skonieczna via Unanimous Decision.
—————————————————————
MMA
Parana Heroes Fight, Club Ciclista, Santiago del Estero, Argentina
Xiomara Piriz / SUB. R1
3x5. Xiomara Piriz defeats Laura Rivero via Submission at 3:21 of round 1.
—————————————————————
MMA
Cynthia Calvillo vs Amanda Cooper
UFC 209: Woodley vs. Thompson 2, T-Mobile Arena, Las Vegas, Nevada, United States
Cynthia Calvillo / RNC R1
Strawweight (115lbs), 3x5. Cynthia Calvillo defeats Amanda Cooper via Rear-Naked Choke at 3:19 of round 1.
—————————————————————
MMA
Glory of Heroes: Kickboxing/MMA Experience, Ginásio do Ibirapuera, Sao Paulo, Sao Paulo, Brazil
Aline Sattelmayer / TKO R2
(126lbs), 3x5. Aline Sattelmayer defeats Bo Meng via TKO (Kicks and Punches) at 1:36 of round 2.
—————————————————————
MMA
Ariane Cristina vs Feier Huang
Glory of Heroes: Kickboxing/MMA Experience, Ginásio do Ibirapuera, Sao Paulo, Sao Paulo, Brazil
Ariane Cristina / TKO R2
Strawweight (115lbs), 3x5. Ariane Cristina defeats Feier Huang via TKO (Punches) at 4:45 of round 2.
—————————————————————
MMA
Gladiator Fighting Arena 6, TBC, Nîmes, France
Maguy Berchel / SUB. R2
(123lbs), 3x5. Maguy Berchel defeats Ainara Mota via Submission in round 2.
—————————————————————
MMA
Isi Zechmeister vs Nicole Stoll
Austrian FC 5, Hallmann Dome, Vienna, Austria
Nicole Stoll / SD
Strawweight (115lbs), 3x5. Nicole Stoll defeats Isi Zechmeister via Split Decision.
—————————————————————
MMA
Warrior FC: Knuckle Up or Shut Up, Knott County SportsPlex, Leburn, Kentucky, United States
Featherweight (145lbs), 3x5.
—————————————————————
MMA
Catherine Costigan vs Wendy McKenna
Cage Warriors 81, 3 Arena, Dublin, Ireland
Catherine Costigan / SD
Atomweight (105lbs), 3x5. Catherine Costigan defeats Wendy McKenna via Split Decision.
—————————————————————
MMA
Azahara Sanchez vs Karine Gevorgyan
Mix Fight Events, Valencia Municipal Sports Foundation Pavilion, Valencia, Spain
Karine Gevorgyan / TKO
(132lbs), 3x5. Karine Gevorgyan defeats Azahara Sanchez via TKO (Injury).
—————————————————————
MMA (Amateur)
Georgianna Powers vs Kaylee Miller
Midwest Fight League: Backwoods Brawl 5, American Legion, Bethany, Missouri, United States
Georgianna Powers / SD
(265lbs), 3x3. Georgianna Powers defeats Kaylee Miller via Split Decision.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Midwest Fight League: Backwoods Brawl 5, American Legion, Bethany, Missouri, United States
Nikki Powers† / SUB. R1
Featherweight (145lbs), 3x3. Nikki Powers defeats Tiffany Wood via Submission (Strikes) at 1:20 of round 1 to win the MFL Featherweight Championship title.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Maddy Cerron vs Christine Frazier
Dead Serious 24, IPlay, Freehold, New Jersey, United States
Christine Frazier / UD
(130lbs), 3x3. Christine Frazier defeats Maddy Cerron via Unanimous Decision.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Jessica Ruiz vs Elizabeth Welch
Dead Serious 24, IPlay, Freehold, New Jersey, United States
Strawweight (115lbs), 3x3.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Brooke Kenrick vs Janelle Tupec
Carnage in the Cage 8, Mackay Entertainment Centre, Mackay, Queensland, Australia
Brooke Kenrick / UD
Atomweight (105lbs), 3x3. Brooke Kenrick defeats Janelle Tupec via Unanimous Decision
—————————————————————
MMA (Amateur)
UK Fighting Championships 3, Preston Guild Hall Arena, Preston, England
Megan Morris / UD
Flyweight (125lbs), 3x3. Megan Morris defeats Beth Cherry via Unanimous Decision.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Danni Neilan vs Karolina Wojcik
UK Fighting Championships 3, Preston Guild Hall Arena, Preston, England
Karolina Wojcik / UD
(121lbs), 3x3. Karolina Wojcik defeats Danni Neilan via Unanimous Decision.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Amy Murray vs Gabrielle Donate
Rise of a Warrior 19, Fenn Center, Fort Pierce, Florida, United States
Gabrielle Donate / UD
(120lbs), 3x3. Gabrielle Donate defeats Amy Murray via Unanimous Decision.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Katherine Grasshopper vs Sarah Brewster
Rise of a Warrior 19, Fenn Center, Fort Pierce, Florida, United States
Bantamweight (135lbs), 3x3.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Jordan Nickelatti vs Helen Peralta
Mecca 9: Live MMA at Canterbury Park, Canterbury Park Expo Center, Shakopee, Minnesota, United States
Helen Peralta / TKO R1
Flyweight (125lbs), 3x3. Helen Peralta defeats Jordan Nickelatti via TKO (Punches) at 1:52 of round 1.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Hayley Morrison vs Morgan Graham
Urban Fight Night 10, Whitlam Leisure Centre, Liverpool, NSW, Australia
Morgan Graham / TKO R1
Strawweight (115lbs), 3x3. Morgan Graham defeats Hayley Morrison via TKO at 2:59 of round 1.
—————————————————————
Muay Thai
Maggie Tucker vs Pimalanlek Sor Nakin
Challenger 19: Formidable, Calgary, Alberta, Canada
5x2, 106 lbs
—————————————————————
Muay Thai
Corefit UK Fight Night 6, Birmingham, England, United Kingdom
ISKA British title, 50kg
—————————————————————
Muay Thai
Natasha Hingley vs Chantelle Tippett
Corefit UK Fight Night 6, Birmingham, England, United Kingdom
54kg, C-Class
—————————————————————
Muay Thai
Chloe Fletcher vs Danni Kirwan
Corefit UK Fight Night 6, Birmingham, England, United Kingdom
56kg, C-Class
—————————————————————
Muay Thai
Kayla Crowther vs Christie Price
Corefit UK Fight Night 6, Birmingham, England, United Kingdom
60kg, C-Class
—————————————————————
Muay Thai
Louise Kenna vs Alicja Kolodziejek
Corefit UK Fight Night 6, Birmingham, England, United Kingdom
56kg, C-Class
—————————————————————
Mar 5
Sunday
MMA (Amateur)
MFC Fightzone 90, Durban, South Africa
Mariska Joubert / SUB. R1
Flyweight (125lbs), 3x3. Mariska Joubert defeats Ndu Nyende via Submission at 0:57 of round 1.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Elizabeth Manning vs Nqobile Hadebe
MFC Fightzone 90, Durban, South Africa
Elizabeth Manning / SD
Featherweight (145lbs), 3x3. Elizabeth Manning defeats Nqobile Hadebe via Split Decision.
—————————————————————
Mar 10
Friday
Boxing
Metro City, Northbridge, Western Australia, Australia
Draw
Lightweight, 4x2. Alice Becklake and Kylie Hutt fought to a Draw (Majority).
—————————————————————
Boxing
Segolene Lefebvre vs Simone Da Silva Duarte
Salle Gayant, Douai, Nord, France
Segolene Lefebvre† / TKO R9
Super Bantamweight, 10x2. Segolene Lefebvre defeats Simone Da Silva Duarte via TKO in round 9 to win the vacant World Boxing Federation female super bantamweight title.
—————————————————————
Boxing
Victoria Torres vs Sandra Hernandez
Gimnasio Usos Múltiples UdeG, Guadalajara, Jalisco, Mexico
Bantamweight, 6x2.
—————————————————————
Boxing
Kenia Enriquez vs Guadalupe Martinez
Grand Hotel, Tijuana, Baja California, Mexico
Kenia Enriquez / UD
Super Flyweight, 8x2. Kenia Enriquez defeats Guadalupe Martinez via Unanimous Decision.
—————————————————————
Boxing
Brenda Flores vs Jessica Rangel
Grand Hotel, Tijuana, Baja California, Mexico
Brenda Flores / UD
Flyweight, 6x2. Brenda Flores defeats Jessica Rangel via Unanimous Decision.
—————————————————————
Boxing
ABA Stadium, Auckland, New Zealand
Sarah Long / UD
Heavyweight, 4x2. Sarah Long defeats Geovana Peres via Unanimous Decision.
—————————————————————
Boxing
Jasmina Merdic vs Sanja Ristic
Sports Hall, Krusevac, Serbia
Jasmina Merdic / TKO R6
Super Middleweight, 6x2. Jasmina Merdic defeats Sanja Ristic via TKO in round 6.
—————————————————————
Boxing
Aleksandra Vujovic vs Ksenija Medic
Sports Hall, Krusevac, Serbia
Aleksandra Vujovic / UD
Super Lightweight, 4x2. Aleksandra Vujovic defeats Ksenija Medic via Unanimous Decision.
—————————————————————
Boxing
Denver A.C., Denver, Colorado, United States
Brittany Cruz / SD
Super Bantamweight, 4x2. Brittany Cruz defeats Alma Garcia via Split Decision.
—————————————————————
Boxing
Claressa Shields vs Szilvia Szabados
MGM Grand Detroit, Detroit, Michigan, United States
Claressa Shields† / TKO R4
Middleweight, 6x2. Claressa Shields defeats Szilvia Szabados via TKO at 1:30 of round 4 to win the vacant NABF female middleweight title.
—————————————————————
Boxing
Alrie Meleisea Felix vs Nailini Helu
ABA Stadium, Auckland, New Zealand
Alrie Meleisea Felix / SD
Heavyweight, 6x2. Alrie Meleisea Felix defeats Nailini Helu via Split Decision.
—————————————————————
MMA
Bruna Felício vs Naiara Pereira
Titans FC 1, Oliveira’s Place, Goiania, Goias, Brazil
3x5.
—————————————————————
MMA
Mackenzie Dern vs Katherine Roy
LFA 6: Junior vs. Rodriguez, Cowboys Dancehall, San Antonio, Texas, United States
Mackenzie Dern / UD
(120lbs), 3x5. Mackenzie Dern defeats Katherine Roy via Unanimous Decision.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Alondra Romero vs Olivia Fisher
Tuff-N-Uff: Downtown Showdown, Downtown Las Vegas Events Center, Las Vegas, Nevada, United States
Alondra Romero / KO/TKO
Flyweight (125lbs), 3x2. Alondra Romero defeats Olivia Fisher via KO/TKO at 1:59 of round 1.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Brandi Hancock vs Natalie Salcedo
NMEF: Annihilation 60, Colorado Springs City Auditorium, Colorado Springs, Colorado, United States
Natalie Salcedo / UD
Atomweight (105lbs), 3x3. Natalie Salcedo defeats Brandi Hancock via Unanimous Decision.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Kickdown 127, Stampede, Aurora, Colorado, United States
Jessica Scotella / TKO R3
Atomweight (105lbs), 3x3. Jessica Scotella defeats Nga Ho via TKO (Punches) at 1:18 of round 3.
—————————————————————
Mar 11
Saturday
Boxing
Jacqueline Coutino vs Claudia Romero
Salon de Fiestas mi Cabaña, Suchiapa, Chiapas, Mexico
Jacqueline Coutino / UD
Light Flyweight, 6x2. Jacqueline Coutino defeats Claudia Romero via Unanimous Decision.
—————————————————————
Boxing
Joana Pastrana vs Judit Hachbold
Gimnasio Metropolitano, Madrid, Comunidad de Madrid, Spain
Joana Pastrana / UD
Minimumweight, 6x2. Joana Pastrana defeats Judit Hachbold via Unanimous Decision.
—————————————————————
Boxing
Ambar Fajardo vs Georgina Acosta
Centro Recreacional Yesterday, Turmero, Venezuela
Ambar Fajardo / MD
Featherweight, 4x2. Ambar Fajardo defeats Georgina Acosta via Majority Decision.
—————————————————————
Boxing
Eda Essaoudi vs Kristina Jeftenic
Oberhausen, Nordrhein-Westfalen, Germany
Featherweight, 4x2.
—————————————————————
Boxing
Sport Hall Energia, Narva, Estonia
Elena Gradinar / UD
Featherweight, 8x2. Elena Gradinar defeats Jasmina Nad via Unanimous Decision.
—————————————————————
Boxing
Betiana Patricia Vinas vs Gloria Elena Yancaqueo
Polideportivo Municipal, Chichinales, Rio Negro, Argentina
Betiana Patricia Vinas / UD
Super Featherweight, 6x2. Betiana Patricia Vinas defeats Gloria Elena Yancaqueo via Unanimous Decision.
—————————————————————
Boxing
Marina Ramirez vs Judit Pereira
Downtown Las Vegas Event Center, Las Vegas, Nevada, United States
Marina Ramirez / MD
Light Flyweight, 4x2. Marina Ramirez defeats Judit Pereira via Majority Decision.
—————————————————————
Boxing
Ashley Brace vs Alexandra Vlajk
Motorpoint Arena, Cardiff, Wales, United Kingdom
Bantamweight, 8x2.
—————————————————————
Boxing
Inna Sagaydakovskaya vs Najat Hasnouni
Frontón Bizkaia, Bilbao, País Vasco, Spain
Inna Sagaydakovskaya / DQ R9
Super Welterweight, 10x2. Inna Sagaydakovskaya defeats Najat Hasnouni via Disqualification in round 9.
—————————————————————
Boxing
Friedrich-Ebert-Halle, Ludwigshafen, Rheinland-Pfalz, Germany
Nikki Adler†† / UD
Super Middleweight, 10x2. Nikki Adler defeats Mery Rancier via Unanimous Decision to win the vacant Women’s International Boxing Federation World super middleweight title and vacant Global Boxing Union Female World super middleweight title
—————————————————————
Boxing
Fabiana Bytyqi vs Evgeniya Zablotskaya
Sportovni Hala Kralovka, Prague, Czech Republic
Fabiana Bytyqi / UD
Minimumweight, 10x2. Fabiana Bytyqi defeats Evgeniya Zablotskaya via Unanimous Decision.
—————————————————————
Boxing
Lucie Sedlackova vs Doris Koehler
Sportovni Hala Kralovka, Prague, Czech Republic
Lucie Sedlackova / UD
Featherweight, 10x2. Lucie Sedlackova defeats Doris Koehler via Unanimous Decision.
—————————————————————
Boxing
Mel Baker vs TBA
Rumours International, Toowoomba, Queensland, Australia
Bantamweight.
—————————————————————
Kickboxing (Amateur)
Combat Challenge North East 7, Eston Sports Academy, Middlesbrough, England
Kendra Mae / TKO R2
Featherweight (145lbs). Kendra Mae defeats Adele Chantelle via TKO (Retirement) in round 2.
—————————————————————
Grappling
Vladimíra Šimková vs Gabriela Horáková
Fusion FN 12: Danotix Cage GP 1, Congress Centre Palác Pardubice, Pardubice, Czech Republic
Draw
(139lbs). Vladimíra Šimková and Gabriela Horáková fought to a Draw (Decision).
—————————————————————
MMA
Xiaoni Liu vs Munkhgerel Bayarmaa
WLF W.A.R.S. 12, Henan TV Station, Hall 8, Zhengzhou
Atomweight (105lbs), 3x5.
—————————————————————
MMA
WLF W.A.R.S. 12, Henan TV Station, Hall 8, Zhengzhou
Liliya / Choke R1
(132lbs), 3x5. Liliya defeats Tao Li via Submission (Choke) at 4:45 of round 1.
—————————————————————
MMA
WLF W.A.R.S. 12, Henan TV Station, Hall 8, Zhengzhou
Yanan Wu / KO/TKO R2
(137lbs), 3x5. Yanan Wu defeats Zuriana Makoeva via KO/TKO at 3:19 of round 2.
—————————————————————
MMA
WLF W.A.R.S. 12, Henan TV Station, Hall 8, Zhengzhou
Na Liang / Armbar R1
(128lbs), 3x5. Na Liang defeats Hara Dimitroula via Armbar at 0:38 of round 1.
—————————————————————
MMA
Tiffany Masters vs Miki Rogers
KOTC: Bloody War, Menominee Casino Resort, Keshena, Wisconsin, United States
Tiffany Masters / Choke R1
Strawweight (115lbs), 3x5. Tiffany Masters defeats Miki Rogers via Anaconda Choke at 0:57 of round 1.
—————————————————————
MMA
Alicia Ayala Andino vs Bianca Blanc
IFC, Casino Iguazu, Puerto Iguazu, Misiones, Argentina
(126lbs), 3x5.
—————————————————————
MMA
Mayra Bueno Silva vs Daiane Firmino
Batalha MMA 5, Ginásio Thomaz Mazzoni, Sao Paulo, Sao Paulo, Brazil
Mayra Bueno Silva† / SD
(134lbs), 3x5. Mayra Bueno Silva defeats Daiane Firmino via Split Decision to win the BMMA Vacant Bantamweight Championship title.
—————————————————————
MMA
Barbara Gomes vs Estefani Almeida
Mr. Cage 26, Ginásio de Esportes Raul Ferraz, Vitoria da Conquista, Bahia, Brazil
(134lbs), 3x5.
—————————————————————
MMA
Evelina Puidaite vs Steff Schmidt
Rock the Cage 6, Mehrzweckhalle, Greifswald, Germany
Steff Schmidt / Armbar R1
(134lbs), 3x5. Steff Schmidt defeats Evelina Puidaite via Armbar in round 1.
—————————————————————
MMA
Katharina Albinus vs Gemma Pike
Rock the Cage 6, Mehrzweckhalle, Greifswald, Germany
Gemma Pike / TKO R2
Flyweight (125lbs), 3x5. Gemma Pike defeats Katharina Albinus via TKO (Doctor Stoppage) in round 2.
—————————————————————
MMA
Jade Barker vs Sofie Langsford
Shock n’ Awe 24, Mountbatten Centre, Portsmouth, England, United Kingdom
Sofie Langsford / TKO R2
Strawweight (115lbs), 3x5. Sofie Langsford defeats Jade Barker via TKO at 3:28 of round 2.
—————————————————————
MMA
Bethe Correia vs Marion Reneau
UFC Fight Night 106: Belfort vs. Gastelum, Olympic Training Center, Fortaleza, Ceara, Brazil
Draw
Bantamweight (135lbs), 3x5. Bethe Correia and Marion Reneau fought to a Draw (Majority).
—————————————————————
MMA
Premier FC 22, Chez Jozef, Agawam, Massachusetts, United States
Sarah Payant / Armbar R1
(130lbs), 3x5. Sarah Payant defeats Tammy Worrick via Armbar at 4:29 of round 1.
—————————————————————
MMA
Rika Ishige vs Audreylaura Boniface
ONE Championship: Warrior Kingdom, Impact Arena, Bangkok, Thailand
Rika Ishige / TKO R1
Atomweight (105lbs), 3x5. Rika Ishige defeats Audreylaura Boniface via TKO at 4:32 of round 1.
—————————————————————
MMA
ONE Championship: Warrior Kingdom, Impact Arena, Bangkok, Thailand
Angela Lee† / SUB. R3
Atomweight (105lbs), 5x5. Angela Lee defeats Jenny Huang via Submission (Strikes) at 3:37 of round 3 and successfully defended her One FC Atomweight Championship title.
—————————————————————
MMA
Emi Fujino vs Natalya Denisova
Road FC 37, Grand Hilton Convention Center, Seoul, South Korea
Emi Fujino / RNC R2
Strawweight (115lbs), 2x5. Emi Fujino defeats Natalya Denisova via Rear-Naked Choke at 1:25 of round 2.
—————————————————————
MMA
Road FC 37, Grand Hilton Convention Center, Seoul, South Korea
Xiangjie Wang / MD
(111lbs), 2x5. Xiangjie Wang defeats Yoon Ha Hong via Majority Decision.
—————————————————————
MMA
Jung Eun Park vs Na Young Park
Road FC 37, Grand Hilton Convention Center, Seoul, South Korea
Jung Eun Park / TKO R2
(109lbs), 2x5. Jung Eun Park defeats Na Young Park via TKO (Punch) at 2:07 of round 2.
—————————————————————
MMA
Road FC 37, Grand Hilton Convention Center, Seoul, South Korea
Ye Ji Lee / UD
(103lbs), 3x5. Ye Ji Lee defeats Satoko Shinashi via Unanimous Decision.
—————————————————————
MMA
Road FC 37, Grand Hilton Convention Center, Seoul, South Korea
Yuri Shim / UD
Strawweight (115lbs), 2x5. Yuri Shim defeats Shiho Harada via Unanimous Decision.
—————————————————————
MMA
Road FC 37, Grand Hilton Convention Center, Seoul, South Korea
So Hee Lim / UD
(106lbs), 2x5. So Hee Lim defeats Hana Date via Unanimous Decision.
—————————————————————
MMA
Road FC 37, Grand Hilton Convention Center, Seoul, South Korea
Raika Emiko / UD
(126lbs), 3x5. Raika Emiko defeats Jin Hee Kang via Unanimous Decision.
—————————————————————
MMA (Amateur)
CCFC: Annihilation, Frisco Conference Center, Clinton, Oklahoma, United States
Susan Clark / SUB. R1
Lightweight (155lbs), 3x3. Susan Clark defeats Janet Wardwell via Submission at 2:35 of round 1.
—————————————————————
MMA (Amateur)
KOP 53: Vanguard PI® Bricktown Rumble, The Criterion, Oklahoma City, Oklahoma, United States
LeAnn Adkisson / KO/TKO R3
Strawweight (115lbs), 3x3. LeAnn Adkisson defeats Kayla Houtz via KO/TKO (Punches) at 0:25 of round 3.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Kristina Williams vs Ashlynn Kleinbeck
KOP 53: Vanguard PI® Bricktown Rumble, The Criterion, Oklahoma City, Oklahoma, United States
Kristina Williams / SUB. R3
Bantamweight (135lbs), 3x3. Kristina Williams defeats Ashlynn Kleinbeck via Submission (Punches) at 2:23 of round 3.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Stephanie Morgan vs Kendra Kazmaier
XFO 60, UIC Forum, Chicago, Illinois, United States
Stephanie Morgan / UD
Bantamweight (135lbs), 3x3. Stephanie Morgan defeats Kendra Kazmaier via Unanimous Decision.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Maritza Sanchez vs Monique Clark
Nor Cal Fight Series 5, Metro City Soccer Complex, Rancho Cordova, California, United States
Maritza Sanchez / Armbar R1
Bantamweight (135lbs), 3x2. Maritza Sanchez defeats Monique Clark via Armbar at 0:55 of round 1.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Mona Wickersham vs Rhonda Moore
Caged Warrior Championship 13, Evergreen Cajun Center, Houma, Louisiana, United States
Flyweight (125lbs), 3x3.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Caged Warrior Championship 13, Evergreen Cajun Center, Houma, Louisiana, United States
Strawweight (115lbs), 3x3.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Caged Warrior Championship 13, Evergreen Cajun Center, Houma, Louisiana, United States
Lightweight (155lbs), 3x3.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Taylor Lamonka vs Kylee Martin
KOTC: Bloody War, Menominee Casino Resort, Keshena, Wisconsin, United States
Taylor Lamonska / UD
Bantamweight (135lbs), 3x3. Taylor Lamonska defeats Kaylee Martin via Unanimous Decision.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Charity Labuy vs Mercedes White
KOTC: Bloody War, Menominee Casino Resort, Keshena, Wisconsin, United States
Charity Labuy / KO/TKO R1
Strawweight (115lbs), 3x3. Charity Labuy defeats Mercedes White via KO/TKO (Punch) at 0:58 of round 1.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Courtney Labuy vs Marisol Ruelas
KOTC: Bloody War, Menominee Casino Resort, Keshena, Wisconsin, United States
Courtney Labuy / KO/TKO R1
Strawweight (115lbs), 3x3. Courtney Labuy defeats Marisol Ruelas via KO/TKO (Punches) at 1:08 of round 1.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Kennedy Freeman vs Janne Thunes
Combat Challenge North East 7, Eston Sports Academy, Middlesbrough, England
Kennedy Freeman / UD
Flyweight (125lbs), 3x3. Kennedy Freeman defeats Janne Thunes via Unanimous Decision.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Eliz-Marie De Jager vs Antonia Faia
Fightstar FC 22, John Barrable Hall, Benoni, South Africa
(170lbs), 3x3.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Kyla DeVries vs Shalenne Kulkstra
Fightstar FC 22, John Barrable Hall, Benoni, South Africa
Kyla DeVries / KO/TKO R1
Bantamweight (135lbs), 3x3. Kyla DeVries defeats Shalenne Kulkstra via KO/TKO in round 1.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Belinda Cameron vs Tessa Salacia
Eternal MMA 24, Southport Sharks Club, Queensland, Australia
Tessa Salacia / UD
Bantamweight (135lbs), 3x3. Tessa Salacia defeats Belinda Cameron via Unanimous Decision.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Shannon Goughary vs Genia Goodin
Hardrock MMA 87: Kilburn vs Blair, Holiday Inn Sloan Convention Center, Bowling Green, Kentucky, United States
Genia Goodin / RNC R3
Strawweight (115lbs), 3x3. Genia Goodin defeats Shannon Goughary via Rear-Naked Choke at 0:33 of round 3.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Premier FC 22, Chez Jozef, Agawam, Massachusetts, United States
Flyweight (125lbs), 3x3.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Marisa Messer-Belenchia vs Emme Weber
Premier FC 22, Chez Jozef, Agawam, Massachusetts, United States
Strawweight (115lbs), 5x3. Premier FC Vacant Strawweight Championship title.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Stephanie Geltmacher vs Ali Tiemann
KOP 53: Vanguard PI® Bricktown Rumble, The Criterion, Oklahoma City, Oklahoma, United States
(140lbs), 3x3.
—————————————————————
Muay Thai (Amateur)
SHEfights: Be Bold for Change, Estonian House, Toronto, Ontario, Canada
54kg
—————————————————————
Muay Thai (Amateur)
Audree Charbonneau vs Dominique Demeritte
SHEfights: Be Bold for Change, Estonian House, Toronto, Ontario, Canada
63.5kg, A-Class
—————————————————————
Muay Thai (Amateur)
SHEfights: Be Bold for Change, Estonian House, Toronto, Ontario, Canada
63.5kg, B-Class
—————————————————————
Muay Thai (Amateur)
Katrina Velasquez vs Danielle Letini
SHEfights: Be Bold for Change, Estonian House, Toronto, Ontario, Canada
51kg, B-Class
—————————————————————
Muay Thai (Amateur)
SHEfights: Be Bold for Change, Estonian House, Toronto, Ontario, Canada
57kg, B-Class
—————————————————————
Muay Thai (Amateur)
SHEfights: Be Bold for Change, Estonian House, Toronto, Ontario, Canada
54kg, B-Class
—————————————————————
Muay Thai (Amateur)
Vanessa de Belen vs Alexandria Crowder
SHEfights: Be Bold for Change, Estonian House, Toronto, Ontario, Canada
54kg, B-Class
—————————————————————
Muay Thai (Amateur)
Laura Chiaravalloti vs Fiona Wong
SHEfights: Be Bold for Change, Estonian House, Toronto, Ontario, Canada
57kg, C-Class
—————————————————————
Muay Thai (Amateur)
Maryann Siochi vs Sahila Subendran
SHEfights: Be Bold for Change, Estonian House, Toronto, Ontario, Canada
45kg, C-Class
—————————————————————
Mar 12
Sunday
Boxing
Alexandra Lakatos vs Tia Sandorfi
Community Hall, Kistarcsa, Hungary
Alexandra Lakatos / UD
Bantamweight, 6x2. Alexandra Lakatos defeats Tia Sandorfi via Unanimous Decision.
—————————————————————
Boxing
Community Hall, Kistarcsa, Hungary
Ema Kozin / TKO R1
Super Welterweight, 4x2. Ema Kozin defeats Dalia Vasarhelyi via TKO at 1:59 of round 1.
—————————————————————
Boxing
Central Gym, Kobe, Hyogo, Japan
Minayo Kei / UD
Minimumweight, 6x2. Minayo Kei defeats Sana Hazuki via Unanimous Decision.
—————————————————————
MMA
Noxii Combat 2, Joinville Square Garden, Joinville, Santa Catarina, Brazil
(126lbs), 3x5. NC Vacant Flyweight Championship title.
—————————————————————
MMA
Miura Ayaka vs Magdaléna Šormová
Pancrase 285, Differ Ariake, Tokyo, Japan
Miura Ayaka / UD
Strawweight (115lbs), 3x5. Miura Ayaka defeats Magdaléna Šormová via Unanimous Decision.
—————————————————————
Mar 13
Monday
Boxing
Korakuen Hall, Tokyo, Japan
Jun Yabuki / UD
Light Flyweight, 8x2. Jun Yabuki defeats Shione Ogata via Unanimous Decision.
—————————————————————
Boxing
Isabel Millan vs Naoko Fujioka
Korakuen Hall, Tokyo, Japan
Naoko Fujioka† / TKO R10
Flyweight, 10x2. Naoko Fujioka defeats Isabel Millan via TKO at 0:21 of round 10 to win the vacant WBA World female flyweight title.
—————————————————————
Mar 15
Wednesday
Boxing
Yumiko Shimooka vs Nanae Suzuki
Korakuen Hall, Tokyo, Japan
Nanae Suzuki / MD
Minimumweight, 4x2. Nanae Suzuki defeats Yumiko Shimooka via Majority Decision.
—————————————————————
Boxing
Chisa Tanaka vs TBA
Korakuen Hall, Tokyo, Japan
4x2.
—————————————————————
Boxing
Umi Ishikawa vs Paveehida Saknarong
Korakuen Hall, Tokyo, Japan
Umi Ishikawa / TKO R2
Minimumweight, 4x2. Umi Ishikawa defeats Paveehida Saknarong via TKO at 1:23 of round 2.
—————————————————————
Boxing
Korakuen Hall, Tokyo, Japan
Saki Akimaru / SD
Minimumweight, 4x2. Saki Akimaru defeats Natsuki Tarui via Split Decision.
—————————————————————
Boxing
Marina Sayama vs Niraporn Tanomsaksree
Korakuen Hall, Tokyo, Japan
Marina Sayama / UD
Flyweight, 4x2. Marina Sayama defeats Niraporn Tanomsaksree via Unanimous Decision.
—————————————————————
Boxing
Korakuen Hall, Tokyo, Japan
Miyo Yoshida / MD
Super Flyweight, 6x2. Miyo Yoshida defeats Yuki Koseki via Majority Decision.
—————————————————————
Boxing
Saemi Hanagata vs Yokkao Saenchaigym
Korakuen Hall, Tokyo, Japan
Saemi Hanagata / TKO R2
Minimumweight, 8x2. Saemi Hanagata defeats Yokkao Saenchaigym via TKO at 1:08 of round 2.
—————————————————————
Boxing
Korakuen Hall, Tokyo, Japan
Erika Hanawa / RTD R2
Minimumweight, 8x2. Erika Hanawa defeats Norj Guro via Retirement at 2:00 of round 2.
—————————————————————
Boxing
Korakuen Hall, Tokyo, Japan
Ayumi Goto† / UD
Super Bantamweight, 8x2. Ayumi Goto defeats Kim Actub via Unanimous Decision to win the vacant OPBF female super bantamweight title.
—————————————————————
Mar 16
Thursday
Boxing
Timea Belik vs Fanni Gabriella Vigh
Bakos Fitness Center, Budapest, Hungary
Timea Belik / TKO R1
Welterweight, 4x2. Timea Belik defeats Fanni Gabriella Vigh via TKO at 1:25 of round 1.
—————————————————————
Boxing
Patricia Apolot vs Krisztina Makra
Bakos Fitness Center, Budapest, Hungary
Patricia Apolot / PTS
Welterweight, 4x2. Patricia Apolot defeats Krisztina Makra via Points.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Sylvia Reyes vs Akeela Al-Hameed
Fight Card Entertainment: Ruthless, Cicero Stadium, Cicero, Illinois, United States
Featherweight (145lbs), 5x3. FCE Featherweight Championship title.
—————————————————————
Mar 17
Friday
Boxing
Johanna Porras vs Angelica Rascon
Gimnasio Rodrigo M. Quevedo, Chihuahua, Chihuahua, Mexico
Angelica Rascon / SD
Lightweight, 4x3. Angelica Rascon defeats Johanna Porras via Split Decision.
—————————————————————
Boxing
Elhem Mekhaled vs Wendy Vincent
Salle La Cotonne, Saint-Etienne, Loire, France
Elhem Mekhaled† / TKO R4
Super Featherweight, 8x2. Elhem Mekhaled defeats Wendy Vincent via TKO in round 4 to win the vacant France female super featherweight title.
—————————————————————
Boxing
Paulina Raszewska vs Bojana Libiszewska
Aqua Zyrardow, ul. Stefana Jodłowskiego 25/27, Zyrardow, Poland
Paulina Raszewska / SD
Super Bantamweight, 4x2. Paulina Raszewska defeats Bojana Libiszewska via Split Decision.
—————————————————————
Boxing
Gretel de Paz vs Kimberly Labajo
SM Mall of Asia Music Hall, Pasay City, Metro Manila, Philippines
Gretel de Paz / TKO R1
Featherweight, 4x2. Gretel de Paz defeats Kimberly Labajo via TKO at 1:13 of round 1.
—————————————————————
Boxing
Cintia Gisela Castillo vs Marta Soledad Juncos
Sociedad General Belgrano, Cordoba, Cordoba, Argentina
Cintia Gisela Castillo / UD
Featherweight, 6x2. Cintia Gisela Castillo defeats Marta Soledad Juncos via Unanimous Decision.
—————————————————————
Boxing
Ana Romina Guichapani vs Flavia Gimena Quintero
Centro Provincial de Alto Rendimiento Deportivo (CePARD), Río Gallegos, Santa Cruz, Argentina
Ana Romina Guichapani / TKO R2
Super Featherweight, 4x2. Ana Romina Guichapani defeats Flavia Gimena Quintero via TKO at 1:25 of round 2.
—————————————————————
Boxing
Oezlem Sahin vs Claudia Ferenczi
Recover Fight Club, Essen, Nordrhein-Westfalen, Germany
Oezlem Sahin / UD
Light Flyweight, 6x2. Oezlem Sahin defeats Claudia Ferenczi via Unanimous Decision.
—————————————————————
Boxing
Lotta Loikkanen vs Gyongyi Acs
Liikuntakeskus Energy, Joensuu, Finland
Lotta Loikkanen / UD
Flyweight, 4x2. Lotta Loikkanen defeats Gyongyi Acs via Unanimous Decision.
—————————————————————
MMA
Eliana Lourdes Oviedo vs Romina Aguirre
Invictus Fighters 16, Delmi Stadium, Salta, Argentina
Bantamweight (135lbs), 3x5.
—————————————————————
MMA
Silvana Gómez Juárez vs Maria Vega
Invictus Fighters 16, Delmi Stadium, Salta, Argentina
Flyweight (125lbs), 3x5.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Jess Hopkins vs Brittney Allan
Hard Knocks 54, Markin MacPhain Centre, Calgary, Alberta, Canada
Brittney Allan / SD
(120lbs), 3x3. Brittney Allan defeats Jess Hopkins via Split Decision.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Karla Hernandez vs Amber Shoech
Cage Combat 28, Humble Civic Center, Humble, Texas, United States
Karla Hernandez / TKO R1
Strawweight (115lbs), 3x3. Karla Hernandez defeats Amber Shoech via TKO (Punches) at 2:42 of round 1.
—————————————————————
MMA (Amateur)
KOP 54, Deltaplex Arena, Grand Rapids, Michigan, United States
Hayley Turner / Armbar R2
(130lbs), 3x3. Hayley Turner defeats Amanda Labo via Armbar at 1:20 of round 2.
—————————————————————
Mar 18
Saturday
Boxing
Violeta Gonzalez vs Ainara Mota
Frontón del Club Deportivo, Bilbao, País Vasco, Spain
Violeta Gonzalez / UD
Featherweight, 4x3. Violeta Gonzalez defeats Ainara Mota via Unanimous Decision.
—————————————————————
Boxing
Yusbely Torrealba vs Yenifer Leon
Gimnasio Mocho Navas, Petare, Venezuela
Yenifer Leon / UD
Minimumweight, 4x2. Yenifer Leon defeats Yusbely Torrealba via Unanimous Decision.
—————————————————————
Boxing
Raja Amasheh vs Kleopatra Tolnai
Heinz Rheinhard Halle, Darmstadt, Hessen, Germany
Raja Amasheh† / UD
Flyweight, 10x2. Raja Amasheh defeats Kleopatra Tolnai via Unanimous Decision to win the vacant WBC Silver female flyweight title.
—————————————————————
Boxing
Ericka Rousseau vs Jessica Sanchez
Salle Omnisports, Châtellerault, Vienne, France
Ericka Rousseau / PTS
Featherweight, 6x2. Ericka Rousseau defeats Jessica Sanchez via Points.
—————————————————————
Boxing
Dina Thorslund vs Gabriella Mezei
Ceres Arena, Aarhus, Denmark
Dina Thorslund† / KO R1
Super Bantamweight, 10x2. Dina Thorslund defeats Gabriella Mezei via KO at 0:36 of round 1 to win the vacant EBU female super bantamweight title.
—————————————————————
Boxing
Carolina Arias vs Abigail Ramos
Parque Morazon, San Jose, San Jose, Costa Rica
Carolina Arias / TKO R2
Super Flyweight, 6x2. Carolina Arias defeats Abigail Ramos via TKO in round 2.
—————————————————————
Boxing
April Adams vs Daorueng Pakkhetanang
Eatons Hill Hotel, Eatons Hill, Queensland, Australia
April Adams / KO R2
5x2. April Adams defeats Daorueng Pakkhetanang via KO at 1:22 of round 2.
—————————————————————
Boxing
Debora Gomez vs Maria Laura Cano
Polideportivo General Paz, Cordoba, Cordoba, Argentina
Debora Gomez / MD
Flyweight, 4x2. Debora Gomez defeats Maria Laura Cano via Majority Decision.
—————————————————————
Boxing
Evelyn Nazarena Bermudez vs Victoria Moreyra
Gimnasio Futbol Club, Vera, Santa Fe, Argentina
Evelyn Nazarena Bermudez / UD
Super Flyweight, 4x2. Evelyn Nazarena Bermudez defeats Victoria Moreyra via Unanimous Decision.
—————————————————————
Boxing
Victoria Noelia Bustos vs Kimberly Connor
Gimnasio Futbol Club, Vera, Santa Fe, Argentina
Victoria Noelia Bustos† / UD
Lightweight, 10x2. Victoria Noelia Bustos defeats Kimberly Connor via Unanimous Decision to win the IBF World female lightweight title.
—————————————————————
Boxing
Amanda Pavone vs TBA
House of Blues, Boston, Massachusetts, United States
Bantamweight, 4x2.
—————————————————————
Boxing
Patricia Berghult vs Karina Kopinska
Baltiska Hallen, Malmo, Sweden
Patricia Berghult / SD
Super Lightweight, 6x2. Patricia Berghult defeats Karina Kopinska via Split Decision.
—————————————————————
Boxing
Baby Nansen vs TBA
AMI Netball Centre, St Johns, New Zealand
Super Featherweight, 4x2.
—————————————————————
Boxing
Sandra Atanassow vs Gabriella Busa
Arena Leipzig, Leipzig, Sachsen, Germany
Sandra Atanassow / SD
Featherweight, 10x2. Sandra Atanassow defeats Gabriella Busa via Split Decision.
—————————————————————
Boxing
Dina Thorslund vs TBA
Ceres Arena, Aarhus, Denmark
Super Bantamweight.
—————————————————————
Boxing
Sandy Tsagouris vs Carla Torres
Powerade Centre, Brampton, Ontario, Canada
Sandy Tsagouris† / UD
Super Featherweight, 8x2. Sandy Tsagouris defeats Carla Torres via Unanimous Decision to win the vacant Women’s International Boxing Association World super featherweight title.
—————————————————————
Boxing
Cherneka Johnson vs Carol Earl
Function Centre, Melbourne Park, Victoria, Australia
Cherneka Johnson / UD
Bantamweight, 6x2. Cherneka Johnson defeats Carol Earl via Unanimous Decision.
—————————————————————
Boxing
Function Centre, Melbourne Park, Victoria, Australia
Draw
Bantamweight, 10x2. Sylvia Scharper and Kori Farr fought to a Draw (Majority) to win the vacant Women’s International Boxing Association World bantamweight title.
—————————————————————
K1
Sheena Widdershoven vs Katrin Dirheimer
Enfusion Live, Nijmegen, Netherlands
3x3, 65kg
—————————————————————
MMA
KOTC: Supernova, Citizens Business Bank Arena, Ontario, California, United States
Cynthia Arceo / KO R2
Strawweight (115lbs), 3x5. Cynthia Arceo defeats Peggy Ross via KO at 3:38 of round 2.
—————————————————————
MMA
Fieldhouse Fight Night 6, Parkersburg High School Fieldhouse, Parkersburg, West Virginia, United States
Featherweight (145lbs), 3x5.
—————————————————————
MMA
Silvania Monteiro vs Indianara Machado
Aspera FC 50, Arena Multiuso, Sao Jose, Santa Catarina, Brazil
(104lbs), 3x5.
—————————————————————
MMA
Gisele Moreira vs Karolline Rosa
Aspera FC 50, Arena Multiuso, Sao Jose, Santa Catarina, Brazil
Gisele Moreira / MD
(134lbs), 3x5. Gisele Moreira defeats Karolline Rosa via Majority Decision.
—————————————————————
MMA
Lina Länsberg vs Lucie Pudilová
UFC Fight Night 107: Manuwa vs. Anderson, 02 Arena, London, England, United Kingdom
Lina Länsberg / UD
Bantamweight (135lbs), 3x5. Lina Länsberg defeats Lucie Pudilová via Unanimous Decision.
—————————————————————
MMA
Bárbara Acioly vs Jamie Thorton
Global Knockout 9, Jackson Rancheria Casino Resort, Jackson, California, United States
Bárbara Acioly / Choke R1
Flyweight (125lbs), 3x5. Bárbara Acioly defeats Jamie Thorton via Triangle Choke at 4:35 of round 1.
—————————————————————
MMA
Ronni Nanney vs Emily Whitmire
Beatdown 20, 4 Bears Casino & Lodge, New Town, North Dakota, United Staes
Emily Whitmire / UD
Strawweight (115lbs), 3x5. Emily Whitmire defeats Ronni Nanney via Unanimous Decision.
—————————————————————
MMA
Mariah Prussia vs Alexa Conners
Beatdown 20, 4 Bears Casino & Lodge, New Town, North Dakota, United Staes
Alexa Conners / TKO R1
Bantamweight (135lbs), 3x5. Alexa Conners defeats Mariah Prussia via TKO (Punches) at 4:14 of round 1.
—————————————————————
MMA
Beatdown 20, 4 Bears Casino & Lodge, New Town, North Dakota, United Staes
Strawweight (115lbs), 3x5.
—————————————————————
MMA
BRACE 47, Sydney, New South Wales, Australia
Claire Todd / SD
Bantamweight (135lbs), 3x5. Claire Todd defeats Mel Zeman via Split Decision.
—————————————————————
MMA
Sarah Kaufman vs Jessy Rose-Clark
Battlefield Fighting Championships, Seoul Olympic Hall, Seoul, South Korea
Sarah Kaufman / UD
(136lbs), 3x5. Sarah Kaufman defeats Jessy Rose-Clark via Unanimous Decision.
—————————————————————
MMA
TFC 14, KBS Sportsworld, Seoul, South Korea
Ye Dam Seo / TKO R3
(112lbs), 3x5. Ye Dam Seo defeats Ji Yeon Seo via TKO in round 3.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Spar Star Promotions: Saturday Night Fights, The Commerce Casino, Commerce, California, United States
Oneida Diaz† / SUB. R2
Strawweight (115lbs), 3x3. Oneida Diaz defeats Jasmine Pouncy via Submission at 1:16 of round 2 to win the SSP Strawweight Championship.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Andrea Longtin vs Iesha Profit
United Combat League: Retaliation, Hammond Civic Center, Hammond, Indiana, United States
Iesha Profit / Verbal R1
Featherweight (145lbs), 3x3. Iesha Profit defeats Andrea Longtin via Submission (Verbal) at 2:29 of round 1.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Stephanie Canfield vs Veronica Weaver
MFL 45: Indiana vs. California, Century Center, South Bend, Indiana, United States
Flyweight (125lbs), 3x3.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Tiffany Conama vs Fee Chrystall
Global Knockout 9, Jackson Rancheria Casino Resort, Jackson, California, United States
Fee Chrystall / SD
Strawweight (115lbs), 3x3. Fee Chrystall defeats Tiffany Conama via Split Decision.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Big Guns 23: Battle For The Belts, Masonic Auditorium, Cleveland, Ohio, United States
Strawweight (115lbs), 3x3.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Shinju Nozawa-Auclair vs Chelsea LaGrasse
Big Guns 23: Battle For The Belts, Masonic Auditorium, Cleveland, Ohio, United States
Flyweight (125lbs), 3x3.
—————————————————————
Muay Thai (Amateur)
Liz Swaby-Clacken vs Jennifer Tung
Santa Clara Convention Center, Santa Clara, California, United States
Bantamweight, 122 lbs.
—————————————————————
Mar 19
Sunday
Boxing
Sandra Almeida vs Nomadithini Ndyambo
Civic Centre Hall, Kempton Park, Gauteng, South Africa
Sandra Almeida† / PTS
Super Lightweight, 10x2. Sandra Almeida defeats Nomadithini Ndyambo via Points to win the South Africa female super lightweight title.
—————————————————————
Boxing
Simangele Hadebe vs Melissa Miller
Civic Centre Hall, Kempton Park, Gauteng, South Africa
Simangele Hadebe / PTS
Bantamweight, 8x2. Simangele Hadebe defeats Melissa Miller via Points.
—————————————————————
Boxing
Mapule Ngubane vs Esther Matshiya
Civic Centre Hall, Kempton Park, Gauteng, South Africa
Mapule Ngubane / PTS
Middleweight, 6x2. Mapule Ngubane defeats Esther Matshiya via Points.
—————————————————————
Boxing
Xoliswa Jonas vs Sandiswe Gxogxo
Civic Centre Hall, Kempton Park, Gauteng, South Africa
Xoliswa Jonas / KO R1
Lightweight, 6x2. Xoliswa Jonas defeats Sandiswe Gxogxo via KO in round 1.
—————————————————————
Boxing
Yumi Narita vs Sarasa Ichimura
Ichikawa-cho Bunka Center, Kanzaki-gun, Hyogo, Japan
Yumi Narita / SD
Light Flyweight, 4x2. Yumi Narita defeats Sarasa Ichimura via Split Decision.
—————————————————————
Boxing
Miki Mitsuda vs Wakako Fujiwara
Ichikawa-cho Bunka Center, Kanzaki-gun, Hyogo, Japan
Wakako Fujiwara / SD
Super Bantamweight, 4x2. Wakako Fujiwara defeats Miki Mitsuda via Split Decision.
—————————————————————
MMA
All Fights 1, Ginásio Mineirinho, Belo Horizonte, Minas Gerais, Brazil
Strawweight (115lbs), 3x5.
—————————————————————
Mar 23
Thursday
Boxing
Marlen Esparza vs Rachel Sazoff
Fantasy Springs Casino, Indio, California, United States
Marlen Esparza / UD
Flyweight, 4x2. Marlen Esparza defeats Rachel Sazoff via Unanimous Decision.
—————————————————————
Mar 24
Friday
Boxing
Leonela Paola Yudica vs Carolina Alvarez
Estadio Aldo Cantoni, San Juan, San Juan, Argentina
Flyweight, 10x2. IBF World female flyweight title.
—————————————————————
Boxing
Cristina del Valle Pacheco vs Soledad del Valle Frias
Polideportivo General Paz, Cordoba, Cordoba, Argentina
Super Bantamweight, 6x2.
—————————————————————
Boxing
Jennifer Rasjido vs Valeria Jesica Almiron
Salon Usos Multiples Municipal, Pozo del Molle, Cordoba, Argentina
Super Bantamweight, 4x2.
—————————————————————
Boxing
Jazmin Gala Vilarino vs Adriana Lorena Gisele Maldonado
Club Comunicaciones, Buenos Aires, Distrito Federal, Argentina
Super Flyweight, 4x2.
—————————————————————
Boxing
Karen Elizabeth Carabajal vs Silvia Fernanda Zacarias
Buenos Aires, Argentina
Lightweight, 6x2.
—————————————————————
K1
Anke Van Gestel vs Niamh Kinehan
Enfusion Live, Abu Dhabi, United Arab Emirates
5x2, 64kg Enfusion World title defense for Van Gestel
—————————————————————
MMA
Itzel Esquivel vs Brandi Narvaez
LFA 7: Sanchez vs. Mai, Arena Theatre, Houston, Texas, United States
Strawweight (115lbs), 3x5.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Brittany Boone vs Cara Greenwell
Paramount MMA 7, Paramount Theatre, Denver, Colorado, United States
Strawweight (115lbs), 3x3.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Izzie Robinson vs Sarah Hanson
Shamrock FC 286, River City Casino, St. Louis, Missouri, United States
Flyweight (125lbs), 3x3.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Leanna Racine vs Alex Williams
NFC 92, Electric Cowboy, Kennesaw, Georgia, United States
Flyweight (125lbs), 3x3.
—————————————————————
Mar 25
Saturday
Boxing
Theodora Hristova vs Marina Sivenova
Lonsdale Hall, Sofia, Bulgaria
Bantamweight, 4x2.
—————————————————————
Boxing
Ya Hong Yu vs Ke Liu
ONE SHOW SHOW SPACE, Shanghai, China
Super Bantamweight, 4x2.
—————————————————————
Boxing
Alessia D’Addario vs Silvia Bortot
Ferrara, Emilia Romagna, Italy
Welterweight, 6x2.
—————————————————————
Boxing
Karina Fernandez vs Lourdes Juarez
Gimnasio Municipal “Jose Neri Santos”, Ciudad Juarez, Chihuahua, Mexico
Flyweight.
—————————————————————
Boxing
Yareli Larios vs Alondra Gonzalez Flores
Gimnasio Usos Múltiples UdeG, Guadalajara, Jalisco, Mexico
Featherweight, 10x2.
—————————————————————
Boxing
Alma Lizeth de la Cruz Rivas vs Oly Alvarez
Gimnasio Usos Múltiples UdeG, Guadalajara, Jalisco, Mexico
Super Bantamweight, 10x2.
—————————————————————
Boxing
Ana Julaton vs Maria Jose Nunez
Unidad Deportiva, Campeche, Campeche, Mexico
Featherweight, 8x2.
—————————————————————
Boxing
Angele Farfan vs Katerine Camacho
Unidad Deportiva, Campeche, Campeche, Mexico
Minimumweight, 4x2.
—————————————————————
Boxing
Viviane Obenauf vs Maja Milenkovic
Congress Center, Kursaal , Interlaken, Switzerland
Lightweight, 10x2. vacant World Boxing Federation International female lightweight title.
—————————————————————
Boxing
Manchester Arena (formerly M.E.N Arena), Manchester, Lancashire, United Kingdom
Lightweight, 8x2.
—————————————————————
Boxing
UDC Physical Activities Center, Washington, District of Columbia, United States
Super Featherweight, 4x2.
—————————————————————
Boxing
Franchon Crews vs Latashia Burton
UDC Physical Activities Center, Washington, District of Columbia, United States
Middleweight, 4x2.
—————————————————————
Boxing
Wamnee Ereaux vs Shawna Anderson
Shrine Auditorium, Billings, Montana, United States
Lightweight, 4x2.
—————————————————————
Boxing
Diana Prazak vs TBA
The Melbourne Pavilion, Flemington, Victoria, Australia
Lightweight, 6x2.
—————————————————————
MMA
Diana Felipe vs Valérie Domergue
Knock Out Championship 10, Les Vauzelles, Cognac, France
(126lbs), 3x5.
—————————————————————
MMA
Felicia Spencer vs Madison McElhaney
Invicta FC 22: Evinger vs. Kunitskaya 2, Scottish Rite Temple, Kansas City, Missouri, United States
Featherweight (145lbs), 3x5.
—————————————————————
MMA
Invicta FC 22: Evinger vs. Kunitskaya 2, Scottish Rite Temple, Kansas City, Missouri, United States
Strawweight (115lbs), 3x5.
—————————————————————
MMA
Kal Holliday vs Miranda Maverick
Invicta FC 22: Evinger vs. Kunitskaya 2, Scottish Rite Temple, Kansas City, Missouri, United States
Strawweight (115lbs), 3x5.
—————————————————————
MMA
Sunna Davíðsdóttir vs Mallory Martin
Invicta FC 22: Evinger vs. Kunitskaya 2, Scottish Rite Temple, Kansas City, Missouri, United States
Strawweight (115lbs), 3x5.
—————————————————————
MMA
Jodie Esquibel vs DeAnna Bennett
Invicta FC 22: Evinger vs. Kunitskaya 2, Scottish Rite Temple, Kansas City, Missouri, United States
Strawweight (115lbs), 3x5.
—————————————————————
MMA
Invicta FC 22: Evinger vs. Kunitskaya 2, Scottish Rite Temple, Kansas City, Missouri, United States
Atomweight (105lbs), 3x5.
—————————————————————
MMA
Ayaka Hamasaki vs Livia Renata Souza
Invicta FC 22: Evinger vs. Kunitskaya 2, Scottish Rite Temple, Kansas City, Missouri, United States
Strawweight (115lbs), 3x5.
—————————————————————
MMA
Tonya Evinger vs Yana Kunitskaya
Invicta FC 22: Evinger vs. Kunitskaya 2, Scottish Rite Temple, Kansas City, Missouri, United States
Bantamweight (135lbs), 5x5. Invicta FC Bantamweight Championship title.
—————————————————————
MMA (Amateur)
GFA: Battle Ground 2, Fant-Ewing Coliseum, Monroe, Louisiana, United States
Strawweight (115lbs), 3x3.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Deshimar Rodriguez vs Jennifer Lee
V3 Fights 58: Holder vs. Miles, Minglewood Hall, Memphis, Tennessee, United States
(110lbs), 3x3.
—————————————————————
MMA (Amateur)
IT Fight Series 72, Chapparells Event Center, Akron, Ohio, United States
3x3.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Brigid Chase vs Stephanie Lehecka
IT Fight Series 72, Chapparells Event Center, Akron, Ohio, United States
Flyweight (125lbs), 3x3.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Nikol Aguirre vs Whitney Pyles
Cagezilla FC 45, Silver Eagle Group, Ashburn, Virginia, United States
(130lbs), 5x3. CZMMA Catchweight Championship title.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Tammy Molina vs Kristy Campbell
Titans of the Cage 19, Grayson County High School, Independence, Virginia, United States
(180lbs), 3x3.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Melissa Holmes vs Nicole Lewis
Machine MMA 18, Stanley Civic Hall, Stanley, Durham, England
(139lbs), 3x3.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Hannah Hughes vs Kennedy Freeman
Machine MMA 18, Stanley Civic Hall, Stanley, Durham, England
(126lbs), 3x3.
—————————————————————
MMA (Amateur)
WFS 7, York Hall, London, England
Atomweight (105lbs), 3x3.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Selina Valdez-Montoya vs Mercedes Timmerman
MCF 13: St. Patty’s Beatdown, D and N Event Center, North Platte, Nebraska, United States
Featherweight (145lbs), 3x3.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Emme Weber vs Jillian DeCoursey
Ground Force Fights 2: Absolute Mayhem, Batavia, New York, United States
Atomweight (105lbs), 3x3. GFF Vacant Atomweight Championship title.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Ground Force Fights 2: Absolute Mayhem, Batavia, New York, United States
Strawweight (115lbs), 3x3. GFF Vacant Strawweight Championship title.
—————————————————————
Muay Thai
Yokkao 23 and 24, Bolton, Greater Manchester, England, United Kingdom
51kg
—————————————————————
Mar 26
Sunday
Boxing
Alycia Baumgardner vs Wendy Toney
Ford Community Center, Dearborn, Michigan, United States
Super Featherweight, 4x2.
—————————————————————
Boxing
Jennifer Retzke vs TBA
Hotel Moa, Moabit, Berlin, Germany
Super Welterweight, 10x3.
—————————————————————
MMA
Shooto Brasil 70, Rio de Janeiro, Rio de Janeiro, Brazil
Strawweight (115lbs), 3x5.
—————————————————————
Mar 31
Friday
Boxing
Cape Town, Western Cape, South Africa
Bantamweight, 10x2. vacant World Boxing Federation female bantamweight title.
—————————————————————
Muay Thai
Epic Fight Promotions 16: Game, Perth, Western Australia, Australia
5x2
—————————————————————
Muay Thai
Nicola Callander vs Pamela Ablang
Epic Fight Promotions 16: Game, Perth, Western Australia, Australia
5x2
—————————————————————
Muay Thai
Kerrianne McKay vs Madelaine Duiker
Epic Fight Promotions 16: Game, Perth, Western Australia, Australia
5x2
—————————————————————
Muay Thai
Victoria Callaghan vs Saskia Vaughan
Epic Fight Promotions 16: Game, Perth, Western Australia, Australia
5x2, WMC State title defense
—————————————————————
Muay Thai
Epic Fight Promotions 16: Game, Perth, Western Australia, Australia
5x2
—————————————————————
March Female Fight Fixtures and Results 2017
If you would like to see Awakening grow and become sustainable. You can help by considering to become a Patron. See the link below. If you are unable to, or simply don't want to, don't worry you can still help us grow by Liking and sharing our content!